| anonim_4396 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu expresii gen S. F? Please! [cu cat sunt mai multe cu atat mai bine] Fundita! :X

1 răspuns:
| Bunicul62 a răspuns:

A) Se face post o săptămână + Spovedanie generală + Împărtăşanie.
La Spovedania generală se spun păcatele începând de la 7 ani şi până la
zi.
b) Post negru vinerea, până la ora 24. Postul negru trebuie sa fie
însoţit de milostenie - dai la 3 săraci câte un ban sau mâncare.
c) Zilnic iei o bucăţică de Anafură + un păhărel mic cu Agheasmă (3
înghiţituri) + faci 40 mătănii. Prin casă stropeşti cu Agheasmă şi afumi
cu tămâie. Tămâia o dai ca să stea în altar la o Sf. Liturghie ca să se
Sfinţească. Poate că nu au fost sfinte toate mâinile prin care a trecut
până să ajungă la tine ca să o cumperi.
d) Rugăciuni:
În timpul zilei, zici: rugăciuni zilnic + Tatăl nostru cât mai des +
rugăciuni de cerere: Doamne, iartă-mă de păcate, Doamne vindecă-mă.
Seara după ora 22: rugăciuni zilnic + Ac. Mântuitorului + 9 lumânări
aprinse. După fiecare rugăciuni sau icos zici şi rugăciuni de cerere:
Dezleagă, Doamne, toate vrăjile, toate blestemele cu care m-au legat
vrăjmaşii ştiuţi şi neştiuţi, dezleagă-le şi întru nimica să se prefacă.
Ceartă duhurile necurate, pe pustiu să se ducă şi la mine să nu se mai
întoarcă, iar pe mine, robul Tău (N), vindecă-mă. Sau zici: Doamne,
arată-mi pe cei care-mi fac vrăji, ca să mă pot feri de ei.
Cine nu are Acatistier va spune în locul Acatistului de 9 ori Tatăl
nostru + 40 mătănii + rugăciuni de cerere.
e) Nu lipsi de la Sf. Liturghie (în întregime) în toate sărbătorile.