| SkateFunk a întrebat:

Ma gandeam asa la viitor, am vazut ca majoritatea sunt adolescenti pe TPU, dupa statistici, ma rog, ce vreau sa zic este ca sunt curios voi cum vedeti viitorul peste 100 de ani de acum?
Daca acum avem majoritatea smartphone, cel putin tinerii cam toti au aproape, suntem conectati, intr-o oare care masura, toata lumea generalizeaza, o sa ajungem sa gandim si sa fim toti la fel, dupa sa devenim roboti androizi si in final o singularitate? thinking

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cel mai probabil nu.

Gandeste-te ca ai fi intr-o cusca si nu ai sti restul lucrurilor, deci nu ai avea ce aspiratii sa ai la viata, decat cele pe care le cunosti deja.
Gandeste-te la perioada comunista, la cei care nu cunosteau cum era prin alte tari si posibil vedeau viitorul tot asa. Posibil ar fi zis ca peste 100 de ani, o sa fie toata lumea la fel si alte astfel de idei. Posibil ca nu multa lume se gandea la cum este acum.

Dupa, cand am avut alte conditii, ne-am imaginat alte scenarii posibile de viitor, pe baza a ceea ce stim si vedem deja.
Si inca un posibil... pe viitor, cand o sa avem alte lucruri si o sa stim alte lucruri, o sa vedem alte scenarii, si cineva asa ca tine o sa vina cu o alta teorie despre viitorul indepartat (si totusi apropiat).

Si nu inteleg altceva... lumea generalizeaza? Pai da, tu nu ai generalizat acum? De ce lumea vede doar aspectele negative ale cestor lucruri. Inainte erau iar, alte probleme pe care toata lumea le face. Pe viitor o sa fie alte probleme. Momentan sunt alte probleme de care toata lumea zice. Dar parca este o "moda" ca toata lumea sa vina cu o astfel de teorie, cu roboti, conectare si alte astfel de lucruri, si toate acestea... pe baza a ceea ce cunoastem deja?

Ai spus de adolescenti, dar daca merg acum pe strada si intreb prima persoana care imi iese in cale despre asta, probabil o sa vina cu aceeasi teorie, poate o idee mai putin dezvoltata ce este drept.

Sau hai sa continuam pe generalizare, exista si alte persoane care zic ca alte persoane generalizeaza si "observa" ei ca toti sunt la fel si o sa se ajunga ca lumea sa fie controlata si sa nu mai gandeasca ca liberul arbitru. Desigur sunt si alte persoane cu alte idei.

Ei bine, toate aceste lucruri fac parte din viata. Da, asa este, lumea generalizeaza la greu, pentru ca asta fac oamenii. Dar atunci cand nu o sa mai gandim asa, cand nu o sa ne dam cu parerea referitor la anumite lucruri ce oricum nu au relevanta pentru noi, ori ca facem asta, ori ca nu, Pamantul maine tot la fel o sa fie... si ne detasam de aceste idei, poate atunci o sa vedem lumea cu alti ochi big grin

Pana atunci, numai bine si o zi minunata sa ai astazi! ^_^

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce toata lumea cand se gandeste la viitor se gandeste la progres tehnologic și "singularitate"?

Dacă de fapt lumea peste 100 de ani o sa fie asemanatoare cu evul mediu? Tehnologia nu are o fundație indestructibilă. Se poate foarte ușor prăbuși, la fel și societatea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum vad viitorul peste 100 de ani?
Masini electrice, caci resursele de petrol se vor termina. Si multe alte resurse, insa oamenii vor gasi o cale de a le inlocui.
Mai multi vor folosi panouri solare.
Capitalismul va evolua.
Digitalizarea va evolua, ajungandu-se si la posibila cipare e persoanelor sau a criogenarii celor cu boli incurabile pentru a se gasi in viitor un leac.
Va evolua extrem de mult stiinta si medicina si vom gasi noi căi de aboradare ale bolilor.
Se va pune si mai intens problema protejarii stratului de ozon si a colonizarii altei planete. Mai nou, am auzit ca avem in minte Marte, caci la un moment dat s-a descoperit niste apa acolo, dar sunt sigura de informatie 100%.
Va evolua industria pornografica, traficul de persoane, clanurile interlope si traficul de droguri alarmant de mult.
De asemenea, teoria mea este ca in viitor (nu chiar peste 100 de ani, dar mai mult), societatea va fi impartita in doua grupe mari si late, cei buni, bogati, inalti, prosperi si cei răi, saraci, neprosperi, nestiutori, cu care se vor juca mariile companii si pentru care nu se va lupta economic prea mult sau sa ni se aduca la cunostinta multe informatii. Iar noi toti de le forumul asta ne-am afla la categoria de saraci.
Cam asa vad eu viitorul.