| anonim_4396 a întrebat:

Ma intreb eu la faza cu eutanasierea cainilor.Nici nu stiu ce s-a mai zic findca nu stiu ce drept am avea noi s-a decidem sunt si eu suparat findca un caine a omorat un baiat mic dar un om dacar omora un caine s-ar da o lege s-a moara oamenii?

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate ar fi bine sa inveti intai sa scrii si sa te exprimi coerent si apoi sa vezi daca poti sa pui, totusi, in balanta, viata unui om cu cea a unui caine. Sau cu a unui urs, ca tot au probleme oamenii din Brasov (si nu numai) cu ursii-gunoieri.

| Braunion a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Eu nu-mi dau seama de ce toata lumea gaseste maidanezii ca fiind primii si singurii responsabili pentru cele intamplate...
Daca copilu ala era ucis de o satra de tigani, omoram toti rromi din Romania? (doamne ajuta)
Daca am inceput sa eutanasiem responsabilii, hai sa eutanasiem toti responsabilii in ordinea vinovatiei.
Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?

| DdDiX a răspuns:

Te corectez: „Nici nu ştiu ce să mai zic fiindcă nu ştiu ce drept am avea noi să decidem..." ( „să" legat).
Gândeşte-te că acest copil nu a fost primul şi nu va fi nici ultimul omorât de câini. La o zi două după acest incident am auzit la ştiri că în nu ştiu ce comună din ţară un copil fusese muşcat de câini, dar nu omorât (nici mult nu mai avea).
Dacă nu se iau acuma măsuri urgente, atunci când? Trebuie să aşteptăm să mai moară câţiva oameni? Dacă nu omorâţi, măcar băgaţi în adăposturi.

| anonim_4396 explică (pentru DdDiX):

Auzi mersi ca m-ai corectat dar de ce s-a umblam noi liberi si ei nu?

| DdDiX a răspuns (pentru anonim_4396):

Măi copilaşule te rog învaţă mai întâi să scrii româneşte şi pe urmă mai discutăm. Tu nici nu ştii ce vorbeşti acolo.winking

| Wehrmacht a răspuns:

Pai numai la eutanasiere ii duce capul pe tampitii aia care ar trebui sa gaseasca solutii.Sti de ce? Pentru ca sunt prea prosti sa te lase sa te aperi.Ok! Unu' de 4 ani nu se prea putea apara dar aia mai mari ar putea sa o faca.Si daca o fac cica de ce au facut ce au facut. Daca eu imi cumpar un cutit sa imi tai panea si salamu' si cand ma intorc acasa dau peste un cutu infometat care ma vede ca pe o friptura ambulanta si infig cutitu' in el tot eu sunt ala care a facut ceva deplasat.
Sunt mai multe optiuni.
Adaposturile.Trebuie sa fi cretin ca sa crezi ca poti baga cateva mii de caini in adaposturi.
Sterilizarea si asteptarea(sa...moara.)Pai ce facem? Asteptam? Nu mai bine asteptam gandindu-ne cum sa nu mai asteptam in loc sa asteptam cu un motiv bun?
Deci eutanasierea ramene optiunea care este accesibila si pare una buna.Si totusi e o tampenie.Ai o problema cu cainii? Sunt in drum spre nu stiu ce? Scapa de ei.Nu esti in stare? Stai frate si plange-te.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Deci a fost tare faza cu cutitullaughing
Dar nu am inteles de ce am face asa ceva cand oamenii sunt mai rai ca, cainii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in tarile civizilate(am vazut ca e chiar la moda sa folosetei cuvintele astea 2 unu' langa altul) ai avea dreptul sa faci acelasi lucru si oamenilor daca ai motiv.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Si ai ajunge la inchisoare cat ai zice pestelaughing
Un caine daca omoara un om inseamna ca trebuie sa omoare toti cainii?
S-ai omoare pe cei care fac asta nu pe cei care-s cuminti.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu...sunt tari cu oameni normali la cap care inteleg ca daca incalci drepturile altuia si vrei sa ii faci ceva poti sa iti pierzi viata victima aflandu-se in legitima aparare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar nu scriu corect(nici nu ma exprim corect)-(si nu stau 20 se minute sa ma corectez sa vad cu ce am gresit si cu ce nu)dupa cum zic unii fiecare are viata lui si nu vad cei rau sa nu comparam un om cu un caine.
Findca asa am fost noi mereu am privit toate fiintele du sus.Nu au locuri de adaposturi atunci dc nu-i duc dracu in padure? Si voi ziceti deparca as fi singurul uitati-va la tv si vedeti ca multi sunt de parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și vor sta-n pădure și vor avea ce mânca!? Acolo să-i mai împuște și un vânător în baza nu știu cărei legi...

Câinii ăia s-au născut paraziți în societatea umană! E ceva ce poate nu vei pricepe!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe strada oricum sunt infometati asa ca mai bine decat s-ai omoare mai bine i-ar duce undeva departe si nu ma refeream s-ai lase nemancati.Ar putea arunca mancare.Si vrei sa zici ca ar fi bine s-ai omoram decat s-ai lasam sa traiasca?
E dreptul lor sa traiasca.
Eu unul as da bani pentru a se face adaposturi dar sunt eu sigur ca pentru asta se vor folosi?
Si sunt caini rai si buni.
Aia buni ce au facut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-ai tu bani pentru 1 milion de câini sau mai mulți...nici SUA, Anglia și alte țări mai avansate/bogate ca noi nu dau bani aiurea pe niște creaturi ale nimănui! Și ei eutanasiază în draci!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sti ca, costa o gramada pentru a eutanasia?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot e mai ieftin decât să-i ții zeci de ani în puf...că doar sunt ei domnii maidanezi...și are întreaga rasă umană vreo obligație față de ei. Oricum ar fi tot costă. Eutanasierea e soluția optimă. Dură, neplăcută desigur, dar are eficiență. Ia exemplu țările de prin Vest.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mah ce puf vorbesti acolo alai puf? E cum ai zice inchisoare ce dreak. Daca nu te intereseaza atunci dc ai comentat cand am zis s-ai duca in padure?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Închisori? Adică acum bine că adăposturile sunt închisori și mai bine trebuie să colcăie domnii maidanezi pe străzi cu oamenii...laolaltă. Iar eutanasierea iar nu e bună. Tot la moarte naturală să ajungem, nu?

Nu ai cum să-i duci în pădure, eventual îi trimiți pe o insulă dedicată sau în cosmos. Și se vor mânca și între ei. laughing

Altfel tot în habitatul uman se vor întoarce. Și cine are grijă de ei? Păi tot omul. Că doar nu pisicile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu unul am fost si muscat, fugarit, traumatizat de caini.
Dar sunt altii cuminti fara nicio vina.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de-aia. Îi ia în adăposturi în limitele care vor fi posibile și vor avea o perioadă de așteptare după un stăpân. Restul...la cele sfinte! big grin