| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ma intreb serios: oare este o greseala sa te pui inapoi in pat dupa ce te trezesti? Ca sa te mai odihnesti putin. Adica uneori am impresia ca sunt mai obosita daca fac asta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori am impresia. Ca sa te mai odihnesti putin.
Ce înseamnă că te-ai trezit? Că creierul tău a terminat cu nevoia de somn. Ce rost ar mai avea puțină odihnă după aceasta?
Ce se întâmplă după ce se trezește creierul? Este tot corpul treaz și gata de activitate în stare de veghe? Nu. Pentru asta ai nevoie de înviorare. Ai observat cum se întinde pisica după trezire? Aceea este înviorarea ei.
Deci te-ai trezit. Te mai întinzi puțin șite așezi din nou în pat, și relaxezi din nou mușchi și ce mai este de relaxat. Cum te simți după aceea la o nouă ridicare din pat? Mai moale și mai lipsită de chef. Și interpretezi asta ca oboseală. Creierul face la fel. Ce ar trebui să faci și în primul și în al doilea caz? Înviorare. Se face la armată. Se face și în închisorile rusești am văzut pe site. O fac și singuri acasă, cei care vor după somn, după ce s-au trezit, să se bucure de viață, că sunt treji.
Iată un ritual mai elaborat de începere a zilei după trezire. S-ar putea să găsești ceva util în el și pentru tine.
https://www.youtube.com/watch?v=3PyhXlHDkNI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la prea mult somn te poti simti mai obosită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este o greseala in general. Cand te trezesti corpul/creierul stie ca si-a terminat un ciclul de somn si incepe, nu stiu cum sa spun mai exact, sa se activeze. Daca te pui din nou in pat ii indici ca incepi alt ciclu de somn iar daca te trezesti pana sa isi termine acel ciclu te vei simti obosita deoarece corpul este inca in starea de somn.
Spre exemplu: ciclul de somn la mine de obicei dureaza 6 ore. Dupa 6 ore ma simt destul de odihnit. Daca ma culc din nou la scurt timp dupa ce m-am trezit trebuie sa dorm inca 6 ore, in caz contrar ma voi simtii obosit.
Sunt desigur si exceptii dar in general cam asta este ideea.

| ionur a răspuns:

Eu dacă m-am trezit nu mai pot sa dorm somnul ma trezesc și la orice sunet mic.