| CostinAlamariu a întrebat:

Mă șochează să văd câți oameni sunt analfabeți funcționali (adică știu să citească dar nu înțeleg ce citesc). Inclusiv aici pe TPU văd o grămadă de analfabeți funcționali care cu un simplu text în față nu știu să-l înțeleagă.

Cum credeți că ar putea fi rezolvata problema asta?
Probabil o sa ziceti "educatie mai buna" dar ce înseamnă concret asta? Și ce putem face în afara școlii să rezolvăm problema asta?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Inteleg ei, dar multi se prostesc, fac misto, iau in ras.

Dar nu poti rezolva problema pentru cei ce nu inteleg, ca atata ii duce capul, genele nu le poti schimba.
Din toate timpurile au fost oameni slabi la minte, nu doar acum, doar ca nu aflai de ei, te-ai fi socat si acum 80 ani daca stiai de ei.
Ce poti face, poti doar pe partea de comportament, sa stie sa se comporte si asa mai departe, dar mintea ramane tot aia.
Si aia au rezultate slabe la scoala, vor ajunge la muncile de jos.
Ai vazut tu vreodata ca nu exista joburi ocupate la munca de jos? Niciodata, o societate fara astia nu poate functiona!
De aia am zis ca trebuie respectata orice munca in mod egal, si pe oricine care o face.

Multe greseli de scriere aici sunt facute si de la telefon, multi scriu de pe tel, si eu patesc dar nu prea scriu de pe tel, ma irita cate greseli pot face apasand pe ecranul ala, daca nu-s atent, ba nu apare liniuta, ba omit litere, ba apare alta litera, etc.
Iar aici problema este ca nu apare editarea textului instant, asa cum e peste tot.

| mastadont a răspuns:

Ce mi se pare interesant e faptul că mulți nici măcar nu știu diferența dintre analfabet și analfabet funcțional și brusc se simt insultați și cred că sunt acuzați de faptul că nu știu să scrie și să citească.
Analfabetismul funcțional e o problemă globală, mai ales când textul e mai complicat decât o conversație banală, părerea mea e că se datorează faptului că majoritatea conținutului educativ este bazat strict pe imagini, nu mai stă nimeni să citească o carte preferând să vadă filmul în loc. O soluție ar fi cititul interactiv, după fiecare paragraf să se redea conținutul acestuia cu cuvintele proprii și să se corecteze de altcineva eventualele greșeli de înțelegere, dar, după cum spuneam, nu mai are nimeni răbdare pentru asta.

| CostinAlamariu explică (pentru mastadont):

La chestia asta cu imaginile chiar nu m-am gândit. S-ar putea să fie și asta o problemă

| CIaudiu a răspuns:

Analfabeti functional*... Se pare ca esti si tu un analfabet.

| Together a răspuns:

Textele pot fi si ele mai complexe sau mai simple. S-ar putea sa ai impresia ca-s multi analfabeti functionali doar pentru ca ai intrat intr-o comunitate de oameni normali / medii, esti sigur ca n-ai stat prea mult intre oameni inteligenti si educati?

Banuiesc ca o minoritate din oameni ajung sa termine studii superioare, dar situatia se imbunatateste oricum de la sine. In timp oamenii devin tot mai educati si inteligenti, de-aia trebuie sa revizuiasca periodic testele de inteligenta, sa fie media tot 100.