| Mosotti a întrebat:

Ma tot intreb de unde prostia aia "cine se scuza se acuza"?!
Verisoara mea e judecator, zice ca din contra, lasa omul sa zica argumentele, ca poate dupa aia ne dam seama daca e vinovat sau nu.
Chiar e bine sa se scuze si sa arate dovezi, asta daca nu e crezut inainte.

Adica de ex "aaa, scuze, am avut blocaj in trafic si de aia n-am ajuns la timp".
Se poate verifica pe camere, se poate verifica la politie daca asa a fost! Nu e normal sa nu dai omului ocazia sa se justifice.

Ca daca nu se justifica, poate sa fie luat de vinovat, mincinos.
Dupa ce prezinta scuzele, se vor verifica daca se poate verifica.
In nici un caz el nu se acuza justifindu-se, din contramel cauta motive sa scape nevinovat, in orice face, nu zic de penal.
Si se justifica tocmai ca sa ne dam seama ca nu minte, daca chiar asa e.

Ca daca ai intarziat, vrem si noi sa auzim justificarea, tocmai sa te dezacuzi.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poverbele denotă înțelepciunea poporului. Sau prostia. De acolo.

| Lioana a răspuns:

Vorba asta nu se aplica in toate situatiile. Se aplica acolo unde oamenii se scuza fara sa fie acuzati de nimic.
Daca cineva nu e acuzat de nimic dar el isi cere scuze, inseamna ca considera ca a gresit ceva, sau a dezamagit cu ceva. Asta inseamna ca se acuza singur.

| Mosotti explică (pentru Lioana):

Pai cine se scuza aiurea, e cu capu, ne referim la cei ce se scuza cand sunt acuzati. Ca ei cand zic aia cu acuza, nu se refera la care categorie, se refera la general.

| Emma30555 a răspuns:

Daca te scuzi fara sa fii intrebat atunci e o posibilitate ca te acuzi. Daca tu te simti cu musca pe caciula cu ceva si incepi sa spui niste argumente fara sa te intrebe nimebi cam reiese ca de fapt ai facut ceva si vrei sa te justifici dinainte ca apoi sa nu mai fi intrebat, la asta se refera acea zicala. De ex. Vin eu si iti spun ca nu ti am folosit nu stiu ce obiect fiindca nu am nevoie, apoi tu constanti ca acel obiect nu e la locul lui, de fapt reiese ca eu m-am autoacuzat cumva.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai nu, nu trebuie sa fi intrebat! Daca de ex am facut o prostie, chiar daca nu-s intrebat, persoana aia poate avea o impresie proasta de mine, ca nu stie contextul.

Si apoi vin eu "draga..uite..ma scuzi dar asa asa si asea".

Iar prin scuze nu te acuzi niciodata, nu are nici o legatura, din contra, tacerea poate fi un raspuns si sa te acuze, ca daca aveai dreptate, explica-i.
Si persoana respectiva poate analiza ce ai zis si sa isi schimbe parerea.
Nu trebuie sa fiu intrebat ca sa o fac pe persoana de langa mine sa nu aiba impresie eronata despre mine.

Ptr ca persoana poate zice "e clar, nici nu mai intreb de ce, ca e clar ca nu avea motive".
Dar viziunea ei e eronata, si cand i se explica, realizeaza ceva.
Doar daca zice "nu am nevoie de explicatii", atunci te opresti, pentru ca asta inseamna ca vrea sa te acuze chiar daca ai dreptate.
Ca cineva care vrea sa stie daca nu greseste, asculta ce ai de zis chiar daca nu a intrebat.

E ca aia "stai 2 minute sa-ti zic, si dupa aia faci ce vrei", celalalt poate la inceput refuza, dar apoi asculta, va verifica ce zici, iar dupa aia, e altceva.

Eu am facut asa la scoala in liceu, am intarziat, si s-a suparat profa pe mine.
Am zis "metroul nu a venit, a intarziat destul in statia cutare, ora cutare, traseul cutare, va rog sa va interesati la metrorex, ca ei stiu, chiar va rog, nu vreau sa ma acuzati de nesimtire".
Dupa aia nu a mai fost suparata, ca daca minteam, ma feream de verificare. A zis "bine, treci la loc, ma pregatisem sa-ti pun absenta".

Dar nu ma intrebase!

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt sitiatii cand se verifica zicala, altfel nu ar fi aparut

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu stiu daca se verifica, ca multe prostii apar. Mai gasisem o mare aberatie zisa de un mare filosof din asta, si lumea a preluat fara a gandi.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

In unele situatii cred ca s-a verificat si de aia a si ramas. Sunt si oameni care fac aata.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Probabil, nu neg, poate s-a verificat in unele situatii, insa o vb din asta iese doar daca se generalizeaza, nu daca-s o minoritate de cazuri.

De ex aia "casatoria e un butoi cu rahat doar cu un strat subtire de miere deasupra", asta da, se generalizeaza, ca, confirma multi de peste 55 ani.

O sa deschid acum.un topic si despre casatoreala, dar la relatii, nu al conversatii.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici aia cu casatoria nu e valabila altfel majorîtatea oamenilor din lume nu ar alege casatoria.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai de am fraieri aleg casatoria, la batranete f multi regreta, zice "daca avea minte de acu nu ma mai maritam/insuram.".
Dar la tinerete au impresia ca e mare fericire, mai ales femeile, cred ca sa fi la cheremu unuia si sa-si suporti si toanele uneori, e mare fericire.

Si dovada e ca f multe femei se plang de nesimtirea barbatilor, uita sa aprecieze femeia.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Stai putin, eu inteleg sa nu fii de acord cu casatoria in sine dar nu sunt de acord cu singuratatea ca alegere. Nimeni nu vrea sa fie singur in viata, asta, mai ales la batranete. Ai mei de exemplu sunt atat de invatati unul cu celalat, si se ajuta la nevoie, cand unul nu se simte bine, au cu cine vorbi. Nu e chiar asa cum spui tu. E bine sa ai pe cineva cu care sa te plimbi, sa mai mergi in vacanta, sa ai incredere si sa te simti in largul tau sa mai faci si sex, etc. Tu spui ca e bine singur fiindca asa ai experimentat tu. Cand vei experimenta si invers o sa faci diferenta. E ok sa fii puternic si independent si sa te descurci singur sa ai prieteni daca din anumite motive asa e viata ta, dar tu negi o realitate evidenta, 99 % din oameni isi cauta partener, chiar si cei batrani

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

La batranete gasesti mereu partener, la nemti si la 80 ani se fac relatii, deci singur nu ramai garantat.
Nu am zis ca e bine singur, eu am zis ca iubire nu sta neaparat in acte.

Poti avea un partener stabil cu care sa stai, sau nu, iar asta este o alegere a celui in cauza.
Nu e deloc bine singur, si pe mine singuratatea ma rupe.
Deci nu neg nici o realitate.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ai prieteni si activitati nu simti singuratatea dar nici nu trebuie sa o alegi adica e bine daca gasesti o persoana care iti place sa incerci. E greu la batranete cel putin in Romania, nu e asa simplu sa ti gasesti un partener de vorba, la varata aia cam asta ai nevoie.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai nu e asa, prietenii vin si pleaca la casele lor, trebuie un partener cu care sa stai si cu care sa te intelegi, nu merge sa pacalesti smecheria cu prieteni si activitati.
Logic ca daca gasesti o persoana mai ca lumea, trebuie sa incerci, asta am zis mereu si pe aici, nu o iei ca nu e buna persoana, vezi cum e intai.

Eu pe matrimoniale am vazut destui oameni in varsta.

| ionur a răspuns:

Cine la supărat pe mosoti -_-bicis