| Mosotti a întrebat:

Ma uitam la emisiunile alea de pe National Geographic si anume Securitatea aeroport Brazilia, Columbia, cu aia pe care-i prinde in aeroport cu droguri.
Alea-s regizate adica ca un fel de film nereal? Sau sunt pe bune? Adica filmeaza real activitatea alora de acolo? Ca vad lume pe acolo, nu pare a fi ceva regizat.

Nu de alta dar daca e pe bune, cat de idiot sa fii sa speri ca scapi cu drogurile bagate in tine sau in valiza in perete dublu sau altele de genul?! Cand aia din Bogota au si scaner cu raze X in caz ca inghiti ceva.
Cum sa incerci sa treci vama cu asa ceva? Ca sa risti ani grei in parnaile alora de doi lei pentru un 10000 euro pe care le-ai fi avut daca ai fi trecut.
Cand se stie ca de acolo pleci cu cocaina ieftina sa o duci in Europa sa o vinzi cu 100000 kilu in loc de 1000-1500 cum e in Columbia. Deci oamenii-s pe faza la cine pleaca de acolo catre alte tari.

De fapt ce ma mir, romanul ala care a vrut sa vina cu amfetamina din Malaezia, a incercat sa treaca...si si-a luat-o.
Si dupa ce l-a arestat pe ala da era sa-l omoare, a mai incercat si altul si ala si-a luat-o.

65 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Da, Real world in real time. Sa vezi Police intreceptors, Uk border force, Police patrol de pe pick tv. Crezi ca Natgeo face reconstituiri in aeoport cum zic alte persoane?!

| Mosotti explică (pentru Lucian4):

Pai asta ma gandeam, ca nu stiam sigur daca e pe bune sau film cum s-ar zice.
Ca acolo vezi lume cu bagaje cu alea, nu e loc de joaca.
Desi si in filme vezi lume..si in localuri, cladiri, afara.

| Lucian4 a răspuns (pentru Mosotti):

Regizorii nu au ce cauta acolo. Iar in alte situatii ei nu implica in filmele lor, institutiile guvernului tarii respective (politia de frontiera), in cazul de fata

| Mosotti explică (pentru Lucian4):

Mda, probabil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un documentar cu fapte reale. Sunt multe cazuri in care identitatea e si ascunsa.
10.000 euro pentru unii carausi din America de Sud inseamna o avere.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E cu fapte reale dar ce vedem poate fi regizat adica cum a zis colegul, reconstituire.
Pai sa risc parnaia ani in mizeria aia pentru 10000? N-as risca nici pentru 1 milion, pentru ca daca te prinde, oricum banii nu-i mai iei, ca sa zici ca "ba iau milionu, stau ca regele in parnaie 10 ani si iesi".
Si te prinde in 95 % din cazuri clar, ca baietii sunt pe faza ca multi vor sa scoata cocaina de 1500 dolari kilu si s-o dea dincolo cu 100 de mii, sau aia carora le-o da la destinatie.

Dar mai ciudat e cum risca traficantii sa piarda asa multa marfa!
Ca ti-a prins un caraus din ala cu 3-5 kile de cocaina, ai pierdut juma de milion de euro din start.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că sunt mules, adică catâri, măgari cărăuși.
Cei ce îi trimit așa asta știu. Unii vor fi prinși. alții vor scăpa, acesta este riscul acestui business de 400 de miliarde $ anual. Nu îl poți opri cu 3 polițiști la aeroport. Traficanții vor fi totdeauna cu un pas înaintea gaborilor. Soluția este liberalizarea totală a comerțului și lupta cu flagelul pe alte paliere.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Foarte bine spus:

"Soluția este liberalizarea totală a comerțului și lupta cu flagelul pe alte paliere."
Dar ei nu liberalizeaza tocmai ca stiu ca la negru se scot miliarde, daca erau la liber, nu mai era deloc asa.

Asa cum a fost si cu prohibitia, dupa ce s-au imbogatit niste unii, s-a scos si s-a pus iar la liber alcool-ul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

La fel este și cu prostituția la noi, tot catralioane se scot. Restul e fățărnicie.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Corect.

| Drimmero a răspuns:

E reconstituire ce vezi tu acolo bazata pe fapta reala. Ce e prin America de sud...e full de trafic de droguri. Am vazut documentare misto facute despre puscariile alea, e jale ce e la ei. Stiu si de cazul romanului prins in Malaezia, mi se pare ca a scapat de pedeapsa capitala, in multe tari din Asia daca esti prins cu droage esti executat, ei nu se joaca cu legea. ''Afacerea'' asta e o iluzie de castig mare si rapid, riscurile sunt foarte mari, mi se pare o prostie sa iti risti viata pentru niste mii de euro, adica e o suma infima pentru o viata dar ce sa faci, foamea e mare si mai ales prostia e mare, poti lejer sa castigi bine si din munca cinstita.

| romeo78 a răspuns (pentru Drimmero):

Românul din Malaezia a scăpat de pedeapsa capitală datorită președintelui Traian Băsescu și a diplomației existente atunci. A fost prins, cred că în 2012. Oricum, mai avem un român în China, care trebuia adus în România, de anul trecut, dar nu s-a vrut până acum, invocând motive puerile.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Deci nu e real, ma gandeam eu dar nu eram sigur, inseamna ca au pus o substanta aiurea care face ca testul ala sa se faca albastru. Acuma totusi daca vand droguri nu mi se pare ca sunt de arestat, ce doar nu ti le bag pe gat eu! Le iei ca vrei tu, ca cine nu vrea cu adevarat nu pune mana pe asa ceva.
Ca asa de ce nu arestezi si pe ala care comercializeaza alcool?! Ca si ala e un drog.

Dar cand a adus SUA drogurile in anii 60 cum?! De ii lasau pe aia sa aduca cu avioanele de la ei, doar ca i-au ajutat pe americani sa dea jos anumite guverne in tarile lor.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Nu a scapat datorita lui Base, a scapat ca s-a abolit pedeapsa cu moartea pur si simplu.
A fost prins in iunie 2012.
Stiu si de ala din China dar ala a fost arestat cam aiurea am auzit, ca ar fi fost gasit cu bani falsi, de parca el stia ca-s falsi daca a luat banii de la altul sau altii.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate sunteți, de data aceasta neinformat corect. Eu am chiar tăieturi de ziar cu acest caz. Era, cum zice americanul, pe "culoarul morții", când familia, cu avocații, au făcut cerere de ajutor la președinție. Era deja condamnat la moarte, aștepta să fie executat, când s-a implicat președintele Traian Băsescu.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Probabil, eu auzisem ca se abolise la un moment dat inainte de executie pedeapsa cu moartea.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ti se pare ca fac ceva ilegal? Ai o gandire uneori la varsta ta care da fatal error. Drogurile sunt mult mai periculoase decat alcoolul, e si normal sa fie interzise (anumite droguri), bine, prost e ala care cumpara si consuma, dar astia care le vand ar trebui sa stea putintel la racoare ca sa li se taie cheful si sa mai dea si cu sapa pentru un ban dupa ce se elibereaza. Mai nou toti nevertebratii se apuca de vandut droguri iar cand sunt prinsi sunt cu ''ce am facut, sefu?''.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai asta am zis! Ca ala care cumpara e problema, nu eu ca vand, daca ti-as baga pe gat era altceva, in sensul asta zic.
Totul porneste de la consumatori, ca gasesc ei sa ia de undeva si apoi exista cererea, apare si oferta.
Se poate incepe cu educarea copiiilor de mici sa nu puna mana pe asta, nu doar sa-i indoape de carte si atat.
Ai vazut indoctrinarea ce forta are? Ca arabii se si sinucid pentru alah, deci daca vrei poti face ca vanzatorii sa nu mai aiba unde vinde.

Dar ei...se prostesc arestand la nesfarsit oferta, la cerere nu umbla.
Mie nu imi da fatal error gandirea.
Ca nu eradichezi nimic atacand oferta, atat timp cat cererea exista, nu se va opri niciodata oferta, deci e non sens.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Doar recent, adică cu vreun an, doi în urmă s-a abolit și se dă pedeapsa pe viață, dar nu ca la noi, chiar nu mai ieși niciodată din închisoare, nu ca la noi, după 20-25 de ani depui cererea de eliberare condiționată.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Da, in Rusia de ex aia pe viata dupa 25 ani ar avea dreptul la elib conditionata insa f rar a mai iesit vreunu, nu ca la noi ca au iesit 47 de criminali asa (Csampar e ultimul).

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici la noi nu ar trebui să iasă, dacă comisia de evaluare, judecătorii ar fi mai duri, nu superficiali ca acum. Dacă ar împinge la maxim termenele pentru fiecare evaluare, judecare.
Dar, sunt două măsuri ale justiției în România. Dușmanul politic să moară în închisoare, infractorii liberi!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Mda, au fapte grave, sa nu mai iasa niciodata, punct, nu faci 6 crime si iesi dupa 23 ani, vezi cazul Csampar.

| Freya1 a răspuns:

Si eu ma uit la emisiunea aia si într-adevăr, pare destul de relala si probabil chiar e.
Cum de se riscă? pai in aeroport daca ai observat nu ia chiar pe fiecare om in parte si il verifică. Probabil pe asta se bazeaza, ca va trece neobservat si nu il va controla nimeni.Crezi ca nu au reușit destui sa treaca asa?

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Sincer sansa cred ca e f mica sa treci. Au caini am vazut, inainte sa bage bagajele in avion in cala, baga cainii, si aia au un miros al dracu de bun.
Iar daca te prinde cu bagaju, te va controla si corporal, scaner, etc.
Bine, aia din Sao paolo brazilia n-au scaner, au doar aia din Bogota.
Deci se risca enorm.

Ce caz am vazut si m-a uimit:
Era una care s-a dus cu unu in Columbia, era totul ok si la un moment dat i-a zis "nu mai pleci acasa daca nu duci droguri", aia nu mai avea bani, nu nimic, ala avea alti amici acolo vreo 3.
Pana la urma aia a acceptat ca nu avea incotro.
I-a pus o burtiera din aia ca sa simuleze ca e gravida, i-a bagat doua pachete cu cocaina acolo, a dus-o in aeroport asa dubios, o tinea cam fortat, ala a plecat.
Ea s-a dus la toaleta sa-si scoata ala, n-a reusit ca nu se rupea banda aia cu care era legata procaria aia.
Si aici a facut o idiotenie, a incercat sa treaca cu alea.

Eu faceam altceva, ma duceam imediat la politisti si le ziceam ca m-a obligat si ca eu nu vreau sa fac asta, si explicam si cum m-a obligat, sa ia deci ei alea si ca le dau si adresa unde e ala sa-l ia de acolo.
Si era f bine asa. Si ii puneam sa se uite si pe camere cum ma tinea asa fortat.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca cel mai ok e sa nu te încurci cu persoane de genul.Si daca făcea cum ai zis tu, exista posibilitatea sa nu fie crezuta sau sa se bage in belele oricum.Ca sa nu mai vorbim ca o data ce ii dai in gât nu mai scapi de ei si nu mai ai liniște toata viata.

Poate au fost ce au mai trecut, sau chiar primesc o sumă suficient de mare încât să se riste.Sunt multi oameni săraci ce se gandesc ca si daca intra ei in pușcărie familia are ce mânca acasa ca Poate ii iau dinainte macar jumate.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Nu avea cum sa nu fie crezuta caci de aia s-a dus acolo, daca avea gand sa duca bagajul nu se mai ducea sa le zica ca sa o scape de alea ca a fost obligata, mai ales ca pe camere se vedea cum ala o ducea dubios tinand-o.
Ptr ca este f logic si de crezut ca te-ai dus cu ala fara sa stii, si dupa aia ala si-a dat arama pe fata si dupa ce nu mai ai bani, nu ai cum pleca acasa, te crede imediat daca te duci la ei.
Asta daca nu ai reusit sa scapi de marfa tu la toaleta cum n-a putut aia, a incercat sa taie cu cardul banda aia si n-a reusit.
Plus ca si vamesii stiu ca asa se intampla, doar ca prostia alora e tocmai ca nu se anunta imediat in caz de ceva.

Ce ai zis nu ai zis bine, ca daca intri la puscarie nu mai iei nici banii, ca se confisca marfa! Deci intratul la puscarie e inutil.
Banii se primesc la destinatie toti, tocmai de aia, ca daca esti prins..sa nu ramana aia si cu marfa luata si cu jumate de bani dati.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Minte omului e destul de incalcita iar afacerile de genul noi oameni de rand nu le cunoastem.
Dar cer e ca in general fac asta cei ce sunt amenințați, cei ce au probleme mari financiare sau chiar boli in familie a caror leacuri sunt scumpe, cei mințiți ca nu se va întâmpla nimic, ca nu este atat de riscant sa faca acel transport (practic aleg niște oameni mai needucati) etc.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Mda, daca aleg fraieri, asa este, ii pacaleste si se duc. Si daca ma prinde? Ala bolnav mai ramane si fara mine, macar asa sunt langa el fie ce o fi. Si cum sansa sa te prinda e 90 %, nu te duci daca ai putina minte.

| Floridori a răspuns:

Din pacate este absolut real.Iti spun asta pentru ca am vazut 5 incidente de genul(2 in aceeasi saptamana chiar) pe Aeroprtul Guarulhos din Sao Paulo si am facut parte dintr-un grup de medici cu diverse specialitati.Acest grup viza exact studiul problemelor de sanatate din America Latina incluzand avorturile ilegale si problemele populatiei carcerare asa ca am avut contact direct cu astfel de cazuri. Poate ca unii cred ca e reconstituire dar nu este.100% este exact ce se intampla, in clipa in care se intampla si cu persoane reale.
Saracia impinge oamenii sa fie irationali si sa isi riste libertatea pentru anumite sume de bani.
Iti doresc numai bine!

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai exact de asta nu eram sigur eu, daca e reconstituire sau real, nu stiu ce sa zic.
Pai si se filma pentru emisiunile astea? Adica cand erai tu acolo zic.
Ca asa se putea filma sa aiba ei probele, nu sa dea la National Geo.

Pai omu ar trebui sa gandeasca! Nu dupa aia sa zica "aaaoleu ce prostie am facut", pai era clar ca e prostie.
Ca si saracie si puscarie e mai greu.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Nu s-a intamplat sa filmeze nimeni pentru acest tip de documentare cat am fost eu prezenta dar te asigur ca sunt reale filmarile pentru ca procedura este aceea pe care o vezi prezentata acolo si cei de la Politia Federala care apar in filmari, sunt persoane pe care am avut sansa sa le cunosc in realitate.
Desigur ca asta este experienta mea personala si opinia mea in ceea ce priveste aceste documentare. Poate ca este mai greu de crezut daca doar privesti la tv pentru ca este foarte adevarat ca par desprinse din filme, dar din pacate este trista realitate.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Nu, stiu ca ce arata e real ca fapta, nu mi se pare deloc desprins din filme, mi se pare si normal sa fie asa.
Am zis daca ce este filmat adica scenele filmate sunt pe bune adica omu ala care-l vad chiar e arestat, sau ei doar joaca scena? Adica pentru filmari zic.
Nu se pune problema ca nu reprezinta realitatea filmarea aia, ca poate arata realitatea chiar daca unele personajele nu-s reale.
Daca joaca, in pachetele alea e un praf la misto, testele se albastresc la misto, si dupa ce-l ia pe ala de acolo, de fapt nu se intampla nimic, nu-l aresteaza, e cum ar veni actor.

Adica intrebarea era daca filmeaza cand ii prinde pe bune, deci daca in pachetele alea e chiar cocaina, daca aia-s arestati pe bune!

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da,filmarea se face cand ii prinde in flagrant.Adica ceea ce vezi tu este fix ce se intampla cu acea persoana si persoana este exact aceea care ulterior merge la inchisoare si primeste o sentinta.
Nu este vorba de actori in acest documentar.Sunt fapte reale, persoane reale si momentul filmat este exact cel in care s-a intamplat acea fapta.
Nu este produs ca alte documentare in care personajele sunt interpretate de actori.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Am inteles, deci e pe bune, ce sentiment trebuie sa ai sa afli in 5 secunde ca vei fi inchis ani de zile intr-o parnaie mizerabila sud americana!

Si cred ca si aia din aeroport au interesul sa fie filmati ca sa sperie si sa descurajeze oamenii sa faca prostia asta, adica sa arate ca-s vigilenti cred.
Ce ma face sa rad e naivitatea oamenilor de a minti, ca n-are tampenii in bagaj, ca nu stie, ca..., cand e clar ca daca ai aterizat la control, ai pus-o, e clar ca-ti baga cutitul in captuseala bagajelor si te prinde.

Cea ma tare e aia "nuuu stiam domne ca erau droguri in bagaj".

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Majoritatea incearca sa nege existenta probelor.Din fericire pentru ei, asta nu este un comportament considerat agravant in ceea ce priveste sentinta finala.De asemenea, nici cantitatea nu este luata in calcul.Am cunoscut persoane care transportau cateva zeci de kg. de cocaina si au savarsit o sentinta de doar 1 si 8 luni si persoane cu 700g. de cocaina care au stat in inchisoare peste 6 ani.

Sunt greu de imaginat conditiile de acolo dar persoanele care nu au baza unei educatii, recidiveaza si isi petrec viata astfel: 2 ani la inchisoare, cateva luni in libertate, 7 ani in inchisoare, 1 an in libertate si asa mai departe.Doar o treime se redreseaza si are o viata normala dupa ce isi savarseste sentinta.
Atat inchisorile masculine cat si cele feminine sunt suprapopulate, unele ajung la a primi de 3 ori sau chiar de 10 ori mai mult decat capacitatea lor normala.Detinutii dorm pe jos si am cunoscut cazuri in care acestia, in timpul noptii trebuiau sa se intoarca de pe o parte pe alta toti deodata pentru ca efectiv dormeau ca sardinele pe jos.
E trist dar unii oameni aleg asta din cauza saraciei. Unii ajung sa castige ceva banuti, altii traiesc cativa ani in aceste conditii si departe de familie.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

La TV am vazut contrariu, daca colaborezi cu autoritatile poti lua mai putin, si conteaza si cantitatea! In brazilia nu conteaza, dar in columbia cica conteaza, sunt range de pedeapsa si in functie de cantitate.

E o tampenie sa negi probele existente.

Stiu cum e la parnaie pe acolo, e f nasol.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

In Columbia nu am fost niciodata.In America de Sud doar in Brazilia si Venezuela am fost iar cu aceste situatii am luat contact doar in Brazilia deci pot sa imi dau cu parerea doar in cazul acestei tari.In Venezuela nu am avut contact cu populatia carcerara deloc asa ca nici aici nu stiu mare lucru despre subiect.
Dar in Brazilia iti spun sigur ca asa sta situatia si ca ceea ce vezi filmat in aeroport este exact flagrantul cu persoana in cauza care este prinsa si agenti de la Politia Federala cat se poate de reali.
Este socant sa vezi cum viata unei persoane se schimba in cateva secunde dar in acelasi timp ar trebui sa ne faca pe toti sa percepem libertatea intr-un alt mod si sa o pretuim mai mult.
Poate ca si asta este scopul documentarului, cum ai spus si tu, sa descurajeze oamenii sa mai faca aceste lucruri dar acum nu stiu daca au o oarecare eficienta.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai da, eu raman socat si vazand la TV ca ala e arestat si il asteapta ani grei de parnaie, damite sa fiu in locul lor. Adica sa ma duc eu acolo sa stau in camera cu n insi sa le ascult sforaiturile, sa nu am sapun, sampon, apa calda sa ma spal, sa nu mananc cum trebuie, nasolie.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Acum depinde si de zona.Inchisorile au conditii mai bune sau mai putin bune depinzand si de statul de care apartin, Brazilia fiind stat federal.
Cat despre alimentatie, primesc in fiecare zi 2 mese principale, mic-dejun si eventual o gustare.Mic-dejun inseamna 2 chifle si o cana de cafea cu lapte.Mesele principale constau in orez, fasole, acestea fiind obligatorii si nelipsite in dieta si ceva proteina(carne, carnat, ou prajit, pui etc.) si eventual salata(doar in anumite inchisori).Dar gandeste-te sa mananci in absolut fiecare zi orez si fasole de 2 ori pe zi timp de cativa ani.Si gustarea poate fi o cana de ceai, cafea cu lapte sau o chifla(din nou, gustarea doar in anumite inchisori).
Apa calda este prezenta in anumite inchisori si lipsita cu desavarsire in altele cu toate ca este obligatoriu sa existe conditii minime.Mai rau este in sudul Braziliei unde iarna se ating temperaturi negative.Imagineaza-ti sa faci un dus rece la -3 grade si apoi sa dormi pe o fasie subtire de burete(caci asta este salteaua detinutului.O fasie de burete asemanatator buretelui de vase, la fel ca si grosime dar de marimea unui pat individual) intinsa pe ciment.

Bine, eu spun toate astea pentru a evidentia cat de trist este ca lumea totusi ajunge in situatia in care sa nu ii pese de riscuri si decide sa se aventureze, stiind ca poate ajunge in aceasta situatie. Unde mai punem ca esti departe si izolat de familie si de cei dragi.Este foarte trist...
Am mai vazut si eu anumite episoade dar uneori nu am puterea sa ma uit pentru ca imi este groaza sa ii vad in acea situatie.Desigur ca poti spune ca ei au ales asta dar nu stim ce i-a impins sa o faca.

Daca ai curiozitatea cum arata o masa a unui detinut in Brazilia, iti poti face o idee aici:
(Uita-te si apoi zi-mi ce parere ai, daca doresti.Si daca vrei mai multe exemple, eventual cum arata interiorul inchisorilor de acolo, inclusiv cele pe care am avut ocazia sa le vad personal, cu mare drag iti arat.)

https://www.google.com/......ps?/search

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Mda, ce sa zic, in Rio de Janeiro macar e cald mereu, zic ca idee doar.
Dar Rio e cam in sud, cum dracu acolo sunt 27 grade acum si in sus cu minus?!

Cu parnaile ce sa zic, nasolie, de ce mi-ai aratat o parere asa si asa am de casoleta aia cu spaghete si orez, le da ca sa tina de foame.

Orice i-ar impinge, nu faci asa ceva! Din moment ce regreta dupa, inseamna ca puteau sa nu faca totusi, ca daca chiar nu se putea altfel, n-ar mai fi regretat, ti-ar zice "asta e, as face-o iar daca ar fi, ca nu aveam altceva ce face", dar ei regreta ca au vrut sa o ia pe scurtatura de fapt, adica in loc sa faca banii mai greu, au vrut sa-i faca mai repede (nu cont ce probleme aveau).

Da, chiar as fi curios sa-mi arati despre parnai, mereu ma uit si la ce zice Montana, Viktor, nea Petre Negreanu, cand povestesc ei de cum e acolo, si ii admir pe aia cat pot rezista acolo, ca eu n-as putea.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Rio nu este chiar in extrema sudica a Braziliei.Acolo inca este relativ bine, fiind si pe coasta Oceanului Atlantic.Ma refer la state precum Santa Catarina, Rio Grande do Sul si chiar si in São Paulo(care chiar daca e pe coasta, iarna este destul de frig.Se ajunge si la 0 grade)se mai inregistreaza temperaturi negative mai ales pe timpul noptilor.Desigur ca ai dreptate, ca mai inspre nord deja este cald pe toata durata anului dar tot conditii oribile sunt, sa fim realisti.Mai ales cand te gandesti la toate tipurile de gandaci pe care ii au si zburatori si nezburatori, sobolani etc.

Sincera sa fiu cu tine, nu am idee cine sunt aceste persoane pe care le-ai enumerat si imi cer scuze pentru ignoranta mea.Nu sunt chiar cea mai in tema in ceea ce priveste persoanele de actualitate sau curentul online al momentului.Chiar imi cer scuze :)

Cei mai multi, cunoscand deja conditiile, recidiveaza.Cel mai mare procent de recidiva in cazul persoanelor care fac inchisoare in Brazilia este in randul brazilienilor, a celorlalte tari din America de Sud si a tarilor africane.Deci tarile cu conditii de trai mai precare.De cele mai multe ori e vorba de recompensa materiala dar si de consumul de droguri si violenta domestica.Deci cred ca totul nu pleaca numai de la saracie dar si din lipsa de educatie.

Dar ok, sa nu te plictisesc :) O sa iti las niste link-uri cu cateva imagini din inchisorile pe care eu le-am vizitat.Desigur ca iti vor aparea si alte sugestii de fotografii dar e bine pentru a iti face o idee de absamblu.

https://www.google.com/......ps?/search

Desigur ca as putea sa iti trimit mai multe, dar vazand si sugestiile cred ca iti poti face o idee.
Nu stiu daca ai vazut, dar daca te intereseaza subiectul, poti cauta filmul "O massacre do Carandirú".In romana cred ca il poti gasi ca si "Masacrul din Carandiru" sau doar "Carandiru". Este vorba despre o revolta in urma careia, in 2 oct. 1992 au murit oficial 111 barbati(neoficial numarul ajunge la 1500)inchisi in inchisoarea Carandirú din São Paulo, cea din ultimul link.Filmul relateaza acea revolta sangeroasa. Dupa acel incident, s-a dezactivat, s-a tranformat in muzeu si in parte a fost demolata partial in 2002 construindu-se un parc in locul ei(Parque da Juventude, Santana, São Paulo).Au fost pastrate 4 pavilioane din cele 9 initiale si s-a transformat in inchisoare feminina devenind cea mai mare inchisoare feminina din America Latina.Acum gazduieste peste 4.000 de detinute si se numeste "Penitenciaria Feminina de Santana". Alaturi, practic gard in gard sa zic asa mai este o inchisoare feminina, cea din primele 2 link-uri, care gazduieste aproximativ 1.000 de femei.

Dar am spus ca nu te mai plictisesc, scuze.M-am gandit ca daca te intereseaza subiectul, poate ai curiozitatea sa stii mai multe :)

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Unde naiba e frig la Sao paulo? Ca acum sunt 29 grade acolo, si la Rio la fel.
Nu ma plictisesti deloc, ca imi place subiectul oricat ai spune.

Mersi de linkuri, o sa caut si filmul sa vad pe unde-l gasesc.
Misto pozele, oricum admir pe aia care rezista, acolo, eu as fi pa din start. Nu pot sta intr-o camera cu n insi sa le aud sforaiturile, sa le miros transpiratia si parturile. Pe langa lipsa de igiena, mancarea proasta, etc.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Pai ei fiind in emisfera sudica, iarna lor este cand la noi e vara adica lunile iunie, iulie, august, luna iulie fiind cea mai friguroasa(echivalentul lunii ianuarie la noi).

Si da, ai dreptate ca sunt conditii greu de suportat dar odata ajuns acolo, din pacate nu ai ce sa faci.Doar sa speri ca nu vei primi o sentinta prea mare si ca timpul va trece rapid.Sunt fel de fel de persoane acolo.Am intalnit si drogati bolnavi de SIDA dar si europeni educati si realizati dar care au ajuns pe drumuri si au ales sa faca un voiaj acolo pentru ca au vazut o cale de a-si sustine familia.
Chiar ar fi interesant daca ai gasi filmul.Din pacate, eu nu cunosc un link unde ai putea sa il vezi in limba romana(eventual alta limba pe care o cunosti bine) pentru ca eu l-am vazut in portugheza.Dar relateaza o realitate cu care noi, europenii nu suntem obisnuiti.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Aaa, e ca in Australia zici, adica vara e iarna si invers, nu ca e permanent vara sau iarna.

O sa caut maine filmul sa vad, macar in engleza sau germana sa fie.
Mda, nu prea ai ce face daca ai ajuns acolo, de aia e bine sa nu ajungi in parnaie.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da, e invers.Cand la noi e vara, la ei e iarna cu toate ca in nordul Braziliei este cald pe toata perioada anului.Doar in sud intalnesti si anotimpul rece.Fiind atat de mare, au mai multe feluri de clima de la sud la nord.

Sper sa iti placa daca il gasesti.Cunosc mai multe in acelasi stil daca il vei viziona pe acesta si iti va placea.

Nu e bine sa ajungi acolo, e clar dar ma gandesc si la faptul ca majoritatea zice:"Mie nu mi se poate intampla". Oricum eu referitor la droguri, cred ca problema exista la cerere.Mi se pare oarecum injust sa pedepsesti pe cel care ofera, atata timp cat cel care a declansat acest cerc vicios e cel care cere.Dar in fine, poate ca cei care gusta acest tip de viciu se vor simti ofensati si nu asta e ideea asa ca mai bine tac happy

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Mda, mie mi-ar place sa stau undeva unde e cald mereu, nu-mi place iarna, caldura platita in plus si cand iesi afara si e frig, e nasol.

Filmu deocamdata nu l-am gasit.

Cine zice "mie nu mi se poate intampla" e naiv!
Oricui i se poate intampla, conduci odata fara permis desi stii sa conduci deci sti ca nu vei face rau, dar vrei in clipa aia sa te duci undeva si zici ca nu te prinde politia.
Sau faci un accicent fara sa vrei si totusi te acuza.
Sau te enervezi odata pe cineva si nu te mai controlezi si cine stie ce-i faci.
Granita intre libertate si parnaie este foarte subtire.

Nici eu nu-s de acord cu pedepsirea celui care vinde! Ca doar nu le baga pe gat, tu vrei, tu ai inceput cu ele, si nu poti sa zici ca nu stia in ce se baga, ca-s oameni in toata firea care s-au apucat de droguri, nu in copilarie.
Ei ar trebui sa educe copiii de mici sa nu puna mana pe droguri, asta e solutia. Si vor fi putini de care nu se va prinde "indoctrinarea" asta.
Dar ei le tin ilegale ca sa se imbogateasca unii asa cum a fost si cu prohibitia, si aresteaza vanzatorii ca sa ramana doar ai lor, sa nu castige si altii.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da, este adevarat ceea ce zici in legatura cu faptul ca nimeni nu ii obliga sa consume droguri.Eu am cunoscut persoane care au inceput sa consume cocaina la peste 50 de ani.Desigur ca majoritatea incepe devreme in tinerete sau chiar adolescenta dar cred ca e vorba si de educatie.Si nu ma refer la faptul ca sa ii explici ca parinte ca drogurile nu sunt bune ca asta toata lumea o stie ci sa ii dai copilului increderea ca poate discuta orice, ca poate avea incredere in ceea ce spui.Dar la noi e mentalitatea aia ca e rusine sa vorbesti despre anumite subiecte acasa si de aceea vezi pe aici fete de 13 ani care suspecteaza ca sunt insarcinate si femei de 20 care cred ca fiind virgine si facand baie in aceeasi cada cu iubitul, pot concepe un copil.Dar, na! E greu sa destupi mintea omului.

Da, oricui i se poate intampla dar unii vor sa creada in propriul lor adevar si nu accepta realitatea.E simplu sa zici ca nu se va intampla dar e complicat cand te trezesti acolo si nu mai poti da timpul inapoi.Ai dreptate ca poti ajunge la inchisoare chiar si dintr-un moment de furie sau de neatentie dar atunci cand o faci cu buna stiinta, cunoscand riscurile, nu prea mai ai scuza si trebuie sa te conformezi.

Eu nu prea sunt fana caldurii.In plus acolo este foarte multa umezeala si nu prieste la toata lumea dar daca vei avea ocazia sa vizitezi vreodata, cu siguranta va fi o experienta de care nu iti va parea rau.Vei cunoaste o lume complet diferita.E adevarat ca anumite orase cum ar fi Rio de Jaineiro, São Paulo, Brasil(Brasilia), sunt destul de periculoase si ca va fi foarte greu sa gasesti pe cineva care sa vorbeasca limba engleza dar daca ai grija si eviti zonele cu risc si ai Google translate la indemana, va fi relativ bine. Oamenii de rand sunt foarte primitori.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Eu zic ca oamenii inteligenti sunt de la sine deschisi la minte, pentru ca isi dau seama ca rusinea in aceste cazuri e inutila, si daca omu n-are mintea deschisa, asa ramane.

Nu e vb ca faci cu buna stiinta fapte, e vb ca e posibil ca in acele momente sa se taie gandirea rationale! Aici e pericolul, sa nu mai gandesti, si asa se intampla in multe cazuri, de aia multi regreta "o secunda de nevi m-a adus ani la puscarie, nu faceti asa".

Bine ca sunt primitori oamenii macar. Periculos nu vad de ce, ca daca n-am treaba cu nimeni, ce treaba sa aiba altul cu mine?
Nu o sa ajung vreodata acolo totusi. Nu prea ma atrag calatoriile.

Fii atent ce le-as face la vamesi sa ma distrez. Vezi tu, eu nu mi-am pierdut copilaria ca altii, sunt nebunel rau.
As pune faina in pachete asa cateva Kg.
Intru in vama, pac, subst organica la scaner, control, jura aia "mama am dat lovitura, am mai prins unu". Ma bata si la body scan, iese negativ ala.
Se strofoaca aia, isi pierd timpul, vin, mai gasesc si prin fundul dublu un pachet asa plat ascuns (asa sa fie simularea mai autentica), baga testul, nu se face albastru, zic "am zis ca n-am, aia e, nu m-ati crezut".
Si daca intreaba de ce am facut asta zic fff simplu:
"Mi s-a zis ca faina braziliana sau columbiana NU ingrasa, e speciala doar aici!", iar eu am probleme cu mancatu` fainoase, si la mine in tara ingrasa.
Si i-am inchis! Si am mai ascuns de frica ca nu m-ati lasa sa iesi cu ea, ca au zis aia ca nu m-ati lasa.
Si daca rad si zic "si-a batut joc de tine, zic "pai si de unde sa stiu eu? Am venit pentru prima data aici".

MOOOOOOOR de ras. Vezi tu de ce regreta lumea copilaria? Ca atunci se bucurau mai mult de multe, eu din contra, nu o regret, invatatura multa, examene, note, vaaai!

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

laughing laughing laughing asa sa faci o faza doar sa te distrezi pe seama lor ar face multe vizualizari pe YouTube laughing laughing laughing

E periculos din cauza delincventei crescute. Jafuri armate pe strazi principale ziua, rafuieli intre banditi si politie.Mor oameni in fiecare zi in urma gloantelor pierdute in urma rafuielilor in plina strada.Si mai rau e ca tu poate te feresti de cartierele mai sarace ca sa nu ti se intample ceva, dar ei nu actioneaza acolo, actioneaza in zonele bancilor, magazinelor, unde lumea are bani la purtator.Copii de 12-13 ani pe motocicleta si cu pistoale fura alte motociclete direct din trafic.Merg cate doi, ii pun aluia pistolul la cap si apoi pleaca unul cu motocicleta cu care au venit si celalalt cu motocicleta furata.Deci din punctul asta de vedere este destul de neplacut.

Dar asta doar ca idee daca spui ca nu prea le ai cu calatoriile.Eu acum am imbatranit asa ca am lasat-o si eu mai moale laughing

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai ma gandeam sa fac de astea si sa ma filmez, sa vezi ce circ iese.
Ca atunci cand iei ceva ce e peste tot si pui la vedere, intrebarea logica e "de ce ia ceva ce e si la el in tara", si atunci mai mari suspiciuni generezi si ii pui la munca mai tare, pai ete ca am gasit vrajeala sa-i inchid.
Pe langa ca o sa se amuze si ei de or sa moara de ras, dar nu pot demonstra ca mi-am batut joc de ei.

Adica o sa zica ca ai pus faina de forma, dar ca ai pe undeva si droguri, pai sa caute...dar mai repede ce pierd avionu` si vreau sa ajung acasa mai repede sa fac gogosi care nu ingrasa.
Si gaseste in bagaj pachete plate ascunse unde..tot faina e.
Si dupa aia cand imi zic ca ala m-a pacalit, zic "aaal dracuuuuu s-a f in visarea mea..deci nu mai mananc gogosi care nu ingrasa, pfuuuu, ce prost am fost, am dat banii degeaba".
Dar n-am eu chef de duca, sa fac odata in brazilia, columbia si peru.

Am inteles cu infractiunile, asta in brazilia zici.
Se duc destui turisti am auzit, deci daca se duc inseamna ca nu e chiar asa, altfel declarau alte tari zona neagra.
Ai lasat-o mai moale, stiu si nemti la 75 ani care umbla de rup prin lume, energici, sa vezi cum sunt.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Eeee, glumesc si eu in ceea ce priveste batranetea.Numai ca uneori se mai schimba clasamentul prioritatilor si profitam de oportunitatile vietii in ordinea fireasca in care vin.Nu inseamna ca nu o sa ma mai plimb nicaieri, dar doar de placere, cu familia.

Ti-am zis, daca ai face asta, ai avea multe vizualizari pentru ca ar fi ceva curajos, amuzant si inedit.Acum nu stiu cat de mult se poate pune in practica, dar ca idee, sa stii ca e originala si ar prinde bine.

Este periculos dar acum nu inseamna ca toti oamenii mor.Eu am stat acolo cativa ani si nu mi s-a intamplat nimic cu toate ca am asistat la 2 incidente.Cred ca mai depinde si de ghinion...

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai bine ca mai calatorestim batrana esti pe la 80-85 ani, nu mai devreme.

Se poate pune in practica daca m-as duce acolo in vizita, e f simplu de pus in practica. Doar sa fi avut chef si sa fiu dispus sa dau banii pe trei calatorii in trei tari, ca odata nu ma satur, vreau sa le fac la toate trei la fel.

Da, depinde si de noroc, daca n-ai noroc ti-o iei, daca ai noroc, nu se ia nimeni de tine.
Si oricum mie ce sa-mi ia?! Ca n-as lua bani, cardul la mine cand m-as plimba, as avea haine banale, se ia de astia care miros a bani, masini, motorete cum ziceai, haine scumpe.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Deci daca te duci, te duci in toate 3 laughing nu te multumesti numai cu o tara in care sa ii pui in alerta maxima laughing
Ca nume de scena iti poti spune "GlutenBoy" sau "FluorMan". happy

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Da, hahaha. Pai de ce sa nu ma distrez ca lumea, ca odata m-as duce pe acolo.
Nu-s sanatos dar macar recunosc.
Eu nu am inteles niciodata de ce majoritatea adultilor nu se mai bucura la fel de mult de chestii ca in adolescenta!
Probabil are loc o scadere naturala a dopaminei, serotoninei si noradrenalinei, endorfine.

Sau sa ma duc in Rusia acolo departe in Yakutsk unde-s -45 grade iarna, si sa ma duc sa iau fara sa platesc, si fac pe boul, si te mai faci ca nu stii limba asa ca sa iasa mai interesant, si tot asa filmat.
Si la o adica "aaa pai scuze, n-am stiut ca si aici e pe bani, nu mi s-a zis, mi s-a zis ca ar fi totul gratis ca plateste statul tot cum ca lumea n-ar avea bani".

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Daca faci asta in Rusia, te otraveste Putin laughing

Adultii nu se mai bucura pentru ca aleg sa fie superficiali.Pentru ca intervin temerile, fricile, faptul ca vor sa afiseze o anumita imagine pentru ca este cea "normala" si "corecta", pentru ca sunt crescuti cu ideea ca atunci cand vor deveni adulti, viata inseamna numai responsabilitati si griji.Sunt programati asa de mici de catre societate.Aici as putea sa insir pagini si pagini de detalii ca doar mintea oamenilor m-a fascinat mereu.Este drept ca exista reactii chimice diferite la nivelul creierului dar e vorba doar de alegeri facute de catre noi dar induse si fortate de catre ceilalti.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Da, ma otraveste Putin cu Novicioc.

Ete na, asa-s programati..., dar eu in ce societate am trait, nu in asta? Dar mi-am dat seama ca e proasta programarea aia si n-am preluat-o.

E vb cred de chimie, ca-s si oameni bogati fara griji care tot asa sunt, deci nu depinde de griji neaparat.
Si in copilarie cum era? Era full de griji, cand se facea scoala ca lumea, cel mai mult din timp era sa inveti, sa te duci la scoala sa faci teme, aveai frica ca te lasa corigent, ca...iei note mici, trebuia sa inveti la toate, ce dracu asa frumusete de copilarie?!
Din contra, la maturitate a mai bine, ca te duci la lucru, e rutina, sti ce ai de facut, vi acasa si esti liber. Ai si banii tai, nu te mai rogi de parinti sa-ti ia una si alta.

Ce draci regreta astia nu pricep deloc.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da, vezi tu ca depinde si de experienta si de felul in care percepi lucrurile.Eu, una inteleg viciile mai mult la nivel teoretic, stiintific si din experienta altora asa ca am aceste cunostinte limitate de anumiti factori.Cu toate ca sunt foarte interesata de mecanismul care conduce la anumite comportamente, la nivel practic, omul din mine nu le pricepe.Adica eu inteleg stiintific ce anume in creier cauzeaza o stare de dependenta, ceea ce nu pricep ca om este ce mama naibii te-a facut sa incepi sa consumi acea substanta la inceput.
Sunt constienta ca si anumite medicamente pe care le prescriu, ajung in timp sa creeze dependenta dar ma consoleaza gandul ca in lipsa acelui medicament, omul ala s-ar sinucide sau ar putea deveni un pericol pentru ceilalti la un moment dat.
Vezi tu, atunci cand primesc pe cineva in cabinet, incerc pe cat posibil sa fiu intelegatoare si atenta la problema, astfel incat sa ii pot oferi un tratament care sa ajute, insa cu toate ca inteleg perfect o stare de anxietate sau depresia de exemplu, atunci cand aud povestea din spatele lor, nu poate sa nu existe un mic moment de judecata in care sa ma intreb de ce cineva accepta anumite situatii umilitoare sau parteneri care inseala de "n" ori sau de ce isi complica viata si incearca sa aiba o viata dubla sau de ce vor neaparat sa afiseze o imagine gresita despre ei...Asta tot un fel de dependenta este si desigur ca nu toate cazurile sunt la fel dar cele in care exista acest comportament, ma fac sa am zeci de intrebari referitoare la cum si de ce?

Cat despre copilarie, ma gandesc ca este vorba de mai multi factori dar exista doua mari categorii: cei care copiaza comportamentul parintilor si cei care fac exact opusul.Aici intervine si inteligenta nativa care ne ajuta sa distingem anumite comportamente ca fiind benefice sau nu pentru noi.Repetitia este cea mai veche forma de "invatamant" (chiar si cand viata era limitata la microorganisme) si care a ajutat la perpetuarea speciei, dar evolutia a dus ca incet, incet repetitia sa fie facuta intr-un mod conditionat.Desigur ca pentru a perfectiona asta, naturii ii va trebui ceva timp, poate alte cateva mii, daca nu milioane de ani.
Pana atunci va trebui sa vedem cum lumea imita cele mai ridicole comportamente din societate si se bazeaza pe cele mai stupide idei.

Uite, eu am intrat aici din 2 motive.1)pentru ca am observat ca sunt foarte multi oameni(adolescenti in majoritate) care au nevoie de sfaturi si informare si mi s-a parut interesant sa incerc si eu sa ajut si 2)curiozitatea care ma incearca mereu in a analiza gandirea umana.Si nu am fost dezamagita pentru ca am ramas socata sa vad si sa aud anumite tipuri de gandire, atat in intrebari dar mai ales in raspunsuri.
Ma intreb uneori unde sunt aceste zeci de mii de ani de evolutie a umanitatii pentru ca la unii gandirea este cea a oamenilor pesterii.Credeam ca odata cu evolutia tehnologiei, va exista si o expansiune spectaculoasa la nivelul gandirii umane, dar pe multi i-a indobitocit mai tare.
Si m-am gandit, oare nu astia care au un nivel de gandire mai redus sa fie cei mai susceptibili in a deveni dependenti de orice?

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai e f simplu de ce pun unii mana pe substante, sunt doua categorii:
1 - Multi incearca doar de curiozitate zicand ca nu mai iau dupa aia, si devin deja f rapid dependenti si nu se mai pot lasa. Testeaza de curiozitate desi se simt f bine natural. De ce au curiozitatea asta? Asta depinde de felul de a fi.
2 - Unii au deficit de serotonina, dopamina, endorfine si au nevoie de ceva ca sa fie cu tonusul mai sus, si atunci incep sa se ajute de substante ca altfel nu le e bine in mod natural, sunt mai mohoarati, nu se bucura de mare lucru, ii ucide rutina munca-casa fara mare bucurie.
Ca cineva reglat zice "nu am nevoie de alea, ma simt f bine si fara", si evident cineva care nu are curiozitatea de a testa ceva.

Tu nu intelegi ca gandesti din punct de vedere subiectiv, dar nu toata lumea gandeste ca tine.

La psihiatrie in afara de benzodiazepine si opioide (care se mai dau in SUA in doze mici pentru depresii rezistente, de ex buprenophine), nu prea da dependenta medicatia.

Oamenii accepta situatii umilitoare tot din cauza felului de a fi, au fel de a fi slab, au probleme psihologice, nu are neaparat treaba deloc cu partea psihiatrica, si de prosti de fapt. Ca un om destept si reglat psihologic nu accepta asa ceva sub nici o forma. O fi ca in psihanaliza, din cauza problemelor psihologice din copilarie au nevoie de un agresor, si e jocul ala victima-agresor.
Accepta oamenii relatii duble pentru ca ia dintr-o relatie unele chestii folositoare, din cealalta alta chestie folositoare.

Aia care copiaza ce fac parintii, au inteligenta sub valoarea minima admisa, pentru ca in general cand ne marim si vedem ce e in jur, ne informam, zicem "ce au facut parintii aia au facut bine sau rau? Pastrez ce e bun". Ala care nu gandeste copiaza tot aiurea.
Si cum majoritatea slabilor de minte se reproduc intrucat cei aratosi in general sunt cu inteligenta sub normal, e logic ca-s multi prosti pe fata pamantului. Nu am zis ca toti frumosii sunt prosti, dar f multi, parca e o regula, n-am inteles niciodata de ce. Aia destepti au mutre de tocilari total neatractivi pentru sexul opus, ma refer la barbati, dar si la femei.

Cand mi-a aratat cineva doua fete in poza si m-a intrebat "una din ele nu e la informatica, e la ASE, poti ghici care?", imediat aia mai neratoasa am zis ca e la info, si cealalta nu era, am ghicit! Aia misto era la ASE. Deci suna a regula!
Pe natura nu o intereseaza ca avem gandirea ca in pestera, de aia nu ai vazut o evolutie in asta, o int doar sa ne inmultim (De ce nu stiu, ca pamantul ar sta si fara noi fara probleme, deci existenta noastra nu se necesita neaparat). Deci de aia nu prea am evoluat, ca dupa natura nu era necesar!
Tehnologia a scos-o niste putini tocilari destepti, insa majoritatea sunt cum sunt si doar se folosesc de acea tehnologie, deci faptul ca niste tocilari destepti au scos asta, nu inseamna ca ceilalti care-s cei mai multi, s-au destupat la cap.

Pai ce fac majoritatea?! Calatorii, baruri, terase, glume, prosteala, cluburi si cam atat, astea-s preocuparile lor, nu prea au preocupari intelectuale. Sunt f bune si astea, insa nu numai.
De aia multi crapau acasa in pandemie, desi acasa poti face f multe, mai multe ca afara!
Era o vorba ca un inteligent nu se plictiseste niciodata.
Nu prea are legatura inteligenta cu tenta de a deveni dependent de ceva. Sunt multi cu 4 clase care nu ar pune mana pe droguri de ex, si altii cu facultati care o fac in secret, felul de a fi e cheia, formarea psihologice, genetica.

Exact din motivele tale am intrat si eu aici, plus ca eu sunt forumist in general, mi-au placut forumurile, de aia pe unde mai eram moderator, faceam curatenie serioasa (mai serioasa ca ceilalti) pentru ca nu vreau ca forumurile sa pice din cauza imaginii proaste date de niste prost educati care insulta si altele de genul, care fac misto, se prostesc la un subiect serios.

| mastadont a răspuns:

Foamea de bani e mare, unii ar face orice ca să scape de sărăcia. În america de sud mulți trăiesc de pe o zi pe alta, e chiar mai rău ca la noi. Chiar și mulți americani au încercat să facă trafic de droguri din țările acestui continent datorită câștigului mare și a metodei relativ ușoare de a face bani, nu e de mirare deci că localnicii riscă.
Am vizitat peru în trecut iar acolo vezi o cu totul altă mentalitate asupra drogurilor: le găsești de cumpărat peste tot, la prețuri care nouă ni se par modice, de exemplu găseai g-ul de cocaină la vreo 10 lei în banii noștri, iar ăsta era prețul pentru străini.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Am inteles, dar cum sa risti?! Cand stii ca 95 % te prinde?! Asta nu pricep. Ca aia stiu toate metodele, ca le inghiti, ca le pui in fund dublu la valiza, ca in jucarele ca., deci nu merge.

Mda cam asa era, 1500 euro Kg de cocaina deci vine cam 7, 5 lei pe gram cum zici tu, si au mai adaugat 3, 5 ca e omu strain si ata e.
Pai cum le gasesti peste tot?! Nu-s ilegale la ei? Politia ce face? Ca doar de aia te aresteaza la aeroport.

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

La aeroport e securitatea mult mai strictă tocmai pentru a reuși să-și mențină imaginea în ochii celorlalte națiuni și pentru a împiedica traficul către alte țări. În orașe și în sate situația e cu totul alta. E plin de tipi care îți vând de toate, de la simpla iarbă până la cocaină și heroină care e mai scumpă. Am văzut chiar și polițiști cu câte un joint în mână plimbându-se pe stradă, acolo e ceva normal să fumezi iarbă, chiar dacă după lege ar fi ilegal. Se mai fac și razii, îi mai prind și pe câte unii însă se urmărește prinderea peștilor mari nu a bibanilor. De consumatorul de rând nu se leagă nimeni.
Aceeași treabă se întâmplă și în occident, poliția nu se leagă de consumatori ci doar de dealeri. Eu fumez iarbă de vreo 10 ani deja și am călătorit prin destule părți ale lumii. În belgia de exemplu treceam liniștit pe lângă poliție cu țigara aprinsă și doar o dată am fost oprit. Și atunci am primit o amendă de 15 euro pentru că fumam pe stradă. A fost ceva de genul fumează acasă mai bine că nu vrem să avem scandaluri pe străzi, mai mult o admonestare decât o amendă serioasă. Nici măcar nu mi-au confiscat marfa...
5% e totuși ceva, mulți riscă știind că au doar atâtea șanse. Și în plus, ce vezi tu la televizor, sunt doar cei prinși. Pe lângă ăștia mai sunt mulți care aduc sute de kilograme de droguri și nu sunt prinși. Poate ții minte când a fost prins un transport uriaș de cocaină la noi în constanța? Ei gândeștete că doar un transport a fost prins, cine știe de când făceau trafic membrii acelei rețele pe la noi și câte tone de cocaină au introdus în țară... Probabil doar ei.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Mda, ai zis bine, mi se pare ca in Columbia ai voie cu 2 g de cocaina pentru consum propriu dar nu sa scoti din tara.

Mda, aia care n-au fost prinsi sunt multi dar totusi nu cred ca la aeroport multi nu-s prinsi ca nu prea are cum.
Ca-s doua chestii:
1 - Cainii care au miros f fin.
2 - La scanere apar subst organice.

Ar trebui sa le fentezi pe astea doua ca sa treci. Daca unii se pricep la asta, e altceva.

| NotNamed a răspuns:

Povestea e reala. Ce vezi tu este o reconstituire pentru a vedea cum se făceau afacerile.

| EmiliaVasile1801 a răspuns:

Sunt jucate de actori, însă întâmplările sunt bazate pe fapte reale. De aici înțelegem că este doar o reconstituire a faptelor.

| Mosotti explică (pentru EmiliaVasile1801):

Tare, e f bine jucat totul si pare f real. Pana si ca testul se face albastru. Chiar nu stiam daca-s jucate sau pe bune.
Ca e o chestie sa poti combina regizarea cu realul, ca ai vazut oamenii vin si pleaca, aia-s reali toti.
Adica sa vina cineva actor printre aia..sa puna bagajele acolo..etc etc. Sa-i mai pui catusele uneori acolo, nu doar in camera aia din spate, chiar ieri am vazut ca unu a fost arestat acolo in public cumva.
Bravo lor! Regizori buni.