| Meme10Meme a întrebat:

Macedonia ar trebui sa se unească cu Bulgaria? Ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

E foarte adevărat! Wikipedia zice că "15% din vocabularul macedonenei nu corespunde vocabularului limbii bulgare [...]." Deci se subînțelege că restul de 85% este identic sau se potrivește cu vocabularul limbii bulgare! Dar, după cum am mai spus, macedonenii sub strămoșii paeonilor, au avut și regat, deci au continuitate istorică în regiune.

4 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Sa-si revendice macedonia teritoriile antice.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cel puțin teoretic, ei sunt urmașii slavonizați ai paeonilor, un popor trac care a locuit acolo încă de dinaintea de invazia persană de pe la 590-580 Î.Hr. Deci au continuitate istorică, așa cum avem noi cu dacii.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da, și bulgarii sunt niște traci slavizati. După turcizati. Dar lingvistic vorbind, limba macedoneana ar fi aceeasi cu limba bulgara. Macedonenii de pe vremea lui Alexandru cel Mare erau traci.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ce sa mai zic? Meriți fundă.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

E foarte adevărat! Wikipedia zice că "15% din vocabularul macedonenei nu corespunde vocabularului limbii bulgare [...]." Deci se subînțelege că restul de 85% este identic sau se potrivește cu vocabularul limbii bulgare! Dar, după cum am mai spus, macedonenii sub strămoșii paeonilor, au avut și regat, deci au continuitate istorică în regiune.