| AlexDorinel a întrebat:

Made in China sau Made in India?

De ce?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Made in USA si UE - canada - Australia. Calitate mai buna.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mgtow):

Mit urban ce spui tu
Apple si le face in Ciaina...
calitatea nu e data de tara in care se produce, ci de catre producator
chiar in USA s-ar putea sa fie mai prost pentru ca pe angajati ii doare in cot, ca au sindicat si nu pot fi dati afara asa usor, in schimb in Ciaina, la prima greseala poti sa zobori, ca nu exista protectia muncii si sindicate de nici un fel

| mgtow a răspuns (pentru Zuzu1991):

Mie nu imi plac produsele din china, scade costul productiei prin materiale de proasta calitate dar era mai bine daca faceau in alte tari nu asia sau india - mit nu e pentru ca chinezii fac tot ce e mai prost de ex BMW are piese facute in china si se strica destul de lejer, variantele moderne zic facute dupa 2013 in schimb japonezii de ex au propriile fabrici unde fac piese si masina rezista o viata intreaga.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mgtow):

Deci, in continuare NU intelegi deloc raspunsul meu
Apple isi fabrica produsele in China si sunt de cea mai buna calitate

deci nu conteaza tara, CI PRODUCATORUL, daca producatorul e Lelea Veta (versiunea chinezeasca) din capul firmei de contrafacute, atunci e cum spui tu, proasta calitate, daca producatorul e Apple, atunci e de cea mai buna calitate, chiar daca sunt facute in China

am avut un walkman Panasonic, inca il mai am (aruncat printr-un colt), si a mers vreo 10 ani... am tras de el in draci, si pana la urma l-am inlocuit cu un mp3 player, asa de calitate buna a fost, si scria pe el MARE: Made in China

| mgtow a răspuns (pentru Zuzu1991):

Si eu trag cu un Samsung 5 ani care merge bine dar nu pot tolera chestia made in china indiferent ca face treaba bine muncitorul din fabrica pentru mine e un produs de slaba calitate oricat de mult ar dura. europa si america sant pioneri in HQ china e pentru costuri reduse si posibila superpotenta mondiala in viitor.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mgtow):

Ai o idee foarte fixa relativ la China si nu accepti orice ar fi ce zice altcineva, hai sa incercam cu dovezi:
https://awildgeographer.files.wordpress.com/2015/01/iphone_label.jpg

| mgtow a răspuns (pentru Zuzu1991):

De ce chinezii fac haine din plastic? Turcia face din bumbac, china iti da usturoi plastificat sa mananci, europa natural, orezul chinezesc e din plastic si tot asa. Deaia mor aia devreme si sant vai de ei in china aia. Lumea nu stie tot doar interesele materiale conteaza / cert e ca europa apeleaza la chinezi stii si tu de ce, se importa mult de la ei. Japonezii o duc cel mai bine la calitati, acum am masina japoneza, in viitor tot japoneza imi cumpar daca imi doresc sau raman cu asta pana ma rup in 2. Telefonul la fel va urma tot din japonia cine stie, poate ma duc acolo daca e sa imi placa asa mult calitatea lor ))

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru mgtow):

Dude, for the love of GOD, ti-am demonstrat negru pe alb ca generalizezi la ABSOLUT tot ce iese din China si nu e cazul... DELOC

dar, te las, se pare ca nu am cu cine sa discut

| mgtow a răspuns (pentru Zuzu1991):

Fiecare cu versiunea lui tu o generalizezi pe a ta eu imi cunosc varianta vea buna

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mgtow):

Nu, nu eu generalizez, care spun ca unele da si unele ba
ci TU, care spui ca TOATE, orice ar fi, cauta cuvantul generalizare pe dexonline sa vezi ce e aia
si TOT TU o tii pe a ta, orice ar fi, TU AI DREPTATE, asta e o chestie de ego, nu poti sa accepti nimic de nimic, inclusiv DOVEZI CLARRRRE

asa ca, continua tot asa, sa vezi ce succes ai in viata

| mgtow a răspuns (pentru Zuzu1991):

laughing atat timp cat nu am de-a face cu china mie imi merge bine in viata, am alergie la produsele chinezesti oricum. Turcii ii depaseste de 10x pe chinezi la productie aia ar trebui sa produca la nivel mondial sau rusii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici una si nici cealalta, fiindca nu exista CALITATE, la nici una din ele!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

China. De ce? Ca nu mi-ai dat de ales intre multe variante.

| Catrice a răspuns:

Made in Vietnam.

| gemeni6226 a răspuns:

Indiferent din oricare aceste doua tari poate iesi atit marfa buna cit si proasta.Eu cand cumpar ceva nu ma uit unde este fabricat ci daca imi place sau nu produsul.

| Apokales a răspuns:

Ambele, ador sa stiu ca niste unii au muncit pentru un bob de orez ca sa-mi faca mie telefon, ghetute, ciorapei, televizoare si multe alte chestii pe care le voi arunca la prima zgarietura. Ador globalizarea si sclavia ce vine ca forta de munca ieftina.

Răspuns utilizator avertizat
| UnDiavol a răspuns (pentru AlexDorinel):

Era ironic bine ineteles ca nu vorbea serios

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Vorbeam serios. laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Hai ca ești chiar prost laughing))

| UnDiavol a răspuns:

Made in Sarakie

| AndrElle a răspuns:

Made in india, eșarfe, etc.

| and00000 a răspuns:

Din China iei mai ieftin!