| sopranaCadaverica a întrebat:

Mai are cineva Windows 7?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, eu folosesc win7 ca imi place mai mult decat 8 si 10.

| alina2k18 a răspuns:

Da.

| Nemessys a răspuns:

Da. Pc-urile din scoli.

| flixbuster a răspuns:

La momentul la care Microsoft au "taiat" suportul Windows 7 (adica acum o luna) se pare ca acesta era folosit de ceva mai mult de un sfert din toti utilizatorii de PC-uri. Este impresionant (in sensul negativ al cuvantului). Nu cred ca intr-o luna situatia s-a schimbat dramatic.

http://www.statista.com/chart/8552/windows-7-is-still-the-desktop-os-king

| sopranaCadaverica explică (pentru flixbuster):

Am citit si eu undeva ca W7 ar fi murit, pentru ca pur si simplu nu ar mai functiona din cauza aparitiei noilor versiuni si esti practic obligat sa renunti la W7 in favoarea 8-ului sau W10. M-am mirat citind ca mai functioneaza totusihappy
Crezi ca o sa fie valabil mul timp saptele? As vrea sa-l reinstalez

| flixbuster a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Windows 7 nu inceteaza sa functioneze. Doar ca nu va mai primi actualizari de securitate. Aceasta inseamna ca orice noua vulnerabilitate descoperita va putea fi folosita de oricine pentru a ataca orice calculator cu Windows 7. Calculatorul va merge dar va fi vulnerabil - ceea ce in era amenintarilor informatice de tot felul este inacceptabil.

In plus, in timp, producatorii de programe nu vor mai dezvolta programele pentru un sistem de operare care nu mai are suport. Astfel ca, la un moment dat, pe langa OS nesigur, vei ajunge sa folosesti si versiuni de programe vechi (= potential nesigure).

De aceea, singura solutie rezonabila este migrarea catre un OS cu suport activ - Windows 8/10 sau o distributie de Linux cu suport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cei care vor performanta și rapiditate. Windows 8 și 10 au multe programe care rulează pe fundal și îngreunează sistemul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care vor perfomanta si rapiditate folosesc Linux.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Mai am eu pe un laptop.