| HelpingHands a întrebat:

Mai există oameni profunzi pe TPU? Care e cel mai profund lucru cu care te-ai întâlnit în ultima vreme? Poate fi că ai ajutat un prieten cu sfaturi și l-ai atras de partea ta, sau poate că încerci să supraviețuiești la un serviciu care plătește facturile în timp ce te pregătești intens pentru adevărata ta vocație... Lucruri din astea! Am vrut să dau niște exemple!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar exista profunzine pe TPU? Nu asta e scopu unui astfel de forum, sa fim seriosi.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Scopu e comunicare, dezbatere, analiza a tot felul de subiecte, nu scrie nicaieri ca acest forum nu e si pentru asta!

| Mosotti a răspuns:

Chestie profunda este aia cum ca de ce de la un timp se tot discuta in afara despre trans, homo, ce se ascunde in spate, ca nu e deloc ce pare la suprafata! Nu e ca vai ce sa zic, se gandesc la ei, ca erau acceptati f bine si pana acum, si daca era sa se gandeasca la ei, pana acum ceva ani nu-i apucase gandeala?

Eu mi-am cam dat seama de ce, dar nu stiu cati si-au dat, trebuie sa fi putin prodund ca sa te prinzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, ce interesant ai pus problema...

Unul dintre cele mai profunde lucruri de care am dat în ultima vreme este un verset pe care l-am regăsit ieri, și anume Coloseni 3:3.

"Căci voi ați murit și viața voastră este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu."

| HelpingHands explică (pentru anonim_4396):

Si ce înseamnă? Știi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelpingHands):

Poate. big grin

| HelpingHands explică (pentru anonim_4396):

Asa te-ai nascut tu interesanta? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelpingHands):

Sigur că da, m-am născut ca un miracol.winking
Dacă ești în căutare de profund, Cuvântul Lui Dumnezeu este Răspunsul.

| HelpingHands explică (pentru anonim_4396):

S-ar putea spune despre afirmația religioasă de mai sus ca ar putea însemna că revoluționarea conștiinței omului survine odată cu moartea egoului, a tot ce este josnic în om și aceasta, conștiința nou formată se integrează cu Divinul, pentru a fi astfel inalterabilă... Eh? Așa te-ai gandit și tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există. Cel mai profund lucru cu care m-am întâlnit în ultima perioadă e faptul că și de la cei mai răi oameni, în aparență, ai ceva de învățat, și tot așa, oamenii de la care ai ce învăța, pot fi extrem de răi. Trebuie să ei oamenii ca atare, ca o lecție și nimic altceva.

| HelpingHands explică (pentru anonim_4396):

Interesant, poți da niste exemple de lectii invatate de la oameni răi? Eu credeam că oamenii cooperanți te pot învăța lucruri, dar nu oamenii răi, acizi, care sunt interesați să te înjosească, nu să te înalțe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelpingHands):

Oamenii răi te învață că diferența dintre bine și rău e mai mică decât crezi. Oamenii răi te învață că ești aproape ca ei, la o diferență milimetrică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aici toți vorbim măreț când e subiect pe inima noastră
Unul a fost înșelat altul are dor de casa sau iubește și nu e băgat în seama
Toți când dam de subiectul ala la care suntem sensibili o dam pe regrete sau sfaturi de alea implicate
Psihologi care lucrează gratuit nu găsești pe aici asa ca singuri profunzi sunt aia care abia așteaptă sa se descarce cuiva care trăiește același lucru