| anonim_4396 a întrebat:

Mai meditează cineva de aici? Cum sa respir? Ce trebuie facut?

Eu mai stau, ascult muzica dar cum sa fiu una cu universul? Poate imi gasesc jumatatea mai stii

16 răspunsuri:
| lilith16 a răspuns:

Am incercat sa meditez ceva timp, am studiat despre al treilea ochi si am mediat pentru asta, sunt foarte multe site-uri care o sa iti spuna cum sa faci asta dar din cate stiu fa-o doar daca esti pregătit psihic, eu pe atunci nu prea eram dar ma gandesc sa incep iar, acum simt ca sunt

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Dar cum metidezi?

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Daca o sa ma calmeze asta o sa te invit gratis la nunta

| Celcestietot a răspuns:

Încearcă să îl găsești pe Dumnezeu și poate că Acesta drept răsplată îți va da sufletul tău pereche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mie imi place sa meditez din cand in cand sunt piese instrumentale care te baga intr-o senzatie. ca si cum te-ai desparti de corpul fizic.
https://www.youtube.com/watch?v=QdIYVXCfrQM

Sau piese motivationale/epice.
https://www.youtube.com/watch?v=z1P5U7NlVoA

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Șmechere linkurile. Apropo, când te despărți de corp ești foarte confuz, nu simți practic nimic;-).

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Am încercat și eu o dată, dar nu mi-a ieșit. Anunță-mă please când reușești big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iti spun eu big grin
Nu asculta muzica, muzica se asociaza cu anumite fapte, obiecte sau obiceiuri si astfel iti pierzi concenrrarea. Meditatia trebuie sa fie cat mai naturala.
Si nu stii cand meditezi corect, nu exista a medita corect, ci doar a medita.

Sunr diferite tehnici dar trebuie sa gasesti tehnica ta. Eu am urmat candva niste pasi de meditat diferit in fiecare saptamana (zi) timp de 7 saptamani. Dupa mi-am dat seama ca este mult mai bine sa urmezi meditatia dupa cum crezi tu ca e mai bine.

Poti sa respiri cum doresti, dar am vazut ca este mult mai bine daca respiri adanc si incet, o respiratie fortata, nu una normala. De la biologie daca mai tin minte, o respiratie normala are undeva intre 500-800 ml ca volum. Volumul inspiratiei si expiratiei fortate este de 1500ml. Deci ar trebui sa simti cand respiri fortat si cand nu.

Urmeaza sa te concentrezi pe starea corpului tau, dar doar sa te concentrezi, nu te gandesti la sange, la plamani sau la nimic. Daca cumva te gandesti, este ok, nu te gandesti ca te gandesti. Lasi gandul sa dispara, nu trebuie sa intervi intr-un fel sau altul. Chiar daca la inceput nu reusesti asta sau dupa 1 luna e tot asa, nu conteaza. Faptul ca stai 10 minute sa zicem degeaba si meditezi, asta este normal.

O sa te cuprinda asa o stare de liniste. Yoginii si adeptii Buddha gaseau cumva, la fel cum noi incercam sa ascultam si sa simtim starea de liniste cand respiram, ei o gaseau si cand nu respirau, dura o vesnicie in mintea lor. Si asa si este.

Deci repet, fara muzica, fara nimic. Doar tu. Ai destul zgonot in exterior.

Si daca totul este bine si este, nu ai cum sa gresesti cand meditezi, o sa simti dupa ceva ce doar tu o sa crezi, ce nu poti sa descrii asa usor. O sa auzi un sunet in mintea ta, ca un bazait. Poti sa incepi de altfel sa te vezi ca o alta persoana, ca si cand te vezi de sus pe tine si sa intrebi "Cine e asta?".

E cu... suisuri si coborasuri. Dar anunta-ma daca vezi ceva schimbatwinking

| mgtow a răspuns:

Prin gandire atragi ce vrei numa la bine sa te gandesti

| SG1995 a răspuns:

Îți recomand cartea "Cum ne schimbă ideea de Dumnezeu creierul" de Alexander Newman, vorbește despre ideea de meditație din perspectivă neurologică.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Cea mai mare incredere am capatato fiind langa moarte

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu cred ca nu poti, esti o fiinta inteligenta

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Serios? :O

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da,doar ca cateodata actioneaza emotionala ceea ce e normal la varsta ta

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Știu, câte odată o iau „razna" fără sens...dar se mai întâmplă big grin