| rabbit2014 a întrebat:

Mai oameni buni,ce s-a intamplat cu lumea asta? Adica vad la stiri si ziar numai babe violate de nepoti,copii violeaza mamele,fratii fac sex intre ei,tati violeaza fetele,violuri peste violuri,inceste,crime,unde se ajunge? Ce inseamna asta? Fete dezvirginate la 12, 13 ani, gravide la varste fragete... De ce? Ce parere aveti si voi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| DaavidARHI a răspuns:

Pentru ca automobile!

| Sociopat a răspuns:

Mi-e indiferent.

| cristimihailov a răspuns:

Asta se cere, asta se primeste.
Dorinta romanasului de a scandal.
Ca parere... nimic. Schimb canalul.

| rabbit2014 explică (pentru cristimihailov):

Eu numa refeream ca arata prea mult la tv, vorbeam asa ca e realitatea dura

| darrio2007 a răspuns (pentru rabbit2014):

Dura dar este realitatea.Cu asta ne confruntam.Sa multumim, cu drag, alesilor nostri.

| Swan39 a răspuns:

Aşa sunt oamenii, aşa e lumea... Totul ţine de educaţie.

| Wøodenpints a răspuns:

Ar trebui să-mi pese de unde și-o bagă alții?

| drogh a răspuns:

Asta e lumea in care traim. Nu o poti schimba. Daca asa ei cred de cuviinta ca e bine...Dar de fapt nici macar nu stiu ce fac! Unii au ajuns sa fie obsedati sexuali si niste perversi pentru ca duc lipsa...

| sublime89 a răspuns:

Astea sunt instincte primare care ar trebui sa tina doar de lumea animalelor. E inca o dovada ca suntem animale si noi, mai ales cand nu avem parte de educatie de calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ca si cum as avea eu de pierdut ceva daca se intampla chestile astea.

| cristimihailov a răspuns (pentru rabbit2014):

Am inteles, poate ma insel, ca realitatea este asa cum vrei sa o percepi.

Poate fi vesela, daca te uiti la comedii, socializezi cu prietenii, razi si dansezi...

Poate fi dura, daca te duci si te uiti pe avizierul politiei sau pe cel al oricarui tribunal...

Poate fi fara speranta, daca te duci si te uiti prin spitale, mai ales cele specializate in boli grave (gen Fundeni)...

Poate fi depresiva, daca te uiti la politica si la nivelul de subcultura care se practica...

Poate fi ridicola, daca te uiti la desenele animate tampe chinezesti, japoneze, etc...

Poate fi cum vrei tu. Ea oricum este, depinde doar la ce parte a cubului vrei sa te uiti.

Din experienta, am inteles, ca e mai bine sa fii tu insati si nu ceea ce ar aprecia celelalte persoane sa fii. In unele zile esti poate intr-o stare de tristete accentuata, si esti mai inclinata sa vezi culorile gri. Alteori schimbi starea si le vezi roz.

Din pacate, realitatea este aceeasi. Tu alegi sa pierzi. Tu alegi sa castigi. Tu alegi sa traiesti cu teama. Tu alegi sa fii fericita.

In aceste conditii, tu ce ai alege?

| rabbit2014 explică (pentru cristimihailov):

Eu aleg sa fiu fericita, dar sunt o persoana sensibila care pun la suflet tot ce aud si vad la tv

| cristimihailov a răspuns (pentru rabbit2014):

Atunci, daca ai ales sa fii fericita... De ce nu o faci?

Cand mananci seminte, mai dai si peste seminte mai vechi sau prea sarate. Ce faci in acel caz? Banuiesc ca le arunci.

Cand insa, majoritatea semintelor sunt proaste, ai doua optiuni:
- ori speli semintele si vezi ce poti salva... ceea ce dureaza si consuma timp
- ori cumperi alta punga.

Asa ca poate e mai simplu sa scoti din lista de programe, cele care nu iti plac sau eventual sa nu te mai uiti la anumite ore la anumite programe. Si cam asta este.

Daca esti sensibila si stii asta, atunci nu tine de tine sa iei masuri?
Gresesc?

| rabbit2014 explică (pentru cristimihailov):

Da ai dreptate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-le incolo de violuri, vreau sa te scot la un milkshake. Atata timp cat esti cu mine, nimeni nu te va viola.

| cristimihailov a răspuns (pentru rabbit2014):

Se spune ca poti sa gandesti cat vrei, daca nu treci la actiune, nu vei avea niciodata rezultatele scontate/visate.
Daca te motiveaza, gandeste-te ca doar covoarele s-au nascut ca sa fie calcate in picioare. Poate modul acesta de abordare o sa te motiveze sa nu mai fii atat de sensibila acum ci sa incepi sa si ripostezi.
Pot sa te intreb de ce esti sensibila? Ce anume te face? (Incearca sa sari de raspunsuri de genul: asa sunt eu, asa simt etc.) Incearca sa intrii un pic in detalii...
Pentru ca la final, desi pare sa stii cam ce ai de facut, nu o faci. Inca nu am inteles de ce. De ce?

| rabbit2014 explică (pentru cristimihailov):

Acum 3 ani am vazut cum un bebelusi a cazut de la etaj si a murit., m-a marcat, nu stiu poate e o prostie pentru tine. Alta intamplare: o prietena a fost violata de 2 nenorociti. Am vazut cum lumea calca in picioare un om ca a furat dintr-o farmacie. Din toate astea a rezultat o mare sensibilitate din partea mea, tot ce vad si aud chiar si la tv ma face sa ma gansesc, ce a ajuns lumea asta?

| cristimihailov a răspuns (pentru rabbit2014):

Problema, asa cum o prezinti tu este putin mai complicata, si stii si tu asta.

Deja ti-ai raspuns in tine ca lumea este rea si ca nu prea ai ce face. In realitate, lumea nu este nici rea, nici buna. Ci oportunista. In sensul ca se foloseste de orice situatie pentru a iesi pe plus, atunci cand mediul ii permite.

Nu stim daca lumea s-a pierdut. Pentru ca daca te uiti in trecut, sa zicem pe vremea lui Ceausescu, erau diverse alte grozavii care erau facute ba de securitate, ba de oamenii simpli. De teama sau pentru a isi manifesta puterea foarte multi au facut tampenii.
Daca mergi si mai in spate cu privitul in trecut, o sa ajungi la momentul in care daca nu te inclinai cand trecea boierul sau te uitai mai crucis erai biciuit zdravan, pana picai insangerat.
Daca te uiti si mai in spate, in evul mediu, doar daca afirmai ca nu crezi in biserica, erai omorat. Ca femeie daca purtai pantaloni, era ceva foarte grav si riscai de asemenea sa ajungi la moarte.

Daca privesti din aceasta perspectiva, lumea s-a mai imbunatatit un pic. Acum ai dreptul sa te plimbi prin tara, ai dreptul sa mergi prin lume, si poate iti si poti permite sa faci asta. Esti teoretic libera. Inainte foarta multa lume era sclava si nu dispunea nici macar de propria viata, ca sa nu mai spun de altele ce se intamplau: violuri, batai, schingiuiri, torturi, etc.

Lumea este asa cum este ca rezultat a tuturor si nu a unuia singur. Multa prostie si lipsa de respect genereaza de multe ori comportamente anormale. Lipsa de respect care ajunge sa apara din lipsa de afectiune primita si tot asa. Este o mare discutie despre asta si nici pana in prezent nu s-a ajuns la o concluzie.

Insa, nu asta cred ca este totusi problema ta. Intamplarile pe care le-ai vazut ti-au creat o sensibilitate foarte ridicata cu privire la aceste aspecte.

Poate, sau ma rog, asta este sfatul meu personal, este sa nu mai incerci sa lupti cu chestiile astea de una singura si sa incerci sa iei o sedinta sau doua la un psiholog.
Motivul pe care poate acum nu o sa dai doi bani pe el, dar mai tarziu o sa realizezi, este ca, cu aceasta problema a sensibilitatii netratata o sa traiesti in viata. Cu cat o tratezi mai repede cu atat poti sa o tii sub control.
Daca nu vei face asta, s-ar putea ca viata ta sa fie condusa de aceasta sensibilitate (nu neaparat la relele din lume, ci in general la oameni, la sentimente, etc). Si in felul acesta ai putea ajunge ori prea rece (pentru ca nu iti vei mai expune sentimentele pe ideea ca oamenii sunt rai si fiecare vrea ceva rau sa iti faca) ori vei ajunge prea protectoare (vei incerca sa controlezi cat mai multe detalii ale vietii tale si ale viitoarei tale familii) incat vei deveni asa numitul "control freak".
In mod normal cam astea ar fi cele doua directii pe care le vei putea avea. Eu, repet insa, este o parere personala, as lupta cu disperare impotriva acestui tip de sensibilitate. Pentru ca una este sa fii o persoana sensibila si alta este sa fii o persoana extrem de sensibila.

Pare logic ce spun?

| rabbit2014 explică (pentru cristimihailov):

Da,este adevarat ce ai zis mai sus. Ma gandesc ca poate o sa imi treaca si ca o sa inteleg realitatea. Suntem prea liberi si de aceea se creaza relele astea. Eu nu sunt nimeni sa schimb ceva ca nu as putea, pot decat sa ma schimb pe mine, merci pentru toate vorbele tale.

| cristimihailov a răspuns (pentru rabbit2014):

Nici o problema. Ia doar in calcul ca de la sine nu o sa treaca niciodata.
Sau daca va "trece" atunci va ramane o cicatrice pe viata, o cicatrice mereu sensibila la schimbari. Si in loc sa te bucuri de viata, o sa ai mereu ceva de protejat, pentru ca stii si tu... amintirile sunt hrana depresiei.

De schimbat poti schimba intotdeauna. Ideea este ca schimbarea sa fie in cadrul "universului" in care te invarti, nu pentru toata omenirea.