| MeisterSchnitzel a întrebat:

Mai pun odată această întrebare (poate nu m-am exprimat clar mai 'nainte). A fost vreo epidemie de scarlatină în Slatina între finalul anilor '20 și începutul anilor '30?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna!
Nu stiu cat te ajuta asta pentru ca nu am idee fix de orasul Slatina, dar in Romania, in perioada indicata de tine a fost epidemie de scarlatina in anii: 1920, 1922, 1924, 1926, 1929, 1930, 1935 si 1938.
Dupa cum am mai spus, este vorba despre tot teritoriul Romaniei si nu stiu sa iti spun ce zone au fost mai afectate in ce ani.

| MeisterSchnitzel explică (pentru Floridori):

E super! Asta înseamnă că Pantelimon și Aurel au murit în 1929! Mulțumesc foarte mult!

| Floridori a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Ma bucur daca te-a ajutat!
Daca doresti sa stii mai multe si nu gasesti pe Google, banuiesc ca poti accesa documente din acea perioada in cadrul bibliotecii din oras.
Numai bine!