| mentholinks a întrebat:

Mai sufera cineva de schizofrenie paranoida? As vrea sa impartasim experiente si cunoastere.

2 răspunsuri:
| Mtoni a răspuns:

Am avut niște tulburări psihice în care auzeam voci care nu mă lăsau să dorm și îmi provocau gânduri negative și frică de moarte. Cred că aceasta se poate numi schizofrenie în termeni medicali dar în alți termeni aș spune că am primit darul de a auzi spirite ca răspuns la dorința de a primi dovezi că există viață după moartea corpului fizic.

| Mosotti a răspuns (pentru Mtoni):

Nu ai darul de nimic, ai avut doar tulburari psihice, nu exista alti termeni, e cam schizo, insa totusi faptul ca te-ai prins ca nu-s reale vocile, e foarte bine, ca in general astia cu schizo nu isi dau seama.

Daca zici "in alti termeni...", aia da, e schizo din aia mai serioasa, asta ar denota ca nu iti dai seama ca ce ai auzit e ireal.

Eu totusi nu am putut sa pricep vreodata cum un schizofrenic nu se prinde ca ce vede si aude nu e real.
De ex esti la etajul 5 si auzi la geam voci care vb rau de tine, nu e clar ca n-are cum? Ca doar nu pot sa stea doi oameni in aer suspendati la geam la etaju 5 sa vb de tine.
Deci chiar daca le auzi, e clar ca nu e real.