| Steregoi a întrebat:

Majoritatea romanilor emigranti se dau mari ca castiga multi bani in afara Romaniei dar se insala pentru ca de fapt sunt niste lasi si mereu vor fi pe drumuri. Ceea ce fac ei se aseamana cu un bogat ce isi lasa casa si in loc sa-si lucreze pamantul lucreaza pamantul altora. Si teritoriul Romaniei a fost facut de Dumnezeu ca sa fie locuit si sa rodeasca. Necredinta acestor emigranti romani ii pune pe drumuri peste vai, munti, dealuri si tari si hotare. Cum priviti aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu persoane ca dta, cu idei radicale, prejudecăți, nu are rost să îți arăt cum greșești la fiecare frază pe care o emiți. Ai putea să iei în seamă care este scopul acestui site, toți pentru unu, să ne ajutăm unii pe alții, iar nu să ne descărcăm apăsările sufletești pline de ură nejustificată așa cum faci dta mai sus. Pentru asta sunt mii de situri specializate pe Internet, incearcă acolo, vei avea succes, văd că te pricepi la asta.

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceasta nu este o așa zisă situație, este părerea dtale despre un fenomen despre care vorbești doar din auzite, fără să îl fi studiat, fără să analizezi motivele celor care pleacă.
Spui că sunt lași. Uită-te în dicționar la cuvântul laș și vezi dacă caracterizarea ta se potrivește situației. Să pleci în altă țară să îți lași siguranța relativă pe care o ai acasă, în orașul tău în casa ta, pentru a merge să trăiești printre străini este o dovadă de curaj, nu de lașitate. Ei nu vor fi mereu pe drumuri. Unii se stabilesc acolo unde au plecat. Ei nu sunt bogați care își lasă pământul, sunt săraci care nu au o șansă aici. Teritoriul României nu a fost făcut de Dumnezeu. Ei nu sunt neapărat oameni necredincioși, ei acolo unde merg se adună în jurul unor biserici românești care sunt acum cu sutele în Europa, înființate de ei, de emigranți. Nu necredința îi pune în mișcare, ci dorința de a avea o soartă mai bună. Dta nu ai trăit pe vremea comunismului când granițele erau închise când fugarii erau împușcați la graniță fără mormânt. Acum ai libertatea să pleci oriunde în lume ceea ce contează enorm în viața unui om, indiferent dacă pleacă sau nu.
Oamenii pleacă de nevoi, nu pentru că sunt necredincioși, și lași, cum îi vezi dta, care nu le cunoști viața și necazurile care îi fac să plece.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

La tv arata ca nu mai găsesc angajați in construcții. Deci locuri de munca sunt in Romania. Daca ar pleca toți romanii nu ar mai găsi decât pustiu in Romania când vin cu ocazia sărbătorilor. Ei rad de cei rămași insa ei nu-și dau seama ca cei rămași duc greul si nu ei cei lași. Daca erau saraci de tot si nu aveau bani nu aveau cum sa plece din Romania. Eu pe ăștia nu i-aș mai primi in tara. Daca au plecat plecați sa rămână. Daca ar pleca de tot guvernul nu le-ar mai cere să-și declare venitul la anaf. Emigranții sunt trădători de tara si dezertori. Nu e o problema sa plece in excursie dar sa nu lucreze in afara tarii unde s-au născut. Daca erau credincioși se încredeau in Dumnezeu si duceau greul aici in tara si nu peste hotare. Sunt niste lași. Din cauza lor creste moneda euro si slăbește moneda ron. Statul roman cheltuie cu ei pana la 18 ani si apoi ei își trădează tara si neamul si ii intorc spatele si multi nu sunt in stare sa ia bacul si se dau mari deștepți. Daca erau deștepți își dezvoltau afaceri aici in Romania. Când se întorc de sărbători in Romania au pretenția sa găsească autostrăzi infrastructura fara ca ei sa fi făcut ceva in Romania in timp ce ei le-au făcut palate la străini. Multi dintre ei sunt niste leneși si spun "Ce sa fac in Romania?". Sa puna mana sa muncească si pentru mai putini bani aici in Romania. S-au lăsat cumpărați de străini. Nemții n-au plecat din tara lor si și-au făcut infrastructura după al doilea război mondial. In '89 romanii și-au trădat tara neamul părinții si bunicii si au dezertat si evident ca din acest motiv s-au distrus fabricile pentru ca nu a mai avut cine sa lucreze. Daca vesticii si americanii ar fi fost atât de buni pe cat crezi ar fi permis si acceptat ca si fabricile din Romania sa aibă piață de desfacere in vest.

In cel mai bun caz romanii din diaspora o sa ajungă ca evreii sclavi la egipteni si urâți de egipteni când au început sa se înmulțească in Egipt in timpul lui Moise. Oameni fara mama fara tata fara patrie si dezrădăcinați de glia strămoșeasca.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

Credinta adevarata in Dumnezeu uneste si zideste. Daca sirienii nu ajung sa creada in Dumnezeu ci in Allah acel copil a murit degeaba la tarm. Radicalist si extremist pentru Dumnezeu am fost de cand eram copil si asa imi place sa fiu. Dumnezeu este un Dumnezeu al extremelor. Lui Dumnezeu nu-I place omul caldicel ci ori rece ori fierbinte.

Apocalipsa 3:15, 16:"15. Ştiu faptele tale; că nu eşti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă eşti căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea."

https://dexonline.ro/definitie/radicalism

"RADICALÍSM s.n. Tendință, înclinație spre măsuri categorice, radicale în soluționarea problemelor. Hotărâre, fermitate."

Radicalist nu inseamna neaparat un islamist nebun care vrea sa omoare oameni. Radicalismul meu este spre binele vesnic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Cu persoane ca dta, cu idei radicale, prejudecăți, nu are rost să îți arăt cum greșești la fiecare frază pe care o emiți. Ai putea să iei în seamă care este scopul acestui site, toți pentru unu, să ne ajutăm unii pe alții, iar nu să ne descărcăm apăsările sufletești pline de ură nejustificată așa cum faci dta mai sus. Pentru asta sunt mii de situri specializate pe Internet, incearcă acolo, vei avea succes, văd că te pricepi la asta.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai dreptate.
Dacă sunt unii care pleacă în străinătate pentru condiții mai bune asta nu înseamnă că sunt lași.
Până la urmă fiecare face ce vrea cu viața lui, însă în ziua de azi sunt mulți care critică alte persoane din lipsă de ocupație.

| Steregoi explică (pentru Andreeush):

Ca sa ai ocupatie si sa nu fii las cand emigrezi iti recomand sa-ti iei si o Biblie si s-o bagi in rucsac si sa citesti din ea cand esti in avion sau in alt mijloc de transport. Sau citesti din ea pe net. Daca nu ai fi las ai avea curajul sa iei o Biblie mare si s-o deschizi in avion sub privirile pasagerilor. rolling on the floor Ca in filmul "Cartea lui Eli".

Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns:

Imi pare foarte rau ca ai ajuns la modelul asta de gandire, cum a spus si sadrian46 oamenii pleaca de nevoie.
Pentru gasirea unui trai mai mult, dupa ce-ti freci nervii in facultati, masterate, incerci sa pui pe picioare o afacere onorabila intr-un orasel pentru ca DA vrei un trai mai bun pentru tine si locuitorii orasului tau, esti impins apoi de sistemul total corupt sa te implici in afaceri de genul si sa-ti distrugi moralul construit. Daca tot zici ca Romania e facuta de Dumnezeu, atunci de ce alte state n-ar fi? Pe langa asta daca Romania e facuta de Dumnezeu, de ce sunt atati oameni corupti, crestini si care totusi merg la biserica? De ce atunci se tine inca cont de bacsisul pe care-l lasi nasului sau functionarului public sa-ti aprobe dosarul sau sa-ti inregistreze o cerere?

Daca vreau sa-mi deschid afacere, pe langa actele legale trebuie INCA sa dau spaga de la cel mai mic la cel mai mare la primarie. Cand nu reusesti sa acoperi spagile, faci imprumut in banca, incerci sa cresti afacerea, vine inspectorul sanitar, caruia trebuie sa-i oferi protocolul lunar de masa si spaga, desi totul e in ordine. Dupa aceea vine inspectorul de mediu care te mai taxeaza putin la buzunarul personal. Dupa aia vine fiscul si te-ntreaba unde sunt banii?
Incerci sa faci o afacere, nu merge, incerci sa faci o afacere in alt oras, aceleasi miscari. Atunci ce faci? traiesti pe te miri ce mai nimic, pentru ca lucrezi la stat sau la o firma privata dar nu reusesti sa-ti acoperi imprumuturile facute din studentie si sa te sustii si sa-ti pui bani deoparte.
Zic eu naiba, ca poate in invatamant pot, de unde? Facultate facuta, pedagogia facuta, primit salariul incat sa ma sustin cu ajutorul parintilor laughing). Sa fii tu sanatos mai degraba, uita-te in tine si vezi ce lumina propaga sufletul tau, fii multumit ca existi si traiesti, ai paine, un acoperis deasupra capului, bucura-te de tot ce primesti de la viata.
Traim intr-o societate defecta unde banul te lucreaza si te corupe asa ca nu ma lua cu lasitatea si bla bla bla cand habar n-ai cu ce se mananca viata in general.

| Steregoi explică (pentru Dandinelle):

Am scris ca Dumnezeu a facut teritoriul din Romania. Cu ce e mai bun pamantul din vest? sau din SUA? Tu nu vorbesti despre a rezista regimului din Romania ci despre un trai mai bun in alta parte. Ceea ce descrii tu seamana cu unu care isi paraseste familia sau tara cand sunt probleme in speranta ca in alta parte ar trai mai bine devenind un tradator si culcandu-se cu alta sau aliindu-se cu alta tara. Daca as fi fost la putere as fi lasat sa plece la munca in alta tara doar pe cei care nu reusesc sa-si gaseasca un loc de munca in Romania. Eu as zice ca e si vina populatiei care s-a lasat amagita spre un trai mai bun in vest. Dar cum spui tu tot acest sistem este un sistem diavolesc global.

Tot ce vezi se indreapta spre implinirea scopului Lui Dumnezeu.

Sunt constient ca au plecat de nevoie insa am pus in evidenta si aspectul contrar. Un roman care nu-si respecta tara acela nu e roman si rade de cei ramasi in tara.

| Steregoi explică (pentru Dandinelle):

A trecut moartea pe langa tine ca sa stii cu ce se mananca viata in general? Crezi tu in Dumnezeu ca sa stii ce e viata? Daca nu, inseamna ca scrii si evaluezi degeaba.

Hai sa-ti spun una tare. Tu crezi ca esti ca ala din filme care alearga insa nu vezi lumea care mananca si bea la mese linistita. Si cei linistiti sunt oamenii mai saraci care muncesc pentru ca sa traiasca si care nu fac pe grozavii ca actorii principali din filme ce alearga.

Ecclesiastul 9:11:"Şi iarăşi am văzut sub soare că izbânda în alergare nu este a celor iuţi şi biruinţa a celor viteji, şi pâinea a celor înţelepţi, nici bogăţia a celor pricepuţi, nici faima pentru cei învăţaţi, căci timpul şi întâmplarea întâmpină pe toţi."

| Dandinelle a răspuns (pentru Steregoi):

Tu iti dai seama ca vorbesti total prostii aici?
Eu iti explic cum se rezolva lucurile intr-o tara corupta si de ce multi oameni cu sau fara facultate care incearca sa faca ceva bun pentru societate sunt pusi la pamant de sistem.
Vorbind pe bune, sunt multe orase din Romania care s-au transformat din punctul de vedere al populatiei in sate deoarece oamenii nu au mai gasit loc de munca, ceva sa ii ajute sa supravietuiasca sa aiba un trai mai bun, sa construiasca o familie. Acele orase erau orase industriale, pline de locuri de munca, care dupa revolutie s-au desfiintat, privatizat.
Pana la urma daca te gandesti bine iti vinzi sufletul de fiecare data cand te duci la magazin si cumperi Brand-ul ala care face numai cacaturi dar tu tot te lupti sa-ti iei Nike laughing). Sau mai rau cand semnezi un contract si lucrezi pentru altcineva si nu pentru tine.

Nu inteleg totusi de ce te crezi tu mare crestin cand judeci asa si reprimi pana la urma una din cele zece porunci si cuvantul lui Dumnezeu. Ce e cu mania asta fata de oameni? ce conteaza ca un om e nascut intr-o tara sau alta cand nu a ales el practic, asta nu poti schimba. Cu ce te deranjeaza ca altii incearca alta metoda?
Ce inseamna saracia pentru tine?
Pentru mine saracia inseamna sarac de suflet. Atunci cand esti sarac de suflet nu ai inima pentru nimeni si judeci aspru de parca tu ai fi Dumnezeu.
Un om bogat teoretic vede in aproapele lui lumina Domnului, cum poti judeca atunci cand ii vezi pe toti ca frate si sora?
Stiu ca nu m-am nascut in lumea asta sa fiu mare bogatana sa am zeci de masini si case peste case, nu ma intereseaza asta.
Cum iti permiti atunci sa citezi Biblia si sa o comercializezi asa cand tu nu ii urmaresti calea pana la urma.
Iubeste-ti aproapele, si priveste viata intr-un mod mai pozitiv. Granita ti-o pui tu, esti in Uniunea Europeana, asta inseamna ca n-o sa vizitezi o alta tara ca-ti parasati tara facuta de Dumnezeu?

| Steregoi explică (pentru Dandinelle):

N-am zis ca excursiile ar fi rele.

Am atras atenția spre binele romanilor. Daca vestul ne dorea binele Romania nu ajungea la coada Europeni in 29 de ani. Pana in '89 leul avea putere mare de cumpărare si oamenii aveau unde locui un loc de munca stabil. Economia românească era performanta. Uciderea unui fost lider precum Ceausescu ar fi trebuit recompensata de vestici. Iugoslavia, Ungaria, Bulgaria, Cehoslovacia, Polonia nu și-au ucis foștii lideri si au ajuns înaintea noastră. Ori asta a fost văzută ca o vulnerabilitate mai mare a României si de aceea vesticii au profitat la maxim distrugând fabricile din Romania pentru ca sa vina apoi cu supermarketurile si produsele lor. Cel mai rău e sa fii o zonă de tampon precum Romania.

Acum te întreb. Daca ai văzut filmul Urzeala Tronurilor. Cine sunt cei lași cei care fug spre sud sau cei care sunt la zidul din nord pentru a tine garda sus invaziei dușmanului din nord?

Ca sa fii carne de tun trebuie sa fii carne tare ca un aliaj puternic. Romania e carne de tun pentru Vest contra Estului. Problema până la urma este cine e dușmanul Vestul Estul sau Satan cu întreg sistemul lui atât Vest cat si Est.

Daca ar fi rămas in tara emigranții nu ar fi murit. Politicienii ar fi fost mai responsabili de deciziile lor văzând suferinta poporului. Insa văzând ca poporul își rezolva singur problemele prin emigrare politicienii au răsuflat mai ușurați. De ce nu se mai aude mai nimic despre Siria sigur fiind ca acolo problemele nu s-au rezolvat? Nu ti se pare ca totul a pornit de la propagandă demonica?

Ura pe care ai vazut-o la mine este din cauza disprețului emigranților romani pentru românii rămași in Romania.

Eu nu vorbesc contra celor care chiar nu și-au mai putut găsi un loc de muncă si au fost nevoiți sa emigreze ci contra celor care au plecat ca sa se îmbogățească sau pentru un trai mai bun. Si eu am emigrat dintr-un loc din Romania in alt loc din Romania si am facut-o de nevoie si nu pentru un trai mai bun.

Daca ai fi citit bine întrebarea ai fi văzut ca m-am referit la cei bogați care totuși aveau cu ce trai in Romania. Pentru mine un om sarac ce are totuși cu ce trăi este de fapt un om bogat. Un om sarac este un om care nu are ce mânca si nu are cu ce trai si nu are unde locui este bolnav si nu-și poate găsi nici măcar un loc de munca cu salariul minim pe economie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Mare prost esti si prost o sa mori.
Pai am plecat de nevoie ma. Ca eu nu sunt ca tine sa ma multumesc cu 900 1000 ron pe luna
i-ai tu pe aia daca atata poti. Frustrarea ta nu e ca vezi doamne patriotism, ca sa stai acasa sa isi bata joc altii de tine. Tu esti frustrat ca ai cam vrea si tu sa pleci, da nu-ti iese, si te complaci ca stai pe bani putini sau mai rau, pe banii parintilor.
Fa ceva daca tot te complaci in situatia asta, si pleaca si tu. Ca ce-ai zis tu acolo, sunt oameni care munceau si erau munciti, mai ales in constructii, pe nimic. Pai iti rupi spatele, ca la 50 de ani sa ai spatele rupt si sa mergi in baston, pentru ce, pentru romanian dream 50 lei pe zi? du-te si i-ai tu pe aia happy Daca erai fericit cu salariu din Romania, nu mai erai asa pornit pe situatie, ca de ce ala are si tu nu, ca erai fericit. Dar asa, tind sa cred ca e doar frustare, cum am scris si mai sus.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Un prost chiar daca are bani multi tot nefericit este. Tu nu ai timp sau nu iti faci timp sa te gândești la Dumnezeu si cei ca tine mor prosti veșnic.

Nu ai plecat de nevoie. Tu nu știi sa lucrezi sănătos pentru salariu minim. Ai fugit ca o potârniche. Te-ai aliat cu bandiții din vest.

Nu sunt frustrat ci fericit. rolling on the floor

Stiu sa trăiesc fericit si cu bani mai putini. Sunt multi prosti care au mult si cheltuie mult si tot nu sunt mulțumiți desi fac multa risipa.

Am un loc de munca mai bun decât tine aici in Romania. Nu sunt un muncitor si un sclav ca tine. happy

Nu am făcut facultatea degeaba si am un salariu decent. Vorbești ca un habarnist.

Probabil tu ești dintre cei care nu au promovat bac-ul. happy

| Dandinelle a răspuns (pentru Steregoi):

Cum? Ai vazut Urzeala Tronurilor? Blasfemie!

Imi pare rau ca din intrebarile si raspunsurile tale se pare ca te afli in treaba sa-ti confirmi credintele personale, dar nu cred ca ti-ai gasit publicul aici pe TPU, deoarece ataci generalizand grupuri de persoane de diferite spete in loc sa ai o opinie personala, care nu ar ataca practic pe nimeni si ar fi mai mult legata de sistemul politic curent ceea ce pare ca spre asta insisti.

Normal ca se poate sa fie alte propagande si ascunzisuri, de ce e ura asta asupra tuturor emigrantilor? De ce nu vrea romanul sa se-ntoarca? Mai bine faci un sondaj de opinie sa afli decat sa-ti dai cu parerea asa.
Lasa discutia asta sa moara mai bine, cred ca o sa gasesti mai multe discutii, controverse pe grupurile de discutii ale romanilor ce traiesc in strainatate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu am impresia ca trebuie, dupa ce lasi un coment, sa revi si sa citesti ce bazaconii ai scris. Ce treaba ai tu cu ce face altul? fiecare e liber sa faca ce vrea nu? Ai nevoie sa te tina cineva anume de mana, cand mergi pe strada, si ala a plecat afara? sau nu vad de unde vine frustrarea aia. Ca sunt convins ca minti.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Treaba mea este sa ajut oamenii si sa-i ajut sa observe ceea ce altii nu le spun.

Fiecare e liber sa se chinuie in vest?

Eu am familia aproape nu ca tine.

Nu e nici o frustrare. Se pare ca desi ai plecat in vest banditii aia nu ti-au spus nimic important si nu te-au trezit la realitate.

Nu mint. E vorba ca tie nu-ti vine a crede ceea ce spun ca esti manipulat la greu de cei din vest ca sa te duci sa fii sclavul lor fara credinta in Dumnezeu ca pestele pe uscat. happy

Daca nu-ti vine sa crezi priveste cat de mult timp liber am sa scriu pe TPU si stau bine mersi la caldurica in timp ce tu alergi ca o potarniche prin Europa. Am fost si eu in Vest dar doar in vizita si nu ca sa muncesc pe branci ca tine.

| Steregoi explică (pentru Dandinelle):

Eu nu caut sa am vreun public. La ce mi-ar folosi sa am faima inaintea lumii si sa-mi pierd viata vesnica? Eu nu atac pe nimeni ci invit oamenii sa raspunda la niste intrebari importante care-mi apar in minte si in acelasi timp sa-i ajut sa se intrebe despre rostul vietii lor. Am opinie mai personala decat a ta. Tu crezi ca exista Dumnezeu? Cei ce nu cred ca exista Dumnezeu prin definitie nu sunt persoane si nu au identitate lasandu-se usor manipulati si pentru ca viata lor este limitata. Cei ce nu cred in Dumnezeu ca fiind o persoana sunt nimic mai mult decat niste formule chimice asa cum afirma teoria evolutionista pe care ei o ridica in slavi ca fiind un adevar cand de fapt este o mare minciuna.

Eu nu urasc pe emigranti. Cand am zis ca nu i-as mai primi in tara am zis din respect pentru decizia lor de a ramane acolo unde au plecat. Tu crezi ca omul o sa penduleze ici colo la nesfarsit est vest est vest est? Dumnezeu a respectat decizia lui Adam de a cunoaste raul si de a muri. De fapt vestul uraste emigrantii si pentru vest emigrantii sunt un rau necesar deoarece in dorinta lor nesatula pentru un trai mai bun fac putini copii. Germania de exemplu are deficit demografic. Romanul nu vrea sa se intoarca din orgoliu inchipuit. Lui i se pare ca fiind sclavul vesticilor ii confera un prestigiu fara sa-si dea seama ca vesticii il considera un sclav fara familie sau cu familia departe in Romania. Sondajul de opinie arata ca romanii plecati sunt manipulati la greu si ei cred gresit ca au gasit marea bunastare in vest cand de fapt ei au ajuns niste slugi fara identitate.

Treaba asta cu libera circulatie in UE e o mare batjocura mai ales pentru cei care pleaca. E ca si cum un bandit din vest ii strica conditiile de trai unui estic si dupa aceea il invita sa fie liber sa plece si sa-i slujeasca banditului din vest. In plus banditul din vest il convinge pe oropsit sa creada ca a plecat din iad adica din locul unde s-a nascut si a copilarit.

Controversele romanilor ce traiesc in strainatate sunt urmatoarele: Ce suntem?
si ai cui suntem? si astea sunt doar doua pe langa alte controverse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

[.]"Daca nu-ti vine sa crezi priveste cat de mult timp liber am sa scriu pe TPU si stau bine mersi la caldurica in timp ce tu alergi ca o potarniche prin Europa. "[.]
potarniche de-aia, esti tu, putoare, adica.
Stai in casa la caldura, da ce esti, pensionar? laughing) Crezi ca astia p-afara n-au unde sa stea, stau pe strazi? avem caldura si aici, si tv, si mancare, si lucruri pe care tu nu ti le poti permite nici intr-o mie de ani. Si banca se pisa pe tine cand te duci sa ceri credit si vad ce salariu ai, si ce continuitate happy
Stai si mori de foame, si fa economie la lumina, si la tras apa la wc, si la mancare, si la benzina, si la masina ca n-ai bani sa iti iei una calumea, si la tot. Stai ca putoarea si te multumesti cu o firimitura.
Te invita cineva in oras la un film de 50 de lei, te uiti de 3 ori in buzunar sa vezi daca iti ajung banii. laughing)
Fericire maxima.

Cat despre familie, familia ca familia, trebuie sa faci si compromisuri in viata. Mai vin ei in concediu sa mai vada si ei alta lume, mai mergem si noi acasa. Ce mai vrei mai mult de atat?
Te complaci in situatia ta, si esti ciudos, lenes si invidios.

| Dandinelle a răspuns (pentru Steregoi):

Nu stiu de unde iti iei datele dar de fapt Germania este in crestere demografica daca nu stiai. Si partea cu sclavia este destul de subiectiva nu ti se pare? Au trecut ceva ani de cand romanii sa fie considerati niste putori in vest. Exista legi care te ajuta in Europa, dar in Romania nu se aplica din...lipsa de interes.

Oricum, din pacate ai atacat, prin natura subiectului si discutiei: romanii care se gandesc sa plece, cei care sunt plecati, cei care sunt in Romania inca, cei care au rude sau prieteni in afara si cei care isi petrec serile si timpul liber uitandu-se ce porcarii mai sunt scrise aici. Sa nu uitam de fapt ca ai jignit crestini, iei Biblia in mana si habar n-ai cu ce sa o mananci, si ce e acolo. Lasa-te de critici si prost informare te rog.

| Dandinelle a răspuns (pentru Steregoi):

Ah ce bine, mi-ai dat raspunsul pe care aveam nevoie. De acolo iti iei tu toate informatiile?
Sa ai o viata buna, sper sa nu ne mai interactionam pe aici ca vad ca esti deplasat putin in ce ceri si ce raspunzi.

| UnderPressure a răspuns:

Lasitatea de tipul asta, prost inteleasa, ti se aplica si tie, pentru ca nu emigrezi in Siberia sau Somalia, ci preferi traiul bun din Romania.
Oare de ce incepe sa-mi fie sila de siteul asta?

| Steregoi explică (pentru UnderPressure):

Emigrantii nu sunt de fapt romani ci par a fi mai mult niste tradatori de patrie de neam gandind ca emigrarea e un act de curaj. Ei isi lasa casa patria in dezordine ca sa le faca curat la straini. Rromii si-au renegat neamul din India. Asa vor sa faca si emigrantii romani umbland cu cortul ca rromii parasindu-si tara. Nu degeaba romanii au ajuns sa fie priviti ca rromii Europei la coada Europei pentru ca si-au renegat si dispretuit originile si au plecat in masa din tara lor de origine. Priveste la coreeni. Ei nu se lasa calcati in picioare. Daca te vei duce in Germania sau in alta tara aceia niciodata nu te vor considera ca unul de al lor din sangele neamului lor. Le este sila de propriile origini si de fapt le este sila de propria lor existenta. Sirienii fac la fel. Tradatorii nu se aliaza cu tradatori. Sirienii nu se aliaza cu romanii.

Ca sa iasa totusi basma curata din toata aceasta mocirla ar fi momentul sa IL recunoasca mai degraba pe Dumnezeu decat ca sunt romani. Este mai important sa fii om credincios decat roman sau alta natie sau etnie. Nationalismul e o cauza de ura globala intre oameni.