| anonim_4396 a întrebat:

Mama a zis ca ma lasa afara pana la 8 și o sa va zic motivul, mor de nervi și mi se pare super aiurea pentru ca efectiv eu pe la 6 jumate ies afara și pe la 7 se strânge gasca mare.

Azi eram afara cu mai multi copii și o prietena i-a zis mamei sale ca mai are 1 la suta și ca o sa i se stingă telefonul. Pe la 9 jumate ma suna cineva, acolo scrie "mama" si aud vocea mamei ei care părea ca plângea și ma întreabă "Ariana e cu tine?" eu "da" ea "dă-mi-o imediat la telefon" și după ne-a povestit tipa faza și spusese ca mama ei s-a dus la politie, ca a bătut la maica-mea ca nu stiu ce si ca a chemat-o acasa. După vreo 3 min ma suna și mama nervoasa și ma cheama acasă. Când am ajuns acasă a început sa ma certe și mi-a zis ca maica-sa a întrat în casa, fără sa bata la ușa ca urla și spunea sa ii dea numărul meu de telefon etc și nu mi se pare corect ca mama sa nu ma mai lase mai mult afara doar din cauza ca aia rămăsese fără baterie și nu s-a dus acasă.

Noi de obicei intram pe la 10-10 jumate maxim (mama ei o lasa mult afara) si acum probabil s-a îngrijorat doar pentru ca avea telefonul stins și nu putea sa dea de ea dar frate, sa ma certe mama și sa nu ma mai lase afara cum ma lăsa de obicei doar pentru ca avea ea telefonul stins? Și nu era nici târziu ca să zici "vai, fiica mea, unde e fiica mea?". Ce as putea sa fac ca sa o conving pe mama sa ma lase mai mult afara? Locul unde ies eu nu este departe de casa mea, 2 străzi distanță și fac vreo 4 minute pana acasă. La 10-10 jumate pleacă toți asa ca plecam și noi dar nu mi se pare corect deloc! La 8 se strâng aproape toți și ea sa ma cheme în casa la 8? Poate ca o sa va întrebați "mama, de ce ești asa disperata de vrei afara?" imi place foarte mult sa petrec timpul afara cu prietenii mei, nu sa stau în casa ca o antisociala, in fine, asta fac pana sa ies afara (cand nu sunt la scoala) si mna... Va rog ajutati-ma, chiar nu vreau sa ma cheme de la 8 în casa, vreau ca fie ca înainte, sa stau pana pe la 10 afara. I-am și zis "dar ce treaba am eu ca maica-sa s-a îngrijorat și a certat-o? De ce sa nu ma mai lași pana la 10?" si mi-a zis "nu ma, nu mai ai ce cauta afara la ora asta" și eu care vara intram în casa la 11 și nu îmi zicea nimic... Doamne, sunt plina de nervi chiar dacă nu am nici o treaba cu ce s-a înrămat acum

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asa sunt parintii. Mereu fac asa si este normal sa isi faca griji pentru tine. In timp o sa dispara aceste griji happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Te pierzi in detalii...
Ai omiti sa spui cati ani ai scoala dimineata... sau cum faci scoala.
In orice caz pana 16 ani ora 8 mi se pare decent sa de venit in casa.Mananci,te speli, pregatesti tinuta / ghioznaul pentru a doua zi si la ora 10 ar trebui s fi in pat.Asta in cazul nu o ajuti pe mama ta cu treburile casnice... Cum ar fi sa speli vasele dupa cina
,, Inainte'' a fost starea de urgenta, vacanta, acum ai scoala.
Nu te compara cu colegele tale.Alti parinti, alta educatie

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Abm 13 ani, învăț de după-amiaza, săptămâna asta o sa fiu online și 8 mi se pare prea devreme, la 7 se strâng mai mulți copii și mi se pare groaznic sa stau doar 2 ore (calumea) afara.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru CristianaCrss):

Te inteleg, am avut si eu 13 ani!
Incearca ca pana la ora la care iesi afara sa iti iti faci o parte din teme, iar la tine in camera sa fie curat.
Pentru parinti e importanta siguranta copiilor, ar trebui sa stie unde si cu cine iti petreci timpul.Nu ar trebui sa iti ia mai mult de 10 minute sa faci de locul unde stai cu prieteenii si pana acasa,

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si nu prea ii convine ca uneori rămân doar cu baieti, imi zice "si ramai tu între baieti?" dar nu am ce face, seara rămân mai mulți băieți decât fete și când plec eu rămân doar baieti și da, uneori nici mie nu îmi convine dar sunt de treaba și nu stau eu dupa fundul fetelor adica când întra ele pe la 9 sau 9 jumate sa plec și eu.

| Ineys a răspuns:

Doamne... ce tragedie *lacrimalacrima*.

S-a speriat, nu s-a enervat. Si-a dat seama ca tu fiind afara la orele alea tarzii, alaturi doar de niste pustani/pustoaice, poate sa ti se intample orice. Poate nu mai apuci sa ajungi acasa.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Ineys):

Am menționat faptul ca eu acasă mereu veneam la 10-10 jumate și nu avea nici o treaba, adica știe pe unde stau, știe ca deseori ma plimb prin cartier și nu plec altundeva (gen în alt cartier) și dacă e ceva o sun, dar acum nu era suparata, era nervoasa mai mult pe maica-sa pentru ca a întrat în casa ca și un hot ca sa zic asa, a zis ca s-a și speriat de ea. Și pentru mine chiar e o tragedie, preferi sa imi petrec timpul în casa stand doar pe telefon sau afara distrandu-ma cu prietenii mei?

| MPersephone a răspuns:

Calmeaza-ti nervii, copilas. Se va calma mama ta si iti va permite afara. Exagerezi din nimic.

| CristianaCrss a răspuns (pentru MPersephone):

Azi mi-a zis super serioasa "la 9 ești acasă" și ma enervează! Nu vrea sa ma înțelegea și pe mine și dacă nu o sa ma înțeleagă și pe mine o să-i zic ca nu mai dau pe acasă ca să o speri și sa o conving sa ma lase

Răspuns utilizator avertizat