| iuliana21 a întrebat:

Mamaliga ingrasa?

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Are foarte multe glucide si un indice glicemic ridicat, din cate stiu eu, ingrasa.

Janina
| Janina a răspuns:

Din cate stiam eu nu!

mlm
| mlm a răspuns:

Nu ingrasa, mananc-o cu incredere.

| elamit a răspuns:

Nu, pofta buna

| kukubau a răspuns:

Nu deloc, e mai buna ca painea deoarece subtiaza sangele si eviti probleme de inima sau diabet. Poate vei rade dar mamaliga este un aliment foarte sanatos pentru organism, cu toate astea nu's mamaligar laughing

| ßïą♫♥ .. a răspuns:

INGRASA mai tare ca painea!
happy iti zic sigur:-s cum zice si dany.
te sfatuiesc sa o lasi moale cu mamaligahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are un continut caloric de 350calorii la 100 grame, mai mult decat painea alba. Apoi orice aliment in exces, dauneaza siluetei.Ca o gluma(un pic cam nesarata), porcii cum se ingrasa? Raspuns:tarate, faina...

| GeaninaNicoleta a răspuns:

Bineinteles ca ingrasa, daca o prepari cu unt, ulei sau lapte si o maninci cu smintina, unt si brinza grasa! Nutritionistii recomanda sa facem mamaliga doar din malai integral si apa. Pentru a-i scadea numarul de calorii, prepar-o de consistenta moale si combin-o cu iaurt degresat, brinza de vaci, urda sau cu diverse legume fierte sau preparate pe gratar. In general, combinatiile de alimente sint cele care ingrasa, nu alimentele in sine. Diferenta dintre smintina (302 cal/100 g) si iaurt (54 cal/100 g) vorbeste de la sine, indiferent despre ce combinatie am vorbi. Atentie, insa! Chiar daca mamaliga + iaurt degresat + brinza de vaci/urda inseamna multe calorii, combinatia contravine principiului alimentar, care spune ca proteinele nu se amesteca niciodata cu carbohidratii. Nu consuma, prea des, aceasta combinatie, ci opteaza pentru mamaliga + legume! fundita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru GeaninaNicoleta):

Depinde, daca faci sport e chiar recomandat sa combini proteinele cu carbohidratii

| GeaninaNicoleta a răspuns (pentru Cosmin86):

Porumbul ingrasa deci ingrasasi mamaliga!

| Cosmin86 a răspuns (pentru GeaninaNicoleta):

Nimic nu ingrasa cat timp mentii numarul de calorii consumate mai mic decat numarul de calorii arse intr-o zi.

Eu am slabit fara probleme combinand carbohidratii cu proteinele, imediat dupa antrenament, pentru refacere.

| GeaninaNicoleta a răspuns (pentru Cosmin86):

Pune poza cu tine daca ai slabit

Întrebări similare