| StrongHeart a întrebat:

Marcel Lepa,caz de sinucidere sau este o acoperire in spate?
Au vrut oamenii justitiei sa dea un exemplu prin asta si sunt acoperiti sau este doar un lunatic care si-a meritat soarta?
Ok,sa lamurim ceva,sunt total de acord ca omul a gresit si isi merita pedeapsa,eu personal as vrea sa se faca ceva si in privinta celor inchisi,sa aiba parte de o reabilitare,sa faca ceva productiv pentru societate,de exemplu sisteme de reeducare,sa munceasca ceva,sa invete,sa incerce sa indrepte acesti oameni daca un psiholog/psihiatru poate sa spuna ca persoana respectiva poate coopera si arata semne de regret.
Sistemul este facut de asa natura cand ajungi acolo iti pierzi toata demnitatea,esti inchis printre animale si e greu sa te mai indrepti.
Plus ca multi care ies din inchisoare se intorc inapoi pentru ca doar asta stiu sa faca,sa fure sa insele,sa faca rau.
De exemplu un om care a furat ceva din magazin sau a fost prins cu o cantitate mica de droguri nu ar trebui inchis in acelasi loc cu un criminal in serie,pedofil etc.
Intrebarea este ce parere aveti de sistemul justitiei si inchisorilor atat la noi in Ro, cat si in afara?

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sunt sigur ca a fost ucis de cineva din politie. Acum aproximativ un an a fost injunghiat un politst intr-o gara iar faptasul a fost prins si dupa putin timp s-a "sinucis" in celula.

| StrongHeart explică (pentru William):

Majoritatea politistilor nu cred ca ar face asta,insa nu este exclus pentru ca iti inchipui ca erai tu,la fel cum pedofilii sunt torturati in inchisori pentru ca detinutii sunt si ei oameni cu familii si se gandesc daca era vorba de copiii lor.
Sau gardienii,cred ca orice om normal se gandeste ca un astfel de om nu trebuie sa mai traiasca,dar daca raspundem cu rau la rau nu iese nimic bun,ei trebuie sa isi ispasasca pedeapsa si ideal ar fi sa existe oameni care sa ii instruiasca sa munceasca ceva in inchisori cum sunt in alte state,bineinteles ca te gandesti ce iese daca dai unui detinut o bormasina pe mana sau alte unelte dar pana la urma daca un detinut are intentii criminale gaseste el o arma,vazusem cum isi fac din periute de dinti un fel de lame sau din alte obiecte,deci cred ca ar trebui sa fie pusi la munca,pana la urma se platesc taxe pentru intretinerea inchisorilor si plus de asta ii ajuta si pe ei fiindca daca un om nu are nicio ocupatie e foarte greu si sa zicem unu care a furat,deci nu o fapta la fel de grava ca o crima,o sa iasa si o sa revina la aceleasi obiceiuri si o sa intre din nou.
In legatura cu daca a fost ucis sau nu, sigur nu am cum sa spun ca stiu dar e la mintea cocosului ca e o ipoteza foarte posibila, si daca asta este cazul inseamna ca nici politistii daca e vorba de penitenciar sau gardienii daca e vorba de inchisoare nu sunt oameni capabili si ar trebui sa fie judecati si ei, pana la urma crima e crima, mai conteaza motivatia din spatele ei? sa se respecte legea pana la capat.

| sadrian46 a răspuns (pentru StrongHeart):

E greu să spânzuri un om fără se riposteze, fără să rămână urma unei lupte, se face și în acest caz o autopsie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până a fost prins, doream probabil toți să fie adunat de pe străzi un om înarmat, care nu ezită să omoare cu sânge rece.
Acum îl plângem, ca pe unul victimă a unui sistem represiv.
Știa ce îl așteaptă. Un fel de nu mai iese. A ales să iasă.
Nu avem ce face. Să ne dăm cu părerea nu rezolvă. Ca el există și vor mai exista. Închisoarea este soluția actuală.
Anglia la un moment dat îi trimitea în Australia să scape de ei.
Putem crea niște Australii.

| StrongHeart explică (pentru sadrian46):

Eu cred ca ar trebui sa fie programe in inchisori in care un om care a facut ceva foarte grav sa fie pus la munca, cu ce ajuta societatea un om care sta toata ziua inchis intre 4 pereti fara nici o activitate productiva?

| Drimmero a răspuns:

Asta merita calcat in picioare pana nu mai putea manca, cei ca el asta merita, fara mila si empatie pentru specimenele astea.

A mai scapat omenirea de o scursura, cel mai urat e de familia politistului, de ei imi pare rau, nimeni si nimic nu il mai readuce la viata si nu-i va incalzi cu nimic pe apropiatii lui.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Iti inteleg antipatia pentru om si probabil ca oricine se gandeste la asta,*** daca era cineva apropiat mie probabil mi-as pierde mintile, dar daca raspunzi cu rau la rau, nu iese nimic bun.

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Poate par radical, dar n-ai cum sa intelegi astfel de oameni.

Oricine normal la cap daca ar pati ce a patit familia politistului l-ar fi cautat pe nemernic si la nervi ar fi facut pe de-o parte prapad din el care ar avea repercusiuni prin lege,, dar pe de alta parte ar face dreptate. Nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva, as fi luat-o razna.

| RainmakerX a răspuns:

Imi place sa cred ca s-au comportat cu el/ l-au batut zilnic in asa fel incat l-au facut sa se sinucida (varianta 1) sau pur si simplu l-au omorat ei (varianta 2).

E logic ca l-au jucat in picioare. Daca tii minte, s-a spus si la stiri ca lui Marcel Lepa ii era frica sa mearga la toaleta insotit de politisti.
Oare de ce? E clar.

Din punctul meu de vedere au facut ce trebuia, au transmis un mesaj, iar acum altii o sa se gandeasca de mai multe ori inainte de a face o fapta asemanatoare.

Tot din punctul meu de vedere, furtul, distrugerea unei proprietati si toate celelalte infractiuni care nu ranesc in mod direct o persoana ar trebui sa poata sa fie achitate ori prin munca neplatita in functie de gravitatea faptei, ori prin plata de x ori a daunei.

Pedofilii/violatorii castrati + pedeapsa actuala, criminalii inchisoare pe viata si asa mai departe.

| StrongHeart explică:

Dar nu crezi ca e vorba de educatie? daca ma-sa, tacsu, scoala nu l-a invatat sa se comporte, omu a aplicat legea junglei.Nu stiu ce motive au fost in spate, in niciun caz nu cred ca ce a facut e nicidecum ok si e normal sa iti doresti sa fie pedepsit, sa iti fie scarba si sa iti doresti sa simta aceeasi durere.
Dar ce bun aduce, daca faci asta? Sincer am impresia ca sunt singuru care se gandeste si la faptul ca omu ala nu era in toate mintile si trebuia oamenii din jurul lui sa fi sesizat si sa-l fi adus pe calea cea dreapta.Nu poti sa arunci toata vina pe un singur om, cu siguranta sunt mai multe circumstante la mijloc.

| Plato a răspuns (pentru StrongHeart):

Prietene, daca politistul ala era tatal tau, mai gandeai asa? Pe politist nimeni nu-l mai aduce inapoi. Pe infractor de ce sa-l reabilitam?
Nu inteleg de unde atata grija pentru infractori. Avem mai multa grija de infractori decat de oamenii cinstiti. Da-i naibii de infractori, au incalcat legea. Ok, unii (subliniez unii) merita a doua sansa, dar sa fie mereu pe locul doi, dupa cetatenii corecti.

Ce bun aduce? Faptul ca ii descurajeaza pe altii. Cand vezi ca l-au batut mascatii de s-a pisat pe el, apoi l-au batut gardienii din inchisoare, apoi s-a sinucis, o sa te gandesti de 10 ori inainte sa ucizi un politist.
Daca l-am fi reabilitat, a doua zi mai mureau 10 politisti.
TOLERANTA ZERO pentru criminali. Ma jur ca as introduce tortura, doar pentru criminali, pedofili si violatori.

Ti-am spus, sunt de acord sa reabilitam un hot, sa-l educam si sa-l reintegram, dar NU un criminal, un pedofil sau un violator. Aia nu mai sunt oameni.

| StrongHeart explică (pentru Plato):

Citeste raspunsurile mele si ai sa vezi ca am spus ca daca era cineva apropiat imi pierdeam mintile si eu il omoram cu mana mea, poate.Normal ca gandesti asa.Eu zic si intreb din nou,e bine sa gandim asa? E bine sa raspundem cu rau la rau? Plus de asta,nu vreau sa ma bag in viata ta, dar peste tot pe TPU ai raspunsuri din care inteleg ca esti un om care are credinta in Dumnezeu si eu respect chestia asta, dar IIsus l-ar fi torturat pe omul asta? Eu doar intreb, nu trebuie sa te enervezi pe mine, pun intrebari sa inteleg si eu.Normal ca a fost o jigodie, dar nimeni nu se uita dincolo de asta.Nimeni nu se intreaba ce l-a determinat sa faca asta,il baga direct intr-o categorie, poate omu ala a fost abuzat fizic, verbal, sexual de cand era mic si nu a stiut sa se adapteze.
Hai sa dam cu pietre in toti care gresesc, pai da.

| Plato a răspuns (pentru StrongHeart):

Iisus nu l-ar fi torturat. Ce bine ca eu nu sunt Iisus. happy
Nu intereseaza pe absolut nimeni prin ce a trecut el cand era mic. Tot se ajunge la: "pe tatal copiilor cine-l invie?". Peste asta nu trece nimic.

Si altii au avut copilarii grele, si au ajuns doctori, avocati, etc. deoarece au fost oameni buni.
Eu nu vad nicio circumstanta atenuanta pentru infractorii astia: criminali, pedofili, violatori. Nu ma intereseaza ce i-a determinat, nu ma intereseaza ce copilarie au avut. Nici macar nu le-as asculta povestile. Toleranta zero. Astia nu mai sunt oameni, nu mai merita drepturi.

Dumnezeu il judeca, nu noi. Noi doar ne asiguram ca ajunge mai repede la Dumnezeu. happy
Nu e bine sa raspunzi la rau cu rau, dar asta ce inseamna? Sa nu mai avem pedepse pentru infractiuni? Hai sa fim si seriosi putin, ca nu e totul asa roz, nu ii poti reabilita tu pe toti si din niste brute ordinare sa faci cetateni model.
Uita-te la cei pe care i-a eliberat PSD: mai mult de jumatate au comis din nou o infractiune si s-au intors la inchisoare. Asta nu-ti spune nimic?

| StrongHeart explică (pentru Plato):

Eu zic ca sunt tot oameni care dintr-un motiv sau altul au ajuns intr-o situatie foarte foarte nasoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul ăsta e exact produsul sistemului de reintegrare socială din România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca justitia e corupta, a fost torturat, el e un caz exceptional. Ce putem face noi printr-o schimbare mica e sa nu-i mai privim cu scârba pe cei care ie-s. Schimbarile care le zici tu sunt niste idei Dar o sa dureze. Noi incã stigmatizam bolnavii mintal ca infractorii adevarati sunt in libertate.