| Thecurious a întrebat:

Marea Britanie a impus conditii celor care vor sa migreze in aceasta tara. Cred ca ati auzit sau citit despre asta.
Migrantul trebuie sa fie calificat intr-o profesie sau meserie si sa cunoasca limba engleza la nivel conversational.
Ce credeti despre aceste masuri?

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Anglia a pus astfel de condiții, deoarece ei au țări din Commenwealth care le asigură forță de muncă.
În rest, fiecare țară e independentă să aleagă ce vrea pentru binele său.

| RAY a răspuns:

Fiecare in tara lui, nu sunt de acord cu imigratia

| Thecurious explică (pentru RAY):

Eu vreau sa emigraz, na.
Mi-am ales eu tara?
Raspunsul e nu.
Nu ai cum sa te dezvolti economic, dac nu accepti migratia. E imposibil.
Germania are nevoie de forta de munca. Asta e clar. Germanii nativi vor sa traiasca din ce in ce mai bine. Nu poti sa traiesti bine daca nu accepti migranti. Trebuie sa te comporti frumos cu ei, altfel ii poti pierde.
Daca sunt competenti in domeniile lor, cunosc limba respectiva, respecta legile tarii respective si se integreaza in societate, E PERFECT.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Nu poti alege tara in care te nesti, insa o poti alege pe cea in care vrei sa traiesti.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Eu imi mentin afirmatia, fiecare in tara lui

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nenea Ray realizezi că UE se bazează exact pe dreptul la liberă circulație nu?

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ca sa calatoresti in acele tari nu sa furi locul de munca a acelei persoane

| Thecurious explică (pentru RAY):

Bine nene. Pai, eu daca sunt mai competent decat nativul caruia "i-am furat locul de munca?
Te inteleg, of course, ii inteleg si pe ei. PATRONUL, MANAGERUL vrea sa faca profit, sa faca bani, sa ii "mearga" afacerea. Daca imigrantul ai ajuta mai mult decat cel care s-a nascut in tara lui - a patronului? Care-i problema? Asta e Ray. Firma, indiferent de tipul iei, are un singur scop : PROFITUL.
Cu cat esti mai pregatit pentru job-ul pe care il ai, cu atat esti mai productiv. Daca esti mai productiv, faci mai multi bani. Daca faci mai multi bani, seful tau va fi mai multumit, pentru ca firma "creste".

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Hai sa fim directi si sinceri, cei care merg sa lucreze in Germania au un salar mult mai mic ca un nativ desi lucreaza acelasi sau mai mult =desi se promoveaza sclavismul, daca cu toti pleaca din Romania nu se va schimba nimic in bine = Romania e r1 mondial la imigrati, jumatate din populatia activa e deja in alte tari, ce urmeaza toata tara, intelegi ideea, nu asta e solutia plecatul

| Thecurious explică (pentru RAY):

Da. Am auzit de sclavagismul modern.
Am auzit si de cazurile din Germania.
Romania nu va duce lipsa de forta de munca, pentru ca va primi imigranti din Asia.
Am mai primit niste informatii, cum ca unii romani se gandesc sa se intoarca in tara.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Asta nu este o solutie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ii vad eu cine o sa le stearga la fund batranii si cine o sa le mai lucreze prin fermele de porci. O sa coboare englezoii la treburile de jos? Ma indoiesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bine fac. Doar că toamna au nevoie la cules mere de.

| Freya1 a răspuns:

Ar fi bine sa fie si alte conditii mai stricte atat la ei cat si in alte tari ca sa mai ramana romani si pe acasa sa faca ceva si aici.

Răspuns utilizator avertizat