| Thecurious a întrebat:

Marea majoritate a romanilor injura Romania si si-ar dori sa traiasca intr-o tara mai dezvoltata.
Intrebarea mea e : in ce tara si in ce oras v-ati dori sa traiti?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr o tara in care nu sunt Romani happy ca acolo daca tara merge bine au ei grija sa faca o romaneasca sa fenteze ceva...

lasand gluma la o parte, nu e Romania capatul lumii. Ma simt suficient de confortabil aici. Din cele 250-300 tari cate exista sunt sigur ca mai mult de jumatate si ar dori conditiile din Romania.

Dar daca ar fi sa aleg... ceva tari nordice, Olanda o stiu bine, am fost de mai multe ori acolo, sunt curios cum e Finlanda sau Suedia ca stiu ca Norvegia e scumpa rau iar Danemarca e plictisitoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tokyo.

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca imi este bine aici in Ro. Am invatat sa supravietuiesc, sa ma adaptez si sa cuceresc, deci...

| alina2k18 a răspuns:

Coreea de nordwinking

| gemeni6226 a răspuns:

La varsta pe care o am pot sa zic ca eu niciodata nu am avut probleme cu conditiile de viata nu am fost niciodata invidioasa daca cineva a avut masina si eu nu, cineva a avut casa cu etaj si eu nu in schimb mereu am fost invidioasa pe cei care au avut parte de o casnicie frumoasa pana la adinci batrineti nu cum m-i s-a intimplat mie ca sotul s-a imbolnavit la 37 de ani si murea la 49.Cu nici o avere nu as schimba sa am un sot sanatos si iubitor.

| siriusblack98 a răspuns:

Norvegia,Oslo.De ce? Pentru ca este o tara foarte bine dezvoltata din punct de vedere economic, oamenii au o mentalitate atat de diferita fata de cei de la noi de nu iti vine sa crezi, prostia spre deosebire de Romania NU este la ea acasa si acolo, iar conducerea este mai putin corupta decat la noi.Problema cu Norvegia este ca nu e o tara prietenoasa si nici macar blanda cu strainii cand vine vorba sa mergi acolo ca sa muncesti.Salariul pe care il primesti poti zice multumesc daca ti-l ofera pe cel minim iar patronii te muncesc ca pe hotii de cai pentru cateva coroane. Iarasi in Norvegia ca strain nu ai acces la locurile de munca bunicele, gen un post de birou.Doar munca cea mai de jos posibila gen constructii, curatenie, curatat de peste, uneori mai prinzi un post de sofer cine e norocos si are o vorba buna din partea cuiva.Pe cand la noi ca la nimeni altcineva oferim salariul mediu unui strain care vine sa lucreze aici in timp ce unui nativ il oferim pe cel minim.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Romania, in localitatea unde m-am născut.

| TheGentleman a răspuns:

În Statele Unite ale Americii

| Thecurious explică (pentru TheGentleman):

Why?

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

In SUA este excelent daca esti sanatos si ai o slujba bine platita. Dar daca te imbolnavesti sau nu te mai vrea nimeni angajat pe functia respectiva, ai cam imbulinat-o.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Da. Cunosc sistemul lor de sanatate.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Dap, daca te concediaza, adio asigurare medicala. Ma rog, sunt multi care au slujbe si nici macar asa nu pot plati asigurari medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram mic as fi vrut să vizitez Mexic și să mă mut acolo. După ce am crescut, mi-am dat seama că e un loc periculos. As vrea sa trăiesc în Luxembourg sau într-o țară nordica datorita condițiilor mai bune.

| Andrei200202 a răspuns:

"Cand spun ca mi bag p₩₩₩-n tara ma refer la conducere."
Degeaba injura ei ca pana la urma schimbarea ar trebui sa înceapă prin noi. Eu as parasi Romania datorită hoției (corupția), mentalității generale a românilor, lipsa de interes in educație, sanatate, drumuri, promovarea prostiei prin tv șamd
Sincer nu știu în ce țară m aș duce, probabil Germania sau alte state cu niște oameni la putere care isi dau interesul pentru propia țară.