|

Mercurul in corpul uman

Probabil ca te gandesti ca nu esti expus mercurului asa ca nu ai de ce sa iti faci griji din acest punct de vedere. Ei bine, atata timp cat consumi peste si fructe de mare, metilmercurul reprezinta un motiv de ingrijorare si pentru tine.

Insa nu numai mercurul dietetic te poate pune in pericol, ci si mercurul elementar, adica cel anorganic, ce apare sub forma de vapori. La intoxicarea cu acest tip de mercur sunt predispusi cei care lucreaza in mine sau in industrii care folosesc produse pe baza de mercur.

47 Raportează Evaluează
47 răspunsuri:
| a răspuns:

Iar minciuni, sofisme, iti reamintesc ca marile civilizați au avut o dieta bogata in peste

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru RAY):

In ce secol? cate fabrici isi aruncau rezidurile in ape?

| a răspuns (pentru iasomie23):

Baaaaaaaaaa eu numai vb cu tine mai injurat de mama esti o nesimtita

| explică (pentru RAY):

Cand te am injurat?

| explică (pentru RAY):

Arata.mi

| a răspuns:

Madame dar ai idee ce cantitate uriașă de pește ar trebui să mănânci să faci intoxicație cu mercur?

| explică (pentru Intum):

Nu e doar de la peste, daca te interseaza mai mult cauta pe net

| explică (pentru Intum):

Mercurul este in aer, in dara ce ramane de la avioane, ce oxigen crezi ca respiri?

| a răspuns:

Aerul pe care îl respiri tu este mai nesănătos decât carnea de care tot pomenești. Plămânii tai sunt sănătoși? Este sănătos să stai cu ochii în display? Este sănătos să nu faci mișcare? Ce garanție ai tu că legumele pe care le mănânci sunt sănătoase? Aa, poate că le crești tu, dar te-ai gândit dacă solul este sănătos, ploaia care cade sau aerul din jurul legumelor? Cunosc persoane de la țară care au consumat o viață întreagă alimente din gradina lor și sunt mai "paralizate" ca alți bătrâni care au stat la oraș și au mâncat ce au apucat din magazin. Spune-mi tu care bătrân de la țară care a mâncat sănătos o viață fuge ca Flash? Arnold Schwarzenegger nu a mâncat din gradina și uite cum se mișcă la vârsta sa și mai și trage de fiare, alții de la noi din Romania sunt morți la 72 de ani fizic, trebuie să îi plimbi cu mașina, că altfel nu ai cum. Este și un studiu realizat cum că persoanele care mănâncă pește nu au riscul așa de mare apariției de glaucom fata de cele care nu consuma. Voi mâncătorii de legume nu puteți veni cu argumente mai bune? Apropo, Bigfoot este vegetarian de a reușit să trăiască atât, nu laughing?

| a răspuns (pentru Celcestietot):

In fapt consumul de peste scade riscul de cancer mult mai mult decat o dieta bogata in vitamine

| a răspuns (pentru RAY):

Da, pestele este bun.

Cum naiba sa nu fie,vorbim de egipt,mesopotania, Grecia, roma, uk, Spania, nu vezi ca marile civilizati sunt langa apa avand o dieta bogata in peste, astea sunt povesti tampite, consumul de peste este extrem de sanatoasa, eu as consuma si zilnic

Stiu ce spui. Daca iti place pestele, poti sa iti iei Omega 3 de la farmacie :-)

Un studiu facut pe tema a demonstrat ca Omega 3 suplimente nu au acelasi efect ca pestele, practic dai bani pe nimic, lasati suplimentele, de ce mancam oare? multi nu stiu

| explică (pentru RAY):

Da,si eu credeam ca daca stau la 6 km de Mediterana maninc peste din mare! aiurea... mancam din crescatorii, pestele maritim &ocaenic se vand la 20 e kg se exporta, pestele cu 10 lei e peste de crescatorie.si ca sa nu va contrazic sunt multe filme care arata clar care este viata pestelui ..si mai mult decat atat, nu stiu de ce raspund, dar ma mir ca nu stiti

Da, este adevarat ca este mai buna mancarea decat sa iei pastile in locul vitaminelor pe care le obtii din mancare, dar sunt bune si pastilele totusi ca si suplimente.

Eu sunt mizantrop, nu cred in ceea ce face omul

| explică (pentru Celcestietot):

Mai sanatos e seminte de in decat omega din farmacie

| explică (pentru Celcestietot):

Nu iau medicamente, nu iau antibiotioc

Nimic nu este sanatos daca este sa o luam asa.

Ok. Oare nu crezi nici in ce spune omul?

Ok.

Depinde, uite de exemplu cu slabirea am vrut sa vad daca e adv ce am citit si e adv, am cumparat un jurnal unde scriu caloriile si slabesc, vazand cu ochi, in fiecare zi vad ca sunt pe minus, 2 kg per luna, nu 4 ca e prea mult, consum 1200 de calori, daca o sa bag cardio o sa consum 1500 de calori

Da, pai este bine. Nu conteaza cat dai jos, important este sa slabesti daca asta iti doresti, chiar daca dureaza ceva vreme.

Si sa ma ingras a durat 5 ani, asta nu pricep multi ca ingrasarea este grea, multi spun wow ce mem ingrasat pe naiba, 90% din ce consumam vine ars doar 10% pastrat ca grasime

Cam asa este. Depinde si de constitutia individuala a corpului, unii ard mai repede caloriile, altii mai greu. Daca tot ai calorii in plus, de ce nu incerci sa faci sala, ca e pacat sa le pierzi asa? Nu te supara ca te intrebwinking.

Nu e vorba de uni, e vorba de niste principi fizice, ca multi se plang ca se ingrasa dar manca putin apoi cand le sunt calculate calorile trec de 3000 usor

Pai poate ca ei chiar mananca putin, dar atunci cand mananca, mananca alimente usoare ca si gramaj, dar bogate in calorii ( ex: o prajitura de 200 grame care are 500 cal ).

E prea usoara shaorma de 1700 de cal, asa e

| explică (pentru RAY):

Daca esti casnica nu ai nevoie de calorii multe, cei care muncesc, fac sport ard calorii si se ard greu, daca bei o cola de 300mg, care are 135 cal, ca sa le pierzi trebuie sa fugi 10km,, asa ca.

Da, putem spune asta. Daca ai mancat 2 shaorma pe zi de exemplu, in cazul nostru 1700x2 = 3400 cal. Deci vezi ca nu conteaza cat de usor este produsul/alimentul respectiv, ci conteaza mai mult cate calorii contine?

Corect

| explică (pentru RAY):

Dacă ai şti că trebuie să alergi 6, 5 kilometri pentru a cheltui caloriile ce corespund unei sticle de băutură răcoritoare, ai mai bea-o? Oamenii de ştiinţă americani au făcut un apel pentru inscripţionarea unor asemenea informaţii pe ambalajele alimentelor, deoarece consideră că informaţiile privind conţinutul şi necesarul caloric nu sunt suficient de bine înţelese de oameni.

Calorile conteaza, 100 de grame de grasimi =900 de calori, carbo, proteine =400 de calori, alcool=700, conteaza si termogeneza, adica proteinele se si ard cand sunt digestate de catre organism, creste rata metabolica

Desigur ca nu,as alerga de placere,pentru sanatate, multi cred in mitul daca fac sport manc cat vreau, dar nu merge asa, degeaba alergi o ora si bagi o shaorma sau o ciocolata nu esti in deficit caloric, sportul are multe avantaje, e sanatos

| explică (pentru RAY):

Nu trebuie sa alergi o ora, este f bine si 10 minue, apoi cu o bicilcleta 20 min, e ceva, nu?

Stiu asta, dar iesirea din zona de confort este grea, primul pas este cel mai greu de facut

| explică (pentru RAY):

Ah haaa,da ca orice sport e greu sa te apuci, dar apoi iti place si abia astepti ora de sport, nici eu nu fac, nu stiu de ce imi e atat de lene, pot face orice dar parca sportul nu ma atrage, asa pe timp scurt fac 10 genoflexiuni, ma mai intind dar asta e apa de ploie, trebuie minim 15 20 min. alti stau la sala si 4 5 ore, sunt de admirat

| explică:

Probleme locomotorii – tremurul, problemele de coordonare, probleme cu mentinerea echilibrului precum si slabiciunea musculara apar, de asemenea, din cauza prezentei mercurului in organism.
Mercurul poate fi depistat in organism prin realizarea unor analize de sange, ori prin analiza urinei.

| explică:

Https://www.youtube.com/watch?v=TBWcv9hDjdo
de vazut pls

Acum 21 ore | bacardy23 a răspuns (pentru RAY):
Nu mai contiuna cu hrana.cu pi@da masiii nu ma interseaza!

| a răspuns:

Daca nu lucrezi intr-un domeniu in care esti expus direct substantelor toxice inseamna ca vorbesti prostii, anuminte alimente care cresc in zone toxice contin o doza de toxicitae, dar e mult prea mica petru a te afecta.
Daca aveai dea face cu substante radioactive, metale grele, cerneluri specilale sau alte lucruri de genu asta era altceva, da nu faci cancer ca ai mancat parizer.

| explică (pentru CristianCO):

Deci eu am vazut emisuni in care au spus ca toti avem metale grele in corp inclusiv mecur, substante care se elimina greu in 5, 6 ani, este necesar sa bem multa apa, simptomele sunt
slbirea putrerii muschilor la picioare, dezechilibru
obosela, ameteli,,, vedeti pe yotube

Sunt in doza mica si nu le elimini nici dupa 100 de ani, fac parte din metabolismului organismului tau.
Starea de dezechilibru si ameteala e data mai degraba data de o lipsa a vitaminelor si mineralelor din corp, du-te la prima farmacie si
gasesti pastile care contin complexe de minerale si vitamine.

O fi si asa nu te contrazaic, dar respirand 48 ore zi, ani si ani, oare ce crezi ca nu se acumuleaza?

Din cate stiu eu o zi are 24 de ore... daca tu reusesti sa respiri 48 de ore pe zi... lol, deja cand cred ca le-am vazut pe toate mai apare cate unul ca tine.

Acum,,, si tu! sti ce am vrut sa spun, respiram o viata ...intra in plamani in sange tot ce tragem pe nas, asta e ideea