| RandomJ a întrebat:

Mereu când văd cum un rasist naționalist mă înjură că sunt jumătate țigan, jumătate român, fie pe Instagram, inclusiv aici pe TPU o singură dată, mă gândesc la cum ei nu ar trebui să mai cânte niciodată Imnul României, pe bună dreptate. Nu fiindcă nu sunt români, ci fiindcă autorul imnului, Anton Pann, se TRĂGEA pe linia paternă din familie de CĂLDĂRARI (țigani care făceau oale, tigăi și altele). Am căutat din curiozitate pe internet despre el și inclusiv el a fost jumătate rom, jumătate aromân (se crede). Nu atac personal pe nimeni, dar spun adevărul: Dacă ei ne urăsc atât de tare din cauza unor anumite lucruri pe care și orice cetățean din altă țară le-ar face, atunci ar trebui să urască și tot ce a fost creat de acești oameni?

13 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ai dreptate! Nu ii baga in seama.Eu am multe cunostinte de etnie rroma, suntem prieteni buni de familie.Ei sunt oameni care muncesc, sunt scolarizati.un principiu sunt oameni!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai tu calm, daca cineva te uraste ca esti mai bronzat, e un cretin. Si eu stiu o gramada de tigani de treaba, o gramada de tigani dobitoci, o gramada de romani de treaba, si mai multi romani dobitoci decat toate celelalte trei categorii de pana acum. Eu fiind vreo 100% roman. Si nu, nu am nici o problema cu alte rase/etnii. Am o problema cu imbecilii si nemernicii, indiferent din ce rasa, etnie, orientare sexuala, religie, samd fac parte.

| Simpatic a răspuns:

Eu altceva nu inteleg de ce aceeasi nationalisti nu-s si importiva ungurilor care la mine in tara nu vorbesc romaneste! De ce nu-s impotriva ucrainienilor si ii pupa in fund acum atat de tare, cand 500.000 de romani nu aveau nicio recunoastere ca minoritate!
Nu-s pro Putin, ba din contra il urasc pe tarul rus, dar acum cand stiu atatea lucruri despre ucrainieni nu pot sa tac.
Da si eu sunt rasist, si pe mine ma deranjeaza tiganii sau ungurii dar stii care? jegurile alea care fura, talharesc, pestii astia nenorociti si asa mai departe.
Nu am nimic cu tiganii care-s soferi pe uber sau cu maghiarii care sunt oameni cumsecade.
Deci are si rasismul asta o limita.
Cand tu esti un retardat cu ochi si ai o doctrina in tine si urasti lumea asa pe net si injuri lumea pe Instagram mie imi pare o boala psihica nu faptul ca acela ar fi nationalist adevarat.
Nu ca sunt fan, dar in tara asta singurul nationalist adevarat nu-s eu, nu esti tu, singurul este presedintele AUR, Simion, dintre toti cei la putere el este singurul dar absolut singurul care are ceva suflet pentru poporul roman, restul sunt jeguri care dau din gura, si se dau nationalisti.
Eu nu-s nationalist ba as face ceva pe Romania, eu sunt totdeauna de partea dreptatii, eu teoria asta o aplic in viata, esti tigan drept esti in gratiile mele, esti un roman imputit arogant si hot nu meriti niciun respect indiferent ce grad porti.

| Freya1 a răspuns:

O data ce tu ești un om ok, respectuos și cinstit nu ar trebui sa iei în seama nici o răutate.
Tu pățești ce pățesc și romani când merg în străinătate.Adica din cauza unor persoane ce țin sa ne facă de ras prin măgăriile pe care le fac, străini ne baga pe toți în aceias oala.Asa e și la romi.

Eu am cunoștințe de etnie și chiar membri de familie, dar sunt niște oameni jos pălăria, muncitori, corecți și cinstiți și nu as avea cum vreodată sa ii jignesc sau marginalizez.Asa ca, dacă și tu faci parte din categoria aia ok, nu trebuie sa îți mai bați capul cu oameni ce nu fac diferență dintre un om ok si o pramatie.

| alina2k18 a răspuns:

Recomand reclamatie la HAGA laughing)

| Brizbriz a răspuns:

Lul, tare faza cu imnul

insa, ce pot sa iti spun dude, majoritatea tiganilor sunt de rahat
ma bucur, SINCER, pentru tine ca tu nu esti, dar nu inseamna ca multi "romani" nu sunt de asemenea... IMBECILI si generalizeaza discriminarea

| Sophieka a răspuns:

Exista un motiv pentru care lumea se ia de tine si te jigneste...Si acela nu e fiindca ar scrie pe fruntea ta ca esti rrom.

| SingleForOne a răspuns:

Trebuie sa gandesti rațional la faptul ca extremismele de orice fel nu sunt acceptate nicaieri, nici la noi. Majoritatea suntem uniti, si gândim okay din punct de vedere al egalității. Am crezut si eu la fel, la un moment dat, ca acel individ, dar doua profesoare super m-au motivat sa gandesc mai bine. De atunci, am fost interesat de psihologie, politica, istorie, literatura, etc. Deci, pot sa-ti spun sigur ca nationalismul are un rol important in societate, atat timp cat nu este extremist fara un rost contextual, ca de exemplu acel individ, Hitler sau Mussolini. Acest tip de atitudine găsești oriunde in lume, si nu prea ai ce sa-i faci. Trebuie sa faci cumva ca tu sa gandesti mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, usor! Tu chiar te astepti ca acei oameni sa gandeasca la nivelul asta sau sa citeasca tot ceea ce ai scris? Acei oameni sunt in lumea lor, au impresia ca sunt buricul pamantului. Poti avea cel mai bun argument, tot ceea ce vor ei vor crede. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

95% din gipsani ar merita moarte capitala, am dat așa o estimare dar cred că mai mult de 95% sunt niste gunoaie, eu Rrom civilizat in viața mea nu am văzut și care să nu fure, păcat că nu mai trăiește Antonescu

| 1234568807 a răspuns:

Nu cred ca ar avea cineva ceva cu tiganii dar ar avea si ei un comportament normal in societate, nu cu amenintari, furturi etc, plus ca pe langa asta o mai si cauta singuri ca sa vina cu toata natia lor dupa tine pe urma, si tu mai intrebi ce are lumea cu ei

| Anonimul151 a răspuns:

Sfatul meu e să nu mai bagi în seamă, ce zic ei. Pur și simplu ignoră-i. Pentru că aceia nu se pot numi oameni. Am intalnit și eu aici, multe persoane, care au pus răspunsuri la mișto de exemplu. Deși întrebarea nu era una amuzantă. Unii, își găsesc să râdă din nimicuri, de "deștepți" ce se cred eu, ca sa nu zic altceva.

| MasterYii a răspuns:

Este efectul de turma, toti suntem afectati de el nu doar ca si nationalitate sau sex ci ca orice stereotip iesit din comun este judecat cu ochi rai, invidie, si criticat ca fiind ciudat. Dupa aspect nu ar trebui judecat nimic, astea se cauzeaza din invidia si mandria oamenilor.(prostie)