| Mary Marry a întrebat:

Mereu ma intreb...
Ce se intampla cu sufletul nostru dupa ce murim?
Adica stiu teoria cu Raiul si o cred dar totusi vreau sa stiu mai clar si de asemenea vreau sa stiu parerea voastra.
Multumesc pentru raspuns happy

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Sunt multe mitologii si multe idei. Majoritatea au un punct comun. Sufletul ca entitate nu se termina. In crestinism, sufletul se intoarce la Dumnezeu, in alte religii se reincarneaza... in ideile esoterice (nu sunt neaparat secte consacrate, sunt oameni ce cred in Energia Universala, Matricea Universala, entitati superioare, energii deosebite etc.) sufletul se reintoarce in Matrice si ii este dat din nou un loc (un fel de reincarnare), poate intr-o alta locatie din univers unde sa isi continue munca. Aceasta munca ar consta intr-o continua desavarsire, pana cand devii total desavarsit, ajungi din nou la inima Matricei.etc.

Altii spun ca mori si atat. Mai ales scepticii ce nu cred in nimic supranatural spun ca ne-am nascut din big bang, traim in urma evolutiei si murim ulterior.

Daca nu imi dai funda pentru. raspunsul asta... Iti pot povesti si mai multe dar sunt totusi prea multe de zis.

5 răspunsuri:
| iuandfto a răspuns:

Pai... din cate am auzit (pe la orele de religie si de la parintii) dupa ce un om moare timp de 40 de zile sufletului colinda din nou locurile pe unde a fost decedatul. Apoi sufletul se duce sus si acolo sunt doua porti. Poarta Raiului si poarta iadului.

Asta cred eu. Nu stiu cum este in realitate.

| mihaibrasov a răspuns:

@JustAGirl. probabil ai fost tu si in Rai si in Iad de stii asa bine. In Bibilie (apropo) nu apare nicaieri cuvantul Iad.

| Theya1703 a răspuns:

Bai. va auziti?!
Ce prostii ziceti! straight face

Sincer sunteti PROSTI si...
Cititi Biblia. fratewinking
Daca nu ai citit-o. NU comenta!
Shhh!
Si nu e "teorie"... e un adevar!
Raiul exista!
La fel si iadul

Deci nu mai ziceti prostii
straight face
Inca odata...
Citeste BIBLIA!winking

| Theya1703 a răspuns:

Mihaibrasov Se vede ca nu ai citit Biblia in viata ta...winking mars. si nu am fost dar cred ceea ce nu se intampla cu tine...
paaaa!

| Andrada27 a răspuns:

Eu nu cred ca in varianta biblica si anume ca omul e creat din tarana si Dumnezeu l-a inzestrat dupa aceea cu suflet.
Nu de alta da nu exista dovezi care sa ateste faptul ca omul ar avea suflet. happy
Mori si gata, ai murit.