| Alex a întrebat:

Merg toţi oamenii buni la cer? De ce mulţi oameni vor să meargă la cer, dar puţini vor să moară pentru a ajunge acolo? Ce spune Biblia despre viaţa în cer? A fost creat omul pentru a merge la cer? Dacă am fi fost creaţi să murim şi apoi să mergem la cer, n-ar aştepta mai mulţi oameni cu nerăbdare lucrul acesta, aşa cum un copil abia aşteaptă să se facă mare sau un tânăr, să se căsătorească? Însă, deşi toţi vor să meargă la cer, nimeni nu vrea să moară pentru a ajunge acolo. Cum se explică acest lucru? Ce spune Cuvântul lui Dumnezeu despre cer? A fost creat omul pentru a trăi în cer? Dacă oamenii merg într-adevăr la cer, ce vor face ei acolo? Atunci locuieşte "Tatăl care este în cer" printre stele? Dacă Iehova nu locuieşte în cerul fizic, atunci în care cer locuieşte? Ce ştim despre acest "cer"? Ce se întâmplă acolo? Dar de ce le-a promis Iisus apostolilor viaţă cerească? A vrut el să spună că toţi oamenii buni vor merge la cer? Dar câte persoane vor merge la cer? Veţi primi răsplata rezervată oamenilor buni? Ce se întâmplă cu oamenii buni când mor? Ce speranţă de viitor există pentru oamenii buni? Unde vor trăi majoritatea oamenilor buni?

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cate intrebarioh go on
Cred ca nu vrei acum versete din Biblie despre cer, cer, cer, cer fizic, cer, cer, cer
Treaba e simpla:ori exista Rai si Iad implicit Dumnezeu ori vom avea toti parte de o moarte fizica si vom clasa treaba cu sufletul vesnic la mith busted

| Narfundo a răspuns:

Te rog ia-o mai usor cu astea.Nu am citit nici jumate din ce ai scris tu acolo.Lasa ceru pentru morti si tu traiesteti viata cu bune cu rele...hai nu ma face sa iti dau morala ca la copii.

| Alex explică:

@ikram: Nu sunt Martorul lui Iehova. Au venit pe la mine si au pus niste intrebari. Eram curios.

| Helvete a răspuns:

straight face Cred ca o sa imi ia ore sa raspund la toate astea. Oricum, o sa ma rezum ca nimeni nu are de unde sa stie unde o sa ajungem dupa moarte. Sunt atatea si atatea ipoteze. Nu poti fi sigur de niciuna. Eu, personal, cred ca dupa ce mori, s-a terminat totul. Nu ajungi intr-un loc anume. Poti sa imi dai stupid si nefolositor, dar asta e parerea mea. Si totusi, nu cred ca stie nimeni adevarul suprem, fiindca nu s-a intors cineva sa ne spuna. Parerea mea.

| ikram a răspuns:

Probabil tu esti unul din Martotii lui Iehova din cate observ, au ajuns si aici pe site. In fine.