| InYourMind a întrebat:

Merita sa mai faci școală în tara asta?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Clar nu.
Nici sa platesti taxe pentru locuinta, sa-ti faci act de identitate, sa muncesti, etc.
Tot mai multi rromani sunt interesati de conceptul 'suveranitatii'.
Ii gasesti de obicei in delimitarile zonelor urbane, in constructii provizorii fixe sau mobile.
https://stiridinapahida.ro/wp-content/uploads/2017/04/00023967_large.jpg

| oglindasultanului a răspuns:

Nu prea.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Din păcate e cam necesară! Acum sa nu credeți ca dacă ABI s-a lăsat de școala și a ajuns celebru o sa fie și alții de vârsta lui la fel! El a avut bani,talent nu pot spune ca are dar orice țigan care scoate piese cu tenta de manea devine cunoscut aici!
In fine, au fost multe cazuri de oameni celebri care au fost chiar săraci și nu au terminat liceul și in prezent au ajuns bine, rare sunt cazurile astea, cred ca dacă adolescenții nu ar fi obligați de părinți sa termine liceul și sa facă o facultate jumate din populația tânăra a țării ar renunța și sa mai între in bac! ok bacul e important dar sa fim serioși câți se mai gândesc la facultate in prezent? chiar dacă o faci tot degeaba o faci, la ce mai fac alții facultatea de litere sau psihologie dacă tot nu gasesc job pe domeniul lor? tot acolo ajungi! tot in Spania sau Germania pleci la munca!

| Raizing a răspuns:

Inveti strictul necesar - > engleza -pleci din tara!