| Superior a întrebat:

Merita sa te gandesti o secunda la viata unui gandac? Adica fata lui nu e asa urata https://www.google.ro/......ps?/search ma rog e urat dar totusi e o vietate.... Cateodata ma gandesc ce presiune simt gandacii care sunt urmariti pentru a fi omorati,sau cand sunt loviti si nu se mai pot misca ce fel de teroare simt ei? Macar simt asa ceva? Si ma refer la toate insectele mai ales la viermii japonezi si calugarite (matnis), poate chiar si la giant japanse albine.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici eu nu i omor daca le vad pe strada dar daca le vad pe teritoriu meu le duc in viata de apoi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu daca am ocazia sa nu omor o insecta, nu o omor. Cu exceptia parazitilor, pe care am motiv sa ii omor.
Daca dau de un gandac ne-parazit prin casa, ratacit, il scot afara. La fel si cu paianjenii. Tocmai, ca sa nu ma mustre constiinta, cand ma prinde plictisit.
Imi place sa dorm linistit day dreaming

| GoldenZenith a răspuns:

Gândacul se gândește la viața mea?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sys si lor le plac fetele frumoase si sincere.

| Darkmagic a răspuns:

Nu ma gandesc pentru ca nu am de ce sa o fac.
"Gandacii", "insectele" (& stuff), nu simt vreo "presiune" sau "teroare" si nici durere cand le rupi niste "picioare", (la multe specii cresc la loc).
Cu "durerea" este la fel, in cazul rechinilor.
Motivul?
Sistemul nervos al acestor vietati este atat de rudimentar, incat nu simt durere.
Am vazut pe plaja un rechin taiat in bucati, era viu, organele ii functionau,...a crapat intr-o ora, atat i-a luat sistemului nervos "de amiba", sa duca informatia la creier ca e...crapat.
Oricum stai linistit, gandacii or sa fie stapanii planetei, mult timp dupa ce oamenii vor ajunge oale.
Oale si ulcele.