| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit ciclul de aproape un an și încă nu vad o schimbare prea mare la aspectul fizic. Am înțeles ca menstruatia nu prea are legătură cu dezvoltarea dar de la alții am înțeles ca atunci când îți vine incepi sa te dezvolți mai mult, ce sa mai cred? Singura schimbare care ar fi de atunci cred ca este la înălțime și la fața foarte puțin dar sanii nu prea mi-au crescut de atunci... Nu vreau sa veniți cu răspunsuri gen "toate la timpul lor, așteaptă, mai ai timp sa te dezvolți, fiecare de dezvolta diferit" vreau sa veniți cu răspunsuri care chiar m-ar ajuta și cel mai ideal ar fi sa aflu ceva ce nu știam, doar dati-mi răspunsuri ajutătoare nu răspunsuri de genul de mai sus. Dau funda, ps: am 13 ani

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta pentru ca credeti orice fara sa va folositi creierul, nu se promoveaza gandirea in Romania
Dezvoltarea fizică la fete: la ce să ne așteptăm în timpul pubertății
Două tinere zâmbind
De: Brittany Allen, MD, FAAP și Katy Miller, MD, FAAP

Pubertatea începe adesea mai devreme decât cred părinții - mai ales la fete. * Îți poți ajuta fiica să navigheze de această dată aflând despre aceste schimbări și începând conversații despre ele devreme.

Iată o prezentare generală a schimbărilor fizice majore pe care le pot aștepta fetele pe măsură ce trec prin pubertate:

Dezvoltarea sânilor
Fetele încep de obicei pubertatea între 8 și 13 ani. Cel mai vechi semn al pubertății la majoritatea fetelor este dezvoltarea „mugurilor" sânilor, umflături de dimensiuni de nichel sub mamelon. Nu este neobișnuit ca creșterea sânilor să înceapă de pe o parte înainte de cealaltă. De asemenea, este obișnuit ca mugurii de sân să fie oarecum fragede sau dureroase. Creșterea inegală a sânilor și durerea sunt ambele total normale și, de obicei, se îmbunătățesc cu timpul.

Părul corpului
Părul mai gros va începe să crească în zona genitală, sub brațe și pe picioare. La unele fete (aproximativ 15%), părul pubian poate fi primul semn de pubertate - care apare înainte de începerea înmuguririi sânilor.

Un cuvânt despre bărbierit
În perioada în care ajung la școala medie, multe fete încep să se arate interesate să se radă picioarele și axilele. Aceasta este o alegere personală; nu există niciun motiv medical pentru a rade părul de la axilă sau la picioare. Înainte de a le da un aparat de ras, arătați-le cum să-l folosească corect și să evite iritarea pielii și tăieturile, care pot deveni infectate. Niste sfaturi:

Udați pielea și folosiți loțiune sau gel. Rasul pielii uscate îl poate zgâria și irita. Poate fi cel mai ușor să te bărbieresti la duș sau cadă atunci când pielea este deja umedă. Gelul de ras, loțiunea sau crema acționează ca un tampon pe piele și poate ajuta la evitarea tăieturilor.

Folosiți o presiune ușoară. Dacă apăsați prea tare pe aparatul de ras, puteți rade o parte din piele. Aveți grijă suplimentară în jurul genunchilor și gleznelor pentru a evita înțepăturile pielii.

Înlocuiți aparatul de ras sau lama acestuia des. O lamă plictisitoare este mai probabil să tragă, să răzuiască și să irite pielea.

Nu împărțiți aparatele de ras. Împărtășirea unui aparat de ras poate răspândi bacterii precum Staphylococcus aureus și poate provoca infecții ale pielii.

Aparate de ras electrice. Unele aparate de ras electrice sunt concepute special pentru fete. Acestea pot fi mai puțin susceptibile de a tăia pielea, deși pot provoca iritații.

Descărcare vaginală
Unele fete au o cantitate mică până la moderată de descărcare vaginală clară sau albă care începe cu aproximativ 6-12 luni înainte de prima lor perioadă. Acesta este un răspuns normal la cantități în creștere de hormon estrogen din organism.

Perioade
În timp ce termenele pot varia, majoritatea fetelor primesc prima perioadă în 2 - 3 ani de la dezvoltarea mugurilor mamar. Vârsta medie pentru fete pentru a obține prima perioadă în Statele Unite este de aproximativ 12 ani. Este important să subliniem că perioadele sunt o parte normală a creșterii. Fetele tinere ar trebui să știe că este în regulă să vorbim despre perioade și să punem întrebări despre ele. Unii tineri pot avea anxietate cu privire la modul de gestionare a primei perioade, având în vedere că se poate întâmpla în mod neașteptat. Furnizarea de rechizite (tampoane, tampoane și pantilere) pentru dulapul sau rucsacul copilului dumneavoastră și revizuirea resurselor la școală, inclusiv asistenta școlii, poate ajuta la ameliorarea acestei griji.

În timp ce unele fete vor avea sânge roșu aprins odată cu prima lor perioadă, alte fete pot avea pete doar cu descărcare roșu-maroniu - ambele sunt normale! În timp ce unii oameni vor avea perioade o dată pe lună, perioadele pot fi neregulate în primii câțiva ani, deoarece corpul se adaptează schimbărilor fiziologice rapide. De asemenea, ciclurile normale ale perioadelor pot fi scurte de până la 21 de zile sau până la 35... așa că chiar și persoanele cu cicluri regulate ar putea să nu aibă o perioadă în fiecare lună!

Crampele abdominale sau durerile cu perioade sunt de asemenea frecvente. Pentru majoritatea oamenilor, ibuprofenul sau naproxenul utilizat la nevoie sunt cele mai bune medicamente pentru a ajuta la crampele menstruale. Dacă crampele menstruale sunt severe sau determină copilul să rateze școala, discutați cu medicul pediatru despre alte opțiuni.

Creșterea înălțimii
Majoritatea fetelor au creștere la o vârstă mai mică decât băieții. Cea mai rapidă rată de creștere a înălțimii apare, de obicei, la fete între momentul în care mugurii de sân încep să se dezvolte și cu aproximativ 6 luni înainte de a obține menstruația. Odată ce o fată a avut prima perioadă, creșterea ei a început deja să încetinească. Majoritatea fetelor cresc încă 1-2 centimetri după ce au obținut menstruația, dar înălțimea crescută este mai puțin frecventă.

Șolduri mai largi
Șoldurile ei se vor lărgi, iar talia se poate micșora.

Alte modificări comune
Mulți tineri dezvoltă acnee în timpul pubertății. Acest lucru poate fi legat de modificările nivelurilor de hormoni în acest timp. Transpirația sub axile și mirosul corporal crescut sunt, de asemenea, modificări normale - și de ce majoritatea fetelor încep să folosească deodorante și / sau antiperspirante la începutul pubertății. Având în vedere că mai mult ulei și transpirație sunt produse de piele, fetele de această vârstă pot începe să își dorească sau să șamponeze părul mai des.

Uneori, fetele încep pubertatea fie foarte devreme, fie foarte târziu. Contactați medicul pediatru dacă începeți să vedeți modificări pubertare înainte ca fiica dvs. să aibă vârsta de 8 ani. De asemenea, contactați medicul pediatru dacă nu există modificări pubertale la fiica dvs. până la vârsta de 13 ani.

Întrebări frecvente ale părinților despre fete și schimbarea corpurilor:
Am auzit că fetele își iau perioadele la vârste tot mai mici. E adevărat?
Există unele dezbateri în acest sens. Răspunsul scurt la această întrebare: poate. Este clar că vârsta de început a pubertății a scăzut în ultimii 150 de ani, probabil legată de îmbunătățirea nutriției. Tendințele pubertății din ultimii 40 de ani sunt mai puțin clare. Unele studii sugerează că pubertatea începe mai devreme în Statele Unite și Europa.

Pubertatea timpurie poate fi observată la copiii care s-au născut foarte mici ca sugari (numiți mici pentru vârsta gestațională) și nu înțelegem pe deplin de ce se întâmplă acest lucru. Obezitatea este, de asemenea, un factor de risc pentru pubertatea timpurie, în parte deoarece grăsimea corporală este implicată în modul în care organismul procesează hormoni precum estrogenul.

În general, sunt necesare mai multe informații și cercetări pe această temă, astfel încât să putem înțelege pe deplin aceste tipare și posibilele motive din spatele lor.

Fiica mea este îngrijorată de îngrășarea în timpul pubertății. Creșterea în greutate face parte din pubertatea normală?
Da. Pe măsură ce tineretul crește, este normal să te îngrași. Creșterea cantităților de estrogen din organism determină depunerea grăsimii în șolduri și sâni, iar procentul global de grăsime corporală crește la fete pe măsură ce trec prin pubertate. Creșterea în greutate, care este mai mult decât se aștepta în timpul pubertății, ar putea fi totuși un motiv de îngrijorare. Pediatrul dvs. va căuta dacă creșterea în greutate a copilului dvs. depășește liniile percentilei pe diagrama de creștere sau dacă indicele de masă corporală (IMC) este mai mare decât percentila 85 Cu toate acestea, modelul general de creștere în greutate este mai important decât un anumit număr.

Când vă gândiți la un stil de viață sănătos și la creșterea în greutate, amintiți-vă că obiceiurile precum activitatea fizică și alimentația sănătoasă se dezvoltă foarte devreme - același lucru este valabil și pentru dezvoltarea preferințelor alimentare nesănătoase și prea mult timp la ecran. Cereți medicului pediatru idei despre cum să încorporați obiceiuri sănătoase în rutina zilnică a familiei.

Vreau ca fiica mea de 9 ani să fie pregătită pentru prima ei perioadă, dar este atât de tânără! Când ar trebui să încep să vorbesc cu ea despre perioade?
În general, majoritatea fetelor au perioadele în medie de 2 - 2 ani și jumătate de la apariția mugurilor mamar. Dezvoltarea mugurilor mamar este o oportunitate excelentă de a vorbi mai multe despre modificările corpului care urmează să vină. Subliniați că perioadele sunt normale, fac parte dintr-un corp sănătos și nu sunt nimic de rușinat sau de jenat. Fetele se pot simți îngrijorate de perioadele dureroase sau anxioase pe care le vor afla colegele de clasă. Deși fiecare fată este diferită, o abordare liniștitoare și informații adecvate pot ameliora adesea unele dintre anxietățile pe care fetele le pot simți cu privire la perioade.

Este mult mai bine ca fiica ta să fie informată despre corpul ei la începutul procesului de pubertate decât să fie surprinsă sau chiar speriată pe măsură ce se întâmplă aceste schimbări. De asemenea, poate fi util să aveți șervețele igienice disponibile din timp și să le explicați cum să le folosiți înainte de sosirea primei sale perioade.

Vorbește deschis și sincer despre pubertate. Răspundeți la orice întrebări pe care le poate avea despre schimbările din corpul ei. Poate că nu trebuie să știți fiecare răspuns, dar știți că medicii pediatri sunt resurse excelente pentru orice întrebări despre pubertate pe care le aveți dumneavoastră sau copilul dvs. pe parcurs!

Când ar trebui ca fiica mea să aibă un examen pelvian?
Adolescenții sănătoși nu au nevoie de un examen pelvian până la vârsta de 21 de ani. În trecut, examenele pelviene anuale cu frotiuri de pap au fost recomandate adolescenților care erau activi sexual, dar cercetările au arătat că acest lucru nu este necesar. Papanicolau caută dovezi ale infecției cu virusul papiloma uman (HPV), care poate provoca modificări precanceroase și canceroase la nivelul colului uterin. Am aflat din ce în ce mai multe despre HPV în ultimii ani, inclusiv că adolescenții au mult mai multe șanse să elimine singuri infecția cu HPV, fără a fi nevoie de intervenție medicală. Papanicolații înainte de vârsta de 21 de ani sunt recomandați doar pentru cazuri foarte speciale, cum ar fi adolescenții cu HIV sau deficiențe imune. Examenele pelvine nu se fac ca parte a îngrijirilor medicale de rutină, dar pot fi necesare în anumite situații: de exemplu, dacă un adolescent activ sexual are dureri abdominale.

Când ar trebui să fie învățate fetele cum să efectueze examene de sân? Pediatrul ei va vorbi cu ea despre asta?
Fetele adolescente nu au, în general, nevoie să efectueze autoexamene la sân, deoarece prezintă un risc extrem de scăzut de cancer mamar. De asemenea, sânii lor se vor schimba pe măsură ce cresc, iar dezvoltarea sensibilității și umflăturii poate fi normală în timpul modificărilor ciclului menstrual. Aceste modificări normale pot duce uneori la anxietate pentru fetele care efectuează examene regulate la sân. De asemenea, cercetările nu au arătat un beneficiu din autoexamenele de sân în diagnosticul cancerului de sân. În prezent, nu recomandăm auto-examene de sân de rutină pentru pacienții copii și există orientări diferite pentru recomandările pentru adulți.

Cum respect nevoia de intimitate a fiicei mele în timp ce îi monitorizez dezvoltarea?
Oferiți-i fiicei dumneavoastră oportunități de a vorbi despre pubertate și despre schimbările care vin odată cu aceasta. A vorbi deschis despre pubertate poate ajuta la prevenirea rușinii și a stigmatizării și poate încuraja fiica ta să fie mai dispusă să-ți vorbească despre ceea ce trăiește. Cu toate acestea, unii copii pur și simplu nu vor să vorbească cu părinții lor despre acest gen de lucruri, și asta este bine. Asigurați-vă că fiica dvs. știe că sunteți disponibil dacă are întrebări și că are acces la resurse de încredere pentru informații. Acestea includ cărți și educație adecvată pentru sănătate la școală. Dacă aveți îngrijorări specifice cu privire la dezvoltarea sau progresia copilului dumneavoastră până la pubertate, medicul pediatru ar fi fericit să le adreseze împreună cu dumneavoastră și fiica dumneavoastră.

Amintiți-vă: A vorbi despre pubertate nu ar trebui să fie doar o discuție unică.
Informațiile pot fi partajate în conversații mai mici, deschizând ușa comunicării continue, astfel încât fiica ta să poată pune întrebări în ritmul ei. Această ușă deschisă va ajuta la conversații despre alte subiecte importante de pe drum, cum ar fi relațiile sănătoase, sexul, sexualitatea, consimțământul și siguranța (cum ar fi modul de prevenire a infecțiilor cu transmitere sexuală și a sarcinii și consumul de substanțe ). Construiți un cadru bun devreme pentru discuții ulterioare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ai numai 13 ani, nu se pot intampla prea multe. Asteapta, aceste schimbari vin cu varsta, nu cu menstruatia. Daca organismul tau este facut in asa fel, atunci asta este. Si bucura-te ca poate arati ca un copil, asa o sa imbatranesti mai greu. La 30 de ani sigur o sa vrei sa arati mai tanara big grin

| Catrice a răspuns:

Stai tu liniștită că până la 18 te tot dezvolți. Eventual pe la 20 mai pui ceva pe tine și ajunge grăsime și "acolo"hee hee

| NoisyLight a răspuns:

Nu există un răspuns singur și corect la întrebarea ta. Fiecare organism se comportă diferit atunci când apare ciclul menstrual.