Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Mi-am depus CV-ul la o companie din Cluj care recruteaza personal pentru insotitor de zbor si ieri am primit un telefon daca as dori sa sustin un interviu. Eu de loc sunt din Ploiesti. Initial am raspuns ca da as dori sa vin, dar eram in trafic si oricum am inteles ca imi vor trimite e-mail pentru detalii.
Acasa cand am ajuns am stat putin sa ma intreb daca se merita sa dau banii.
M-ar costa cam 500 de lei sa ma duc la Cluj.
trenul dus intors costa 200, cum ajung pe la 22 in cluj trebuie sa ma cazez 80 de lei pe noapte, deci as petrece 2 zile... as ajunge seara in cluj, m-as odihni, a doua zi la m-as duce la interviu iar a treia zi as pleca, in viata mea nu am fost in cluj. De obicei aceste firme de recrutari in cazul in care treci de primul interviu te cheama si la al doilea, asta ar insemna sa fac cel putin 2 drumuri la cluj. Nu am o situatie financiara buna incat sa-mi permit sa merg prin tara.

de ce am spus 500 lei? pai 300 transportul, 200 bani de buzunar, asa preventiv ca la un drum mare nu poti sa te duci fluierand...

m-am gandit ca atunci cand ei imi vor scrie sa-i intreb daca nu pot sustine interviul pe skype. o fata a sustinut un interviu pe skype cu o firma din america si in scurt timp a primit acceptul pentru noul ei job.

voi ce-ati face in locul meu? ati merge? ati risca?

2 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Eu sunt puțin mai rezervată. Depinde și de cât de deschiși la minte sunt cei din companie, pentru că e posibil să ia această propunere sub formă de glumă. Numai bine!

| Jasm a răspuns:

E o idee buna sa ii intrebi de interviul prin skype. Ar trebui sa fie posibil. Succes!