| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am făcut acum 3 zile cont pe Facebook şi am adăugat la prieteni doar cunoscuţi. Până azi n-am mai intrat şi m-am trezit cu vreo 1000 şi ceva de cereri de prietenie şi vreo 900 şi ceva de like-uri la poza de profil, toate de la necunoscuţi.Printre ăia care mi-au cerut prietenia au fost mulţi cu care nici măcar nu aveam prieteni în comun, ceea ce mi s-a părut cam ciudat, adică nu ştiu cum m-au putut găsi.Azi am intrat la setări şi am setat să-mi poată da like doar prietenii şi să primesc cereri doar de la prietenii prietenilor, dar văd că de atunci tot am mai primit vreo 15 like-uri de la alţi necunoscuţi şi nu ştiu de ce.Voi aţi păţit chestii din astea?

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vor sa te bage la caldura carnala e vanatoarea barbateasca

| Drimmero a răspuns:

1000? cam putini la valoarea ta, ma asteptam sa zici 5000+ asa la o prima clipire. Si F,,e,,i,,s,, b,, u,, c,, i in 2020 aproape 2021?

In alta ordine de idei, acelor necunoscuti le-ai aparut la sugestii, unii sunt atat de disperati incat nu se uita la nume, la nimic, cum vad o poza cu una direct add, de ce te mai mira astea? Eu nu aveam 15 like-uri stranse pe tot Facebook-ul pe vremea cand aveam si eu (era la inceput cand abia isi facea lumea) ))).

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

5000,vai duamne, dă-ţi peste gură. laughing
Îţi dai seama cât aveam de lucru? Că şi pe ăştia 1000 a trebuit să-i iau pe rând pe fiecare să văd dacă nu cumva mai am cunoscuţi pe acolo pe care am uitat să îi adaug şi chiar am avut doi profi din liceu, trei rude parcă şi mai mulţi prieteni de-ai altor prieteni.
Am zis să-mi fac şi eu ca să mai intru pe diferite grupuri, n-o să postez nimic, nu-s genul.Am doar poza de profil şi atât.

A, şi era şi plin de Mohamezi pe acolo. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia sunt peste tot, dar nu sunt coturi reale, e un generator de conturi si de like-uri, adica te-au asaltat niste boti cu alte cuvinte, nici macar persoane reale )))) pana si botii trag la tine.

Ia da-mi si mie Facebook-ul tau, ca eu intru la 'cunoscuti'.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eh,lasă că şi aşa nu mai ai contul acum, deci ţi l-aş da degeaba pe al meu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

L-ai da sa inteleg. Glumeam, nu folosesc, nu da oricui datele tale de contact, tu cum esti si paranoica te-ar speria si un like.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Păi deja m-am speriat când am văzut toate like-urile şi cererile alea. laughing
Chiar am motive să fiu paranoică, doar ştii că sunt păţită cu nebuni, am lipici la ei.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar aveai poza cu tine?

Nu mai fi asa tematoare, nu au ce sa-ti faca cel putin in online, le dai block si gata sau nu-i bagi in seama, daca te plictisesti ai chiar diverstiment. Am dat si eu de nebune de imi faceam cruce, dar nu la nivelul ala de psihopate, de nu m-as amuza sa dau de una d-asta, m-as distra grav, o fac psihic )))

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da,cu mine.
Eh, n-aş zice chiar speriat, mirat mai bine zis. Oricum, nu îmi convenea să mă umplu toată ziua de notificări.Bine că măcar nu mi-au şi scris în privat. Poate sunt doar de-ăia obsedaţi să aibă cât mai mulţi în listă şi le-am apărut la sugestii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Conturi fake, generator de conturi, nu cred ca sunt atatea persoane fizice, la fel si pe insta, majoritatea sunt arabi, am auzit cum ca e de fapt un fel de virus chestia asta, te umple de like-uri si cereri de prietenie, nu stiu cat de adevarata e.

Mai bine ca mine, fara Facebook, Instagram si alte d-astea, multi sunt in situatia asta. Ca tot veni vorba de Instagram, nu mica mi-a fost mirarea cand am dat acum ceva timp fara sa vreau am gasit un cont acolo cu nick-ul 'drimmero', contul unui roman dupa nume si urmareste fotbalisti si cluburi in general din ce am apucat sa vad, am incercat sa-l raportez si nimic, dar si acum ma umfla rasul ca cineva imi foloseste nick-ul pe care il am de ani buni pe o platforma... faza ciudata era daca ma chema exact ca pe ala, dar nici pe departe nu e. Mi-as face cont sa vad care e faza cu ala

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Prefer să cred în virusul ăla atunci.Parcă pare mai puţin dubios totuşi decât să se fi strâns chiar atâţia obsedaţi la un loc. laughing
Instagram şi altele chiar nu îmi mai fac. Ăsta l-am făcut fix pentru grupurile alea, în rest chiar nu stau să mă uit la ce postează alţii şi să dau like-uri la pozele altora.Mai ales like-urile astea mi se par o prostie.Am una la prieteni care a fost cu mine în liceu şi de duminică până azi, deja de 2 ori şi-a schimbat poza de profil, că mi-a apărut acolo sus pe pagină.Am aruncat de curiozitate un ochi pe profilul ei şi are o grămadă de poze, nici n-am apucat să ajung la sfârşit.Mda.Unii chiar sunt obsedaţi de atenţie.
Eu nici poză cu mine nu mi-aş fi pus, nu prea îmi place să fie faţa mea pe o platformă unde mă poate vedea toată lumea, dar am auzit mai demult că nu-s văzuţi aşa bine ăştia care n-au poză, crede lumea că sunt trolli.

O fi vreun fan înfocat de-al tău ăla. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si colega aia poate sa zica de tine ca ai cont pe TPU si raspunzi pe aici, pentru ea e important Facebook-ul ))). Ma crezi pe cuvant daca iti zic ca am avut si eu conturi pe retele de socializare dar n-am avut niciodata poze cu mine dar eram etichetat la vreo iesire intre prieteni, sau chiar filmari au aparut cu mine dar aia e, ce nu vezi cu ochii tai nu te afecteaza, dar sa stau pe ele sa vorbesc sau sa postez nu am prea facut-o, te inteleg perfect, sunt ca tine, nu-mi place sa ies in evidenta prin poze sau d-astea, adica eu ca sa ies bine intr-o poza trebuie s-o repet, trebuie sa am parul aranjat si imbracat decent, daca e pe repede inainte arat ca dracu )) ca sa fiu sincer. Nu cred ca iti plac nici pozele spontane, la alea spontane poate sunt intr-un trenning de strada, netuns de 3 luni si nebarbierit de 1 luna si diferenta dintre mine si Ghita care doarme pe strada n-ar fi mare diferenta. 100% ori e generator de conturi, ori virusi care, dracu sa-i ia.

Sincer, i-am terorizat ani la randul doar prin prezenta, turbau, am identificat si cateva conturi facute pe diferite site-uri obscure, doar ma amuza, chiar si aici am dat de cativa 'troli' cu care am avut tangente in trecut, as vrea sa mai dau de ei sa-mi faca ziua mai buna

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ea postează zeci de mii de poze cu scopul de a primi cât mai multe like-uri, iar eu aici postez ce postez doar de dragul conversaţiei/amuzament în mare parte, nimic mai mult.Eu nu caut validare. Oricum,nu e singura,asta a devenit o problemă în toată lumea,e o adevărată boală. Toţi sunt disperaţi după acel degeţel albastru pe care poate de multe ori îl primesc doar pentru că l-au dat la rândul lor altora,nu neapărat în semn de apreciere,ci doar ca să fie chit cum ar veni.
Acum,fiecare cu ce-i place şi ce-l face fericit,dar mă bucur că sunt complet imună la o asemenea boală.

A,şi mai am la prieteni două fete din liceu care au fost cu mine în şcoală,nu s-au suportat niciodată,s-au şi bătut şi scuipat de multe ori de de abia le puteau despărţi băieţii,parcă şi lor le era frică să se bage şi se mai şi înjurau de toţi morţii şi răniţii,dar ele acum sunt prietene pe Facebook,ba chiar îşi mai şi dau ador la poze şi îşi comentează una alteia cu chestii de genul "te iubesc,draga mea inimioară, inimioară, inimioară". laughing
M-am uitat pe profilurile lor la primele două poze, atât am avut răbdare şi am găsit acelaşi fel de comentarii + ador reciproc la poze.M-a bufnit şi mai tare râsul, mai ales ştiind ce e de fapt în spatele acelor inimioare.Am mai auzit oricum poveşti din astea şi de la alţii, chiar şi de la ai mei care au Facebook amândoi şi mai văd faze din astea şi nu, nu cu puştani, ci cu oameni în toată firea, trecuţi bine de 40 de ani.

Cu pozele nici eu nu sunt, ba chiar pot să zic că urăsc să-mi fac sau să mi se facă poze, cred că asta pe care mi-am pus-o la profil e singura mea poză în care sunt singură, nici nu mai ştiu cum am fost convinsă să mă las pozată.
Poza asta am folosit-o şi la sfârşit de clasa a XII-a la Predarea Cheii atunci când am urcat pe scenă. laughing
De obicei n-am răbdare la ele, nici nu sunt prea fotogenică de fel şi în general ajung să ies ca un coor în marea majoritate a pozelor.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Retelele sociale sunt mereu fatarnice, postarile de acolo nu se pupa niciodata cu realitatea, acolo multi sunt moralisti si in realitate de exemplu au spirit civic 0, sau cum ai zis, prietenii mari in online si in realitate se scuipa intre ochi, se barfesc si alte prostii. Mediul online e mediul perfect pentru a scoate ipocrizia la iveala, sau mai sunt aia care dau check in din absolut orice loc, mai au putin si isi dau si de pe wc.

Aia cu relatiile publice pe Facebook sunt penali, cu inimi si declaratii, dar sa vada toata lumea, iar in realitate nu se cunosc, nu e vorba de copii ci de oameni in varsta dar care au mintea unora de 12 ani, bleaaah.

Cat despre poze...m-au prins in poza cand furam micul de pe gratar si il muscam + multe alte ipostaze, dar ma ''santajeaza'' in gluma niste amici cu o poza de cand eram la cineva acasa si am baut de ziua lui toti cam mult si am ramas peste noapte acolo, mi-au facut poze cand dormeam si eram ca ultimul boschetar tolanit cu hainele sifonate ca nu aveam nimic de schimb, a fost spontana toata treaba ))) amintiri si amintiri, pozele oricat de naspa ar iesi raman amintiri, mi-au zis ca voiam sa-mi deseneze chestii pe fata dar m-am trezit inainte de asta, iti dai seama cata panarama era apoi facuta pe seama mea, dar nu ma suparam sau ceva, erau doar glume, dar chiar si asa, invatatura de minte, intotdeauna cand stai cu altii in camera sa te trezesti prima orice ar fi ca sa eviti sa fii mistoul lor )))

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mda,boală grea, ce să-i şi faci.
Daa, mai sunt şi ăia cu check-in-urile, încă n-am văzut, dar am auzit şi eu de ei şi ăia care îşi pun la detaliile profilului "Într-o relaţie cu..." şi apare contul ăluia sau ăleia.De ăştia am văzut şi la mine. Poate sunt şi care îşi pun ca să arate că nu sunt disponibili.

Noroc că nu mă nimeresc în contexte de genul. laughing
Şi nici nu prea sunt cu alcoolul.Mai bine bag o Maria.Chiar.....ce dor mi-e de o Maria de aia bună...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu Maria? Au fost atatea in 2020, dar asta chiar le intrece pe toate.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Hai măi Drimmy că am şi pus o întrebare despre ea acum vreo 2-3 luni şi te-ai mirat şi atunci. Dacă mai aduc vorba o dată despre asta peste vreo alte câteva luni, o să te mai miri încă o dată? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi aduc aminte, gata. Ma mai mir inca o data, tu cu Maria? Doamne fereste. Distreaza-te si gata, o viata ai.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Aşa sunt eu, plină de surprize, aşa că ţine-te bine că nu ştii cu ce mai vin pe aici la anul.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar sunt curios ce revelatii mai aduci tu, poate inca nu trece anul si faci vreo boacana sau ceva sa surprinzi misto.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, ca nu iti pasa de like-uri inteleg, nici mie nu imi pasa de asta.

Dar cum sa nu iti placa sa iti faci poze? Gen, macar pentru tine, sa le ai ca amintire. Eu m-as poza non stop. Mai nou ma si filmez laughing

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mai ştii? Într-o lună se pot întâmpla multe.Mai ales în Decembrie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru că n-am răbdare să stau să le fac, nu-mi place şi mai şi ies ca un coor în ele. Poza aia de profil măcar e cât de cât decentă, dar restul... laughing
De filmat iar nu-mi place să mă filmez şi nici să fiu filmată, e şi mai rău decât pozele.
Amintirile mi le ţin în suflet.Se păstrează foarte bine şi acolo.Numai să nu dea Alzheimerul în mine la bătrâneţe că atunci s-au dus toate.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vine si ziua ta, ooo, barosanca, cumva ma tristeaza ca vine iarna, urasc anotimpul asta cel mai mult chiar daca sunt nascut iarna, trec cel mai greu astea 3 luni, poate vine si 2021 cu ceva bun

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Decembrie=ziua mea+Crăciun+Revelion=cea mai tare combinaţie
Ba eu ador iarna şi detest vara, deja din Mai o cam dau în depresie, efectiv mă doboară căldura aia, n-am energie pentru nimic.
Nu-s eu cu zodiile, dar eşti tot Săgetător ca mine?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, iarna e ok doar pentru ca atunci sunt Craciunul si Revelionul, saptamana aia e geniala, de la pregatiri pana la petreceri si voie buna, doar ca anul asta va fi altfel, o sa-mi fie dor de o 'paranghelie' ca pe vremuri dar asta e, 1 an nu moare nimeni, dar ca sa zic asa, in ultima vreme parca nu mai sunt la fel astea, nu mai simt mare lucru, poate ca am incep sa imbatranesc de-a binelea, ma sperie asta ))).

Esti opusul meu, iubesc primavara si vara de nu mai pot, toamna ma baga grav in melancolie, sunt fara vlaga, iar iarna plange inima dupa vara, incepe nebunia de cum vine noiembrie si se face cerul gri, oftez asteptand sa vina martie-aprilie, parca e alt aer cand incep pomii sa infloreasca, e alt miros proaspat, alt peisaj, iar vara e geniala de fel. Nu suport hainele groase, eu si iarna ies in adidasi prin nameti, fara fes pe cap ca sa nu-mi faca parul nasol, cu blugi 'rupti' si sumetati putin, nu cat sa se vada gleznele, maxim sapca sa port dar sa nu aud de fes, cand o da pe mocirla deja iti ia tot vibe-ul, injur la propriu vremea de afara, prima propozitie e mereu asta cand ies din ''tu-ti gatu' ma-tii de iarna''.

Sunt in februarie si varsator, sunt irelevante rau zodiile, de cate ori nu mi s-au promis munti de bani si bateau facturile apoi la poarta (glumesc).

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Primăvara îmi place şi mie.Şi toamna îmi place, doar să nu fie prea mult noroi. Orice numai vară nu.

Vărstător deci.Nu eşti de-al meu atunci. laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa primesc 800 de likeuri de la necunoscuti? Nee laughing

Dar legat de partea cu setarile, poate nu ai stetat tu bine sau nu ai salvat. Sigur ai setat ca doar prietenii sa iti dea? Era optiune si de prietenii prietenilor.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eww,tu nu este popular, fu primește blockhee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Da... undeva pe la 80 maxim ma situez. Asta este. Inteleg daca nu o sa mai vorbesti cu mine sad

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Acum văd că s-a făcut setarea, am mai apăsat o dată, nu ştiu ce oi fi făcut atunci.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai intampla, modifica si ar trebui sa fie ok. Ele nu se pot schimba asa de odata.

O seara frumoasa sa ai! ^_^

| Catrice a răspuns:

Hopa cineva e popular laughing

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Mda,ce mă mai bucur...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar ai devenit populara la Mohamedhee hee

| LoveSleep a răspuns:

Lmao. N-am vazut asa minciuna de la Aristotel incoace.
1. Sunt persoane publice pe care le stie toata lumea care nu au 800 de like-uri la poza de profil.
2. Peste 1000 de cereri de prietenie in 3 zile. Si Marmota invelea ciocolata...
3. Sa zicem ca ca si prin minune esti cea mai frumoasa fiinta de pe planeta (pentru ca de asta ai nevoie sa ajungi de la un necunoscut la 800 de like-uri si mii de cereri de prietenie in 3 zile), de ce nu ti-ai fi facut cont pana acum?
E ca si cum ai intreba aici ce sa faci sa te dezvirginezi ca ai 28 de ani si esti virgin, cu toate ca toata lumea ti-a spus ca esti foarte frumos, faci ravagii pe copertele revistelor si pana si maica-ta se uda cand te vede.
Dar totusi esti virgin.
Ceva nu se leaga.
Nu stiu ce rol are minciuna asta, dar e cringe rau.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Da,n-aveam altceva mai bun de făcut decât să inventez nu ştiu ce rahat ca să mă pupe în fund nişte anonimi de pe TPU.Am pus întrebarea pentru că şi eu m-am mirat, deşi nu ştiam cât înseamnă "mult" pe Facebook când vine vorba de like-uri şi cereri pentru că nu am avut nici o treabă cu el până acum şi nici acum nu prea am, nu mi-a plăcut niciodată pentru ce se foloseşte Facebook în general, de asta nici n-am vrut până acum să-mi fac.Acum mi-am făcut doar ca să mai intru pe diferite grupuri, nu ca să postez chestii, nu sunt genul.Am o singură poză amărâtă de profil. Poate nu mă miram aşa dacă nu erau printre ei şi mulţi care nu sunt nici măcar în lista prietenilor.Am cunoscuţi care au şi 5000 de prieteni sau chiar peste, dar au şi contul de câţiva ani.I-am zis unei prietene ce am păţit şi s-a mirat şi ea, mi-a spus că cel mai mult a avut vreo 400 şi ceva de cereri într-o zi mai demult.
N-am nevoie de like-uri, mă piş pe ele. Dacă aş fi putut, mi-aş fi setat să nu mai pot primi de la nimeni.

| siriusblack98 a răspuns:

Doar fetele/femeile primesc atatea like-uri si cereri de preitenie. Daca esti barbat adevarat ai bara de notificari goala.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Nici naiba nu se uita la noi. fara bani sau o masina misto nu rezolvi nimic in viata totul costa. Femeia... mai mult decat locuinta si masina la un loc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"adică nu știu cum m-au putut găsi" lol poate pentru că îți pui poze deochiate in care arăți mai bine decât în realitate.(nu p0rno)
Daca vrei sa vorbești doar cu prieteni/cunoscuți. Exista alte aplicații.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daa Morbid, sigur de asta m-au găsit.
Am zis mai sus de ce mi l-am făcut, dar a fost prea greu să citeşti acele câteva rânduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, eu nu am patit asa o minune.

Probabil au venit de pe tik tok, insta, sau de pe orice platforma mai folosesti.

| Jus7t a răspuns:

Probabil atunci când îți faci cont nou le apari și altora care și-au făcut cont nou la 'sugestii' sau ceva de genul dacă e ca la Instagram, iar ăia au sărit pe tine.
laughing

| TFL007 a răspuns:

Ciudat ca am dat de intrebarea asta tocmai acum, fa-ma sa inteleg nu vreau sa mor prost, tu esti FATA cumva? ca e de la sine inteles

| anonim_4396 explică (pentru TFL007):

De ce mă întrebi? Ai dubii?

| TFL007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, avem nevoie doar de o confirmare, acum inteleg cum stau de fapt lucrurile

| anonim_4396 explică (pentru TFL007):

A,deci te-ai prins că sunt bărbat.

| TFL007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Super, inseamna ca ai lipici mare la sexul opus ai mare grija laughing)