| CosminCSM00 a întrebat:

Mi-am luat de curand un elicopter cu telecomanda si nu am primit si incarcator cu cablu USB. Am vazut la varul meu ca lui i-a dat un cablu USB cu care incarci elicopterul direct din pc si nu mai este nevoie sa consumi bateriile din telecomanda atunci cand il incarci. Unde gasesc si au astfel de cablu?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este acelaşi model de elicopter? Pentru că altfel se poate să nu fie compatibil cu PC-ul ( ca tensiune folosită ).

| CosminCSM00 explică (pentru Arthur):

Are alt cablu...rotund, al meu e patrat

| Arthur a răspuns:

Câte baterii ai în telecomandă?

| Arthur a răspuns:

Probabil lucrează la 9V, deci nu cred că este compatibil cu PC-ul care lucrează cu alte tensiuni ( pe USB 5V max 500 ma ).
O varianta ar fi să montezi acumulatori în loc de baterii la telecomandă.