| chiftelutacrocanta a întrebat:

Mi-am planuit sa ma duc maine la 8 la munca, dar daca nu imi planuiam sa ma duc maine la 8 la munca mai eram acum ingrijorat, mai eram acum intins in pat pregatit de culcare sau faceam cu totul altceva? De fapt daca chiar vream sa ma duc la munca nu mergeam de acum bucuros fara sa astept atata? Mai amanam momentul? Daca vreau o pizza imi planuiesc ca maine la 8 mananc pizza sau ma duc de acum sa mananc? Deci,daca imi spun:maine fac ce vreau,atunci acum ma mai pregatesc de culcare? mai stau intins in pat daca maine fac doar ce vreau nu fac si acum doar ce vreau? Dar daca imi spun:maine trebuie sa muncesc,atunci acum trebuie sa dorm,nu? De ce trebuie sa facem neaparat ce trebuie si de ce nu facem doar ce vrem? Ca daca maine trebuie sa merg la scoala,atunci si acum trebuie sa imi fac temele, ghiozdanul, sa dorm devreme si asa ajung sclav robot toata viata nu? Dar daca imi zic mereu ca maine si poimaine si de 24 decembrie fac ce vreau atunci si azi fac doar ce vreau nu?

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cate intrebari retardate pe zi mai pui?

| Bubbleuh a răspuns:

Cooae, probleme existentiale au multi.
Dar daca vrei un raspuns concret la problema ta uite aici.
Pe vremuri de demult natura consta in 2 grupuri, cei ce beleau cucu ( aka ierbivorii) si celor ce li se belea cucu ( aka carnivorii), totu bine si frumos pana apare jmenaru din cartieri aka ( omu), care asa smecher cum e el, a realizat dupa secole de dezvoltare, o societate, unde nu mai vanezi pentru mancare, unde viata ta nu mai e in pericol din cauza animalelor.
Deci daca ar fi sa comparam vremurile suna mai bine acu nu? Dar tu o sa vi si sa-mi spui "pai da nene, normal, atunci e atunic, acum e acum". Pai atunci daca vrei sa faci intr-adecar ce vrei, si sa nu te conformezi la normele de confort ale societatii, i-ati un bilet catre Africa si fa ce vrei, asta pana te mananca gheparzii.
Dar daca te referi la a face ce vrei cu conditiile pe care le ai si acum dar fara sa muncesti, atunci e simplu, gasesteti un fraier sa te intretina pe gratis.