| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e frica de o prietena care a murit acum 3 ani, aproape 4 cu care ma înțelegeam bine, am fost langa ea si poate o sa vi se para ciudat dar nu am vazut nimic. Ieri a aflat un baiat care s-a mutat acum 2 ani in cartier ce s-a intamplat in acel bloc in constructii si am inceput sa vorbim (eu, cu el si cu inca un prieten) iar acel prieten zicea ca trecuse cu un alt baiat pe langa acel bloc si se zice ca noaptea la 00 se aud tipete din bloc. Nu prea cred asta dar va dati seama ca m-au luat toti fiorii cand mi-a zis asta. Vreau sa dorm dar mi-e frica sa nu am inca un cosmar cu ea sau cu blocul, am avut o gramada de cosmaruri legate de asta si o data am visat ca iesea din bloc cu un cuțit si m-a atacat. Va rog ajutati-ma, cum pot sa inving aceasta frica de ea, de cosmaruri si de ce s-a intamplat atunci? Am fost si la femeie cu cositoare sau cum se numeste acum vreo 2 ani dar tot mi-e frica. Mi-e prea frica, mai uitasem despre ce s-a întâmplat atunci dar de cand am vorbit azi despre asta iar mi-am amintit despre acea zi ingrozitoare si inca mi-e frica. Pls

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asemenea frică au copii mici. adolescenții care nu sunt încă siguri pe ei.
Colegul care susține că a auzit strigăte în zona acelui bloc, s-ar putea să nu mintă. În locurile unde s-au petrecut decese în condiții tragice, se petrec uneori asemenea fenomene. Dar nu fac rău la nimeni, înafara de groază.
Ca să scapi de tensiunea memoriei din acea zi, una din soluții este să povestești cu cineva ce s-a întâmplat atunci și cum te-ai simțit atunci. Sau să scrii într-un jurnal personal al tău și să poverstești toată întâmplarea acolo. Astfel poți treptat să scapi de frică.

| gemeni6226 a răspuns:

Doamne m-am uitat pe internet ce o fetita draguta era.Ce tragedie! Cred ca ti-e frica pentru ca a fost traumatizant ca la o varsta atit de frageda sa ai parte de asa un eveniment cutremurator si inca nici acum nu esti matura.Dar crede-ma mortii nu ne pot face nici un rau daca vei creste un pic mai mare o sa-ti dai seama ca doar de cei vii trebuie sa te temi.Eu am dormit nu o data in patul in care a murit bunica, tata, sotul meu si niciodata nu s-a intimplat nimic, nu tu esti de vina de ceea ce s-a intimplat roaga-te in fiecare seara pentru sufletul ei si o sa vezi ca nu este de ce sa-ti fie teama.

| CristianaCrss a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu stiu cum sa zic dar nu mi-e asa tare frica de ea in sine, eu am impresia ca atunci cand cineva moare devine posedat sau ceva de genu, am auzit ca daca vezi o persoana random care e moarta inseamna ca este satana cu chipul acelei persoane moarte. Habar n-am cum sa zic dar tot mi-e frica, nu de toti morții dar de majoritatea da. De exemplu de cand a murit străbunicul meu niciodata nu mi-a fost frica de el sau de spiritul lui, probabil ca mi-e frica si de felul in care moare o anumita persoana, nu știu...

| gemeni6226 a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu deloc, nu e vorba de asa ceva, persoana moarta nu devine posedata, omul viu poate fi numai posedat dar asta numai daca foloseste tabla Quija sau se ocupa de practici sataniste.Tu nu te ocupi de asa ceva.Cel mort poate se bintuie daca asa simte ca are lucruri nerezolvate pe acest Pamint dar nu face rau nimanui doar sufletul nu realizeaza ca e mort si ramane blocat intre cele doua lumi. Ajuta o slujba pentru sufletul ei in acest sens sau multe rugaciuni sa mearga spre lumina.Dar pentru asta parintii ei pot face cel mai mult in acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce i-ai făcut prietenei tale?

| CristianaCrss a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic. Eram cu ea, o fata si inca un baiat. Se zice ca el a împins-o de la etajul 5 pentru ca la autopsie au vazut o urma sau ceva de genu. Nici eu dar nici cealalta fata nu am vazut nimic pentru ca admiram priveliștea de acolo si deodata... Auzim o mare bubuitura si la etajul 3 era adidasul ei la cativa metri distanta de gaura in care a cazut. Eu eram cea mai mica de acolo, aveam 9 ani iar restul 12-13 si nu prea conștientizam ce se intampla dar totuși stiam ca am pierdut o persoana minunata din viata mea... Daca vrei mai multe detalii poți căuta pe internet, cauta ceva de genu "fata, 12 ani, Constanta, bloc etaj 5" ca sa iti dea mai multe rezultate

| iMihai98 a răspuns:

Salut, momentan intr-un timp atat de scurt nu pori face nimic, du-te la unul din parintii tai (de preferat la mama) cheam-o in camera ta si spune-i ce s-a intamplat, roag-o sa doarma cu tine ( sunt sigur ca o sa accepte bucuroasă), apoi maine poti avansa cu povestea incercand sa rezolvi, daca frica continua o poti ruga pe mama ta sa mergeti la un psiholog, mai bine sa incerci sa "tratezi" frica aceasta, pe viitor o sa iti faca mai mult rau.
Chiar daca acei prieteni au zis ca se aud ceva sunete, nu-i crede, uite, eu acum cativa ani imi era frica de "robotii" din franciza de jocuri fnaf, seara ma bagam sub plapuma, uneori nu puteam sa respir, pana cand intr-o seara cand am ales sa "imi infrunt" frica, am vazut ca nu mi se poate întâmpla nimic si m-am culcat linistit.

N-are ce sa ti se intampla, somn usor!