| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare mie sau lumea asta in care traim,societatea asta infecta ce tot ne indruma si impinge de la spate catre o cariera,un tel,principiu este ceva fals? Realitatea pe care o traim nu este altceva decat o iluzie,iluzie pe care o inspiram toata viata? Suntem invatati inca de mici sa urmam o scoala,cursuri samd cu toate ca probabilitatea de a reusi,cel putin in Romania,si a avea un trai decent, este una foarte mica.Sa aspiram dupa persoane,persoane care de fapt se lasa "aspirate" de lucruri materiale? Sa ignoram persoanele apropiate,sperand la ceva mai bun dar fara folos, sperand si suferind de unii singuri.Trece cineva prin asa ceva?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu poate faci bani din programare, eu nu știu programare și nici nu as putea sa învăț, nu ma atrage chestia asta, așa ca a, ega a urmez o facultate. Deci nu ne baga in aceeași oala pe toți ca nu toți suntem la fel.
Facultatea nu înseamnă diploma, facultatea înseamnă formarea ta ca om și dobândirea unor cunoștințe și abilitați de a crea ceva in viața. Dacă nu ai fost pe acolo, zic sa nu arunci cu noroi aiurea. Desigur dacă e făcută cu seriozitate. Sunt mulți oameni care au reușit in viața fără facultate, fie au talent, fie au idei geniale, dar regula generală mai ales in România e ca trebuie sa ai facultate dacă vrei sa ai șanse la un trai decent.
Iar in celelalte privințe, da, ai dreptate, trebuie sa ne supunem unor norme și reguli impuse de societate (mai ales cu privire la viața personală). Dar nu te pune nimeni sa faci asta, poți sa alegi sa te supui ca sa nu superi pe nimeni sau sa te doară undeva și sa accepți bârfele și ce mai urmează.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu, nu am problema asta. Realitatea ti-o faci singur. Esti invat de mic ca trebuie sa urmezi o scoala pentru ca mai tarziu sa te poti descurca singur, probabil ai auzit vorba:" banii nu aduc fericirea dar o intretin", probabilitatea de a avea un trai decent e dupa parerea mea destul de mare doar ca pentru asta trebuie sa depui efort ceea ce pentru unii lenesi e mai comod sa ramana ospatar pentru ca la inceput nu au responsabilitati si se intretin doar pe ei, deci le ajunge salariul, apoi cand isi intemeiaza o familie se plang de traiul greu.
Am o verisoara care lucreaza de 10 ani apoximativ la un magazin de telefoane si se plange intr-una ca salariul e mic, ca lucreaza prea mult si nu are liber de loc dar nu face nimic in privinta asta, nu isi cauta un alt loc de munca de si are facultate.
Nu te lua dupa filmul Matrix, nu va veni un Morpheus si te va pune sa alegi intre pastila albastra si rosie, asta e realitatea.
Esti liber la alegere dar daca tu nu stii sa alegi atunci nu da vina pe altii ca aspira dupa lucruri "materiale".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce treaba ai tu cu societatea infecta?

Nu trebuie sa lasi pe nimeni sa-ti dicteze ce sa faci in viata.

Tu singur trebuie sa-ti alegi drumul pe care vrei sa-l urmezi.
Daca te simti un sclav, atunci clar trebuie sa schimbi ceva.

Nu exista nimic mai frumos decat sa fii rasplatit financiar pentru ideile tale si pentru munca pe care o prestezi cu placere, fara sa te simti un sclav.
Nici macar faptul ca esti iubit nu egaleaza.

Dar din pacate, sunt destui care aleg iubirea in detrimentul "lucrurilor materiale". Dupa cum te-ai exprimat (precum un fatalau fara pasiuni), clar nu ai astfel de aspiratii, aspiratii care sunt cele mai importante in viata.

"Sperand si suferind de unii singuri"

Oh boo hoo.
Iti meriti suferinta, pentru ca la cum gandesti, clar nu ai fi in stare sa atragi ceva mai bun, ramai doar cu speranta.

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce treaba am cu societatea" ...hmmm.Pai sa spunem,nu ca ar fi in cazul meu,deoarece sunt platit mult peste media din Romania dar avand in vedere din cele auzite,din ceea ce vedem zi de zi la stiri:ti s-ar parea normal sa urmezi cursurile unei facultati iar apoi sa fii rasplatit financiar cu un salariu de doi bani? Este normal ca in societatea asta,cei cu pile,ceilalti ce in tinerete, erau plini de muci pe la nas, sa ii vezi acum cum iti rad in fata? Statul asta, paralel, perpendicular...mortzii masii samd:il doare undeva de tine? Cand esti rupt de munca, cand iti iei leafa, dar imediat ai si cotizat pentru servicii medicale, pensie, samd.Statul te va rasplati pentru asa ceva? In caz de razboi,cu ce o sa fim aparsti? Statul asta infect oare cat armament,dotari are? Pensii,salarii speciale,in timp ceunii se scalda in mocirla si nu au bani nici de o paine? PS:Nu sunt fatalau,am banii mei,din munca mea,dar ipocrizia, demagogia, prostia, lasitatea asta de doi bani, ma lasa cu un gust amar!

| anonim_4396 explică (pentru venividivici2017):

Fara suparare, dar desi afirmi ca esti independent financiar, tot ca un fatalau te exprimi.

Aceleasi clisee "cerul e albastru, apa e uda si e mai bine sa fie bine decat sa fie rau".

Tocmai! Ca esti independent financiar! Asta ar trebui sa fie de ajuns sa te doara in băs de tot si de toate.
Cine te pune sa te uiti la stiri? Te mananca?
Vezi-ti de munca ta, de ale tale, debaraseaza-te de societatea infecta si de negativismul expus la TV si in general si incearca sa fii independent si emotional.
In acest fel, nu o sa te mai afecteze nimic.
Nu inteleg de unde atata boceala si nemultumire.

Cum am mai spus-o, cine e cu adevarat destept, nu se lasa afectat de coruptie, de prostime si de romanismele toxice specifice.

Si daca poti sa te muti din Romanica, cu atat mai bine si avantajos pentru tine, pentru oricine.

Deci?

| Unravel a răspuns (pentru venividivici2017):

Depinde si ce facultate. Depinde si de cat esti in stare sa faci. Nu generaliza aiurea, caci fix asta faci, incurajezi existenta unui stat perpendicular pe niste vrajeli. Daca tu pretinzi ca ti-e bine atunci daca vrei ceva si mai bun solutia e sa emigrezi, nu sa astepti ca statul sa faca, sa dreaga, n-o sa se intample asa ceva fix din motivul asta: ca nu toti fac facultati bune, nu toti ajung sa lucreze undeva pe salarii satisfacatoare, majoritatea tarii noastre e saraca/asistata social, guvernul trebuie sa-i sprijine pe acestia, prin urmare civilizatia, facilitatile si modernizarile vor mai astepta mult si bine. E cat se poate de bun simt sa observi asta, nu ca PSD, ca nu stiu ce corupti, stai linistit ca si guvernele non-PSD au facut acelasi lucru cu justitia in gura toata ziua, au saracit si distrus oricum tara si ei cot la cot cu dragii lor colegi din PSD.

| gabriielaaa a răspuns:

De vrei schibare trebuie sa începi cu tine de vrei sa ai familia aproape prieteni si pe cei ce iubești fa tu schibarea începe cu tine poate te ea cineva de exemplu si te urmează. Scoala, cunoștințele avem nevoie de ele sa putem face ceva importat si spre binele altora.