| Mogiojojo a întrebat:

Mi se pare mie sau oamenii sunt din ce in ce mai singuri?

12 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu ti se pare, asa este. Suntem singuri pentru ca suntem din ce in ce mai egoisti

| RAY a răspuns:

Eu unu vad tot mai multa ura intre noi,ne uram unul pe altul din invidie,gelozie, gandire diferita, sau ca ala are mai multe like urii pe Facebook asa ca frustrarile astea, complexele noastre ne duc la ura asta si antisocializare, pur simplu suntem prea multi si poate de asta, stiintific vb oameni care stau la sat sunt mai uniti, empatici ca cei de la oras

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"stiintific vb oameni care stau la sat sunt mai uniti, empatici ca cei de la oras"
Aia s-o crezi tu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.theguardian.com/science/2011/jun/22/city-living-afffects-brain

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0169204616300548

man sunt si experimente pe Youtube, dar nu trebuie sa crezi, dar eu iti propun sa mergi la sat sa vezi ca sunt mai uniti si stiu unul de altul, mai sociabili

| Simpatic a răspuns:

Nu ti se pare, in curand omenirea va ajunge ca joponezii aceia care s-au casatorit cu programe de calculator.
Cred ca una din vina dezbinarii sociale o reprezinta insusi tehnologia, vad destule persoane care aparent acolo au popularitate si prieteni falsi (pe net) dar asa sunt si in realitate?!
Deci tehnologia nepoate, tehnologia!

| Goete a răspuns:

Nu ti se pare. Tehnologia si legislatia ne face mereu mai singuri si mai inchisi.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Da. În zilele noastre a ajuns ceva normal să fii singur, indiferent de vârstă.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu ti se pare

| CdeMetal a răspuns:

Eu cred ca incepem sa nu mai avem incredere unii in altii, si este de inteles de ce.

| Nătărău a răspuns:

Nu ți se pare, dar singurătatea e naturală. Mult mai naturală decât ni se tot spune că nu ar fi :-). Vorba aia "dacă nu poți sta singur nu poți sta nici împreună cu cineva". Uită-te la oamenii care ies în natură/la pădure și se simt frustrați că e prea liniște pentru ei, cînd de fapt acela ar trebui să fie mediul normal pentru noi toți. Ei se simt mai bine în agitația asta demențială de oraș. AIA nu e normal.

| Nătărău a răspuns:

Scenariile astea că nu mai avem încredere unii în alții și că e multă invidie și gelozie sunt puțin cam exagerate. Încă o dată: Singurătatea e mult mai benefică și mult mai naturală decît ne-am dat seama unii dintre noi.

| Geaninapink99 a răspuns:

Sunt f mulți oameni asa. In primul rand tehnologia e problema. Nu putem sta deoparte de ea....si uitam sa ne bucuram de oamenii din jur. Al 2 lea factor gelozia. Nu inteleg dc ai arunca cu pietre in semanul tau... oamenii nu ar trebui sa fie gelosi unii pe alti si rautaciosi. Dar asta este. Curand lucrurile astea se vor indrepta