| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Mila, ura sau indiferenta pentru persoanele nerealizate in viata care nu au contribuit cu nimic in aceasta lume, incurcandu-i pe ceilalti si traind de azi pe maine?
In ultimul timp am vazut numai persoane care dau vina pe soarta/Dumnezeu sau politicieni pentru ca viata lor nu e buna. Cum sa te adresezi unor astfel de oameni, daca ei nu isi pot vedea propia vina? Merita efortul pentru " salvarea" acestor indivizi? Sunt eu un om "crud" daca ii las asa, in sinea lor?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie mila; pentru ca oamenii acestia nu au fost educati ca sa se poata descurca singuri in viata, si de asemenea lor ni li s-a oferit nici o imprejurare in care sa se poata realiza. Nu au gasit nici o usa deschisa. Sunt altii care intra cu forta pe aceste usi, calcand in picioare pe altii pentru ca ei sa se realizeze. Nu este bine nici asa.
Altii n-au facut nimic sa se realizeze in viata, ci au primit totul de-a gata o cat de mica mostenire; adica au avut un inceput de la care sa porneasca.
De aceea oamenii nu trebuiesc niciodata catalogati dupa starea materiala, ci dupa caracter.
Dumnezeu doreste sa avem mila fata de toti si sa-i ajutam pe semenii nostri. Orice altceva (chiar si indiferenta) ne va tulbura pacea, si in timp ne va strica caracterul.

52 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

"mars la lucru ordinarule"

| RAY a răspuns:

Cred ca esti dur, lasa pe fiecare sa faca ce vrea, eu unu nu-mi pasa de umanitate, ce contribuite sa aduc eu omeniri?

| HarukoMariusDaniel explică (pentru RAY):

Tu nu esti om? Nu e imoral sa nu iti pese de cei din jur? Pana la urma, asta ne defineste ca oameni, comunicarea si ajutorarea intre semeni...
Fiecare face ce vrea, eu doar am vrut o parare big grin.
Multumesc mult de raspuns.

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Numi pasa de nimeni, imi pasa doar de mine si de cateva persoane atat, de mine cui i pasa? ce comunicare cu cine? ipocriti, perversi pe interes, cat le ajuti te baga in seama

| Drimmero a răspuns:

Daca ne referim la Romania, au tot dreptul sa dea vina pe politicieni,, toata lumea cunoaste situatia de aici.
Nu ii judec in niciun fel, puteam sa fiu oricand in situatia lor si nu e deloc comod sa ai neajunsuri si o viata mizera,, sa mai fii si bolnav pe deasupra/

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Drimmero):

Suntem direct responsabili de situatia in care am ajuns.
Sa dau un exemplu. Nu ai bani, esti bolnav...statul nu te ajuta cu nimic, dar stai toata ziua la TV si o rupi pe critica si dispret...nevalorificand timpul.
Nu suntem noi singurii care ne adancim in propia cenusa in aceasta situatie big grin?

| Drimmero a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Daca esti sanatos e tot ceea ce conteaza, poti sa fii sarac lipit pamantul, poti sa muncesti, ai forta de munca, dar cand esti bolnav ce motivatie de munca mai ai cand stii ca oricand vei muri? Depinde acum si ce probleme ai de sanatate,, ele sunt diverse, pot cauze suferinte mai mari sau mai mici, depinzand aici de gradul de complicatie...
Suntem intr-o oarecare masura singurii responsabili, dar de copilasii care se nasc in familii depravate si mai primesc si o boala drept 'bonus' ce sa mai spunem? Ei ce vina mai au?

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Drimmero):

Nu au nicio vina.
Si ei isi pot invinge conditia daca sunt ajutati.
Ma refer la faptul ca prea mult s-a tacut despre acest subiect. Nu merita omenirea o a doua sansa?

| Drimmero a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Nu vezi ca nimeni nu promoveaza situatia strigatoare la cer din Romania? Presa promoveaza doar non-valori, in loc sa faca ceva sa-i ajute pe oamenii astia, statul nici nu le ofera locuri de munca,, isi bate joc de ei, daca n-ai bani esti gunoi, cam asa ar suna conceptia lor bolnava.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Drimmero):

Intocmai, nimeni nu spune nimic. De ce tace toata lumea daca e constienta de situatie?

| Drimmero a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Simplu, nu au nimic de castigat din asta,, traiesc in propria ignoranta.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Drimmero):

Devin din ce in ce mai trist cand vad aceasta situatie... si nu e doar la noi pe continent.
Daca eu sunt constient si incerc catusi de putin, mai sunt ignorat?

| Drimmero a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Nu, tu esti unul dintre cei care sesizeaza aceasta nedreptate...
Mai degraba imi e mila fata de acesti oameni decat de bogatanii care din plictiseala se mai drogheaza si apoi isi pun streangul pe gat/

| T0T a răspuns:

Nu toți ne naștem cu aceleași posibilități. De exemplu unu poate munci foarte mult pe un salariu mizer în timp ce altul e de bani gata. Nu suntem în măsură să judecăm.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Stiu asta, dar ma refer la faptul ca unii pur si simplu nu lupta pentru nimic, asteptand sa primeasca totul.
Ma frustreaza putin cand vad atata lasitate. Muncesti pe un salariu mizer, dar lupti sa ajungi mai sus daca asta iti doresti, nu stai la mila societatii...
Cred ca ai dreptate. Renunt la subiectul asta. E pierdere de timp sa te gandesti la neputinta altora. Informatie si oportunitati exista peste tot, suntem in "Era Informatiei libere", dar unii pur si simplu sunt prea lenesi.
Nu judec, dar ma intristez cand vad ca oamenii accepta asa usor neajunsurile si nu-si traiesc viata la adevarata valoare...

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Societatea democratică cu o piață liberă, concurențială nu poate duce decât la accelerarea decalajului dintre săraci și bogați. Fără săraci o asemenea societatea nu ar putea exista.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Merita acesti saraci ajutati intr-un fel? Consider ca, planeta are suficient "material" pentru toti. Doar ca viclenia unora a condus la inrobirea majoritatii.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Bogații vor căuta să își sporească profitul, nu să ajute săracii. Astfel de cazuri ar fi izolate. Oamenii sunt egoiști.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Săracii nu au șanse decât extrem de puține într-o astfel de societate. Cum am zis, e nevoie de săraci. Ce crezi tu că oricine se informează poate ajunge cineva? Eu cred că e un idealism irealist.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Daca am elimina acest " ego", nu ar fi lumea un loc mai frumos? Daca noi am deveni un exemplu pentru cei din jur, totul s-ar
schimba.
Dar daca incercam mai mult, inseamna ca incepem sa devenim vicleni sau doar ne facem datoria de buni oameni?
Egointa asta s-a inradacinat in adancul nostru de secole, o putem elimina daca suntem constienti de ea?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Daca n-ar exista 'prostul', bogatul n-ar avea ce sa puna pe masa, cam aici sta smecheria asta pe burta goala.
Ce bine mi-ar parea sa dispara banul sau sa nu mai conteze,, in realitate banul e doar o hartie cu care o poti folosi pe post de servetel sa iti iei transpiratia de pe corp, banii au doar valoare virtuala.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Oamenii sunt diferiți. Niciodată nu poți să îi faci pe ceilalți să fie ca tine.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi bine zici...Asta e societatea contemporană. Însă nu prea sunt de acord cu a doua chestie. E nevoie de bani...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Daca nu mai conteaza, automat nu mai reprezinta o nevoie.
Prea multe crime, omoruri, viclenii si prea multa ura a bagat banul asta in oameni, a distrus omenirea.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și fără bani ce ai face? Cum ai achiziționa bunuri și cum îți va fi răsplătită munca?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Acest scenariu nu este posibil, insa e doar o dorinta de-a mea de a face posibila bunatatea intre oameni.
Banul nu a existat de la inceputuri,, e ceva care dateaza de putine secole, perioada scurta privind intreaga istorie a omenirii.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Banii sunt buni intr-o anumita masura.
Problema este cand distrugi viata altora doar ca sa te imbogatesti.
Din cauza lipsei de intelepciune, oamenii ajung sa alerge toata viata dupa aceasta moneda... uitand cu adevarat valorile vietii, intunecand acest pamant cu golul din inima lor.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Când nu erau bani se foloseau alte chestii care le țineau locul pentru a realiza schimburi...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Soldatii romani din Imperiu erau platiti cu sare... sarea care se gaseste la noi in tara, o avem ca resursa.
La ei sarea nu se gasea, si o foloseau pentru a o pune in mancare...iti dai seama ce mare valoare avea sarea asta, de aici vine si denumirea de 'salariu'.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Aur, argint, alimente si bani, toate au reprenzentat elemente de schimb.
Problema cu care se confrunta societatea nu este ceva nou, ea a existat din toate timpurile. Sunt fericit si impacat ca mai sunt oameni care gandesc asemanator cu mine.
Poate ca e timpul ca noi, oameni ai secolului XXI, sa rupem aceasta bariera si sa intelegem cu adevarat viata.

| T0T a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Ai idealuri mărețe, însă eu nu sunt atât de optimist! Mereu au fost oameni care au gândit ca tine și au vrut să schimbe ceva însă acum sunt uitați în țărâna lor...

| HarukoMariusDaniel explică (pentru T0T):

Toti suntem uitati candva. Sa iti doresti sa fii " memorat" e imoral.
Trebuie sa facem loc generatiei ce va urma. Asta e viata...
Nu incerc sa devin un revolutionar, nu de asta are nevoie lumea. Au fost destui care au inlocuit un sistem cu altul.
Lumea are nevoie de cunoastere... traiesc impacat daca am ajutat macar oamenii apropiati sa inteleaga catusi de putin acest sentiment.
Chiar si incercarea de a schimba ceva in lumea asta, tot agresivitate se cheama. Omul trebuie indrumat, nu obligat si doar atunci ar putea sa inteleaga.
Idealuri marete, nu cred. Maretia nu a condus la nimic bun. Tot ce vreau este sa imi fac datoria de om, si sa-mi ajut semenii.

| Drimmero a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Sa fii milos e o calitate umana rar intalnit, sa fii jig/o/die e un defect tot mai des intalnit.
Mi-e scarba de jigodii!

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Te asigur ca munca prostului va fi facuta de masinarii in cativa ani. Prostul a stat la baza societatii ce-i drept, dar desteptul a facut omenirea sa evolueze. Si crede-ma ca pentru asa-zisa bogatie se munceste.

| minrest a răspuns:

Stai putin, oamenii astia au rolul lor in societate, chiar daca tu nu stii. Felicita-te daca nu faci parte din randurile lor, si evident nu le esti dator cu nimic.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=x2YcmJgTKDc
Cel mai probabil indiferenta. Am ajuns sa abuzam de drepturi. Nu realizam ca toti facem parte din societate. Ne plangem de politicieni, dar nu am vazut om de rand care critica sa iasa in fata si sa candideze. Egoismul a ajuns la extreme. Ne plangem de societate, dar noi suntem societatea.
Oamenii care se victimizeaza sunt oameni care traiesc constienti ca moartea lor nu va lasa nimic in urma.

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Asa e lumea facuta, altii sa munceasca si altii sa faca pe carca lor bani si sa se spele in ei.
Banul face legea,, omul e limba dupa el.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Cum fac bogatii avere pe carca saracilor? (nu luam in calcul cazurile de coruptie pentru ca par multe deoarece sunt mediatizate)

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Simplu, un angajat face aceste lucruri patronilor.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Si patronul de ce a ajuns patron?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Cum sa nu iei in calcul coruptia cand insasi sistemul monetar a fost infiintat de corupti, iar banul = coruptie. Ia cateva indicii asa in mare. Daca vrei sa cresti si sa intelegi mai bine iti dau si amanunte - https://www.youtube.com/watch?v=zdstTxKG-So

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Si-a permis sa intreprinda o afacere,, l-a dus capul mai mult, a avut si curajul sa se bage in afaceri si asa a luat nastere firma respectiva.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Exact. Nu e ca si cum s-a trezit bogat.

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu,, dar are oamenii lui care ii aduc bogatia.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Dar care sunt platiti si care sa spuunem drept nu au venit de cand se incepea afacerea de la 0 ci cand era deja pusa pe picioare.

| mentholinks a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Trebuie sa intelegi ca nu toti oamenii pot fi patroni. Exista unii care au sansa sa devina iar altii nu. Societatea ca sa functioneze are nevoie de cat mai multi sclavi platiti la ora, altfel ar fi toate magazinele goale si nu ti-ar mai aduce nimeni masa la restaurant, nici nu ai avea de unde sa cumperi paine, ar trebui sa-ti faci singur acasa.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru mentholinks):

Da. Oameni care nu au posibilitatea. Dar oameni care vor sa fie sclavi? Cei care pot face ceva mai bun?

| Hexiled a răspuns:

Chiar si daca ai incerca sa i ajuti, si ei o tin tot pe a lor ar fi degeaba. Trebuie sa invete sa nu se mai planga de ce nu au sau nu pot si sa nu mai caute un vinovat. Eu cel putin dau mereu vina pe mine "nu pot din cauza mea si din acest motiv trebuie sa dau mai mult"