| anonim_4396 a întrebat:

Mor de nervi și nu știu ce dracu sa faaaac.

Maica-mea și frate-miu ma enerveaza atât de tare încât îmi vine sa fug de acasă. Maica-mea mereu îmi reproșează faptul ca prietenii mei "ma influențează" prost, ca ma învață nu stiu ce efectiv orice fac greșit începe și comentează de prietenii mei, ii face rahati (cuvântul ala urat) și deja mi s-a luat de toate cuvintele pe care mi le spune. Odată tăiase o felie de pepene și pentru ca era târziu și îmi era somn nu am mai mâncat tot pepenele și am pus farfuria în chiuveta cu pepenele rămas și ma trezește maica-mea pe la 6 dimineața (când pleacă la munca) și tot asa, începe sa urle, sa ma înjure, sa îmi înjure prietenii, să-mi zică "nu te mai las afara ca uite ce te învață aia" și ce rahat mai manca ea acolo, ma bufnise și rasul și i-am zis "da, ma învață să arunc pepenele în chiuveta, da" și mereu când pleacă la munca la 6 dimineața ma trezește și începe sa ma certe și dacă e 13 și vorbesc puțin mai tare vorbește încet și îmi spune "taci ca doarme frate-tu".

Acum 2 luni încercasem și eu sa fumez și a aflat frate-miu, când a venit acasă mi-a zis ca ma rupe în bătaie dacă mai încerc și dacă aude ca mai fumez ma pârăste(deși el fumează de la 11-12 ani, acum are 20) și de atunci nu am mai încercat, nu de frica lui ci pentru ca sincer... Țigările au gust nașpa gen fumul ala, știu ca nu se mănâncă laughing

I-am zis lui maica-mea ca vreau smiley piercing și a zis ca ma însoțește la salon doar daca învăț sa vorbesc mai frumos cu ea dar cum as putea sa vorbesc frumos cu ea când ma tratează ca pe un câine? V-am zis mai sus ca ma trezește mereu dimineața certandu-ma, ma înjura, acum câteva luni mi-a tras un pumn în nas de îmi dăduse sângele, ma amenință etc și i-am zis-o pe față, începi sa vorbești mai frumos cu mine atunci o sa vorbesc și eu mai frumos cu tine asa ca pentru ca nu aveam ce sa fac ca să ma însoțească la salon timo de 2 zile i-am zis încontinuu ca o să-mi fac singura acasă dar nu ma baga în seama asa ca am luat-o ca pe un "fă-ți, nu-mi pasa" și mi-am făcut și acum ma cearta din aceasta cauza deși eu i-am zis de multe ori ca o să-mi fac. Anul trecut venise iubita fratelui meu la noi și luam prânzul cu ea și mama, în perioada aia eram foarte supărată pe mama pentru ca făcusem o înțelegere (dacă vorbește frumos cu mine vorbesc și eu frumos cu ea) și am ignorat-o vreo 3-4 zile si nu mai știu ce îmi spusese la masa dar tot asa, o ignoram și a început sa ma bata la masa lângă iubita fratelui meu. După ce a mâncat s-a dus la fratele meu și i-a zis ca a început sa ma bata la masa fără motiv asa ca frate-miu a început sa se certe cu mama și pana la urma m-a dus la bunica și i-a zis ce s-a întâmplat(am stat la ea câteva zile) dar ideea e ca atunci fratele meu se comporta frumos cu mine adică nu ma amenință cu bătaia și îmi lua apărarea.

Asa, am uitat sa zic ca după ce mi-a zis ca ma rupe în bătaie dacă mai fumez a început sa îmi pună întrebări despre gașca mea de prieteni și locurile în care stam când ieșim și pentru ca nu am vrut să-i răspund a zis "lasă că va prind eu într-o zi".

Mereu ma amenință că o să vină într-o zi când ies afara și o sa ma facă de rahat lângă prietenii mei sau ca o sa ma bata lângă ei și sincer chiar mi-e frica, o cred în stare deci mereu când ies afara sunt atenta ca să nu mă urmărească.

Eu făceam curat în casa pana acum 2-3 luni, efectiv făceam curat și mereu zicea ca nu fac nimic în casa și credeti-ma ca e super deranjant adică eu făceam mai multa treaba decât făcea ea și îmi zicea ca nu fac nimic deci de atunci am vrut sa ii demonstrez ca dacă chiar vrea sa fiu o leneșă pot fi și da, încă îmi zice ca nu fac nimic în casa dar măcar acum are dreptate, chiar nu fac nimic în casa și nu ma mai ofensez, chiar ea mi-a spus când făcea curat "eu aștept sa faci tu".

Îmi zice mereu "maturizează-te, ai ciclu, flo*i la ***, tâte, ești mare" dar la majoritatea chestiilor îmi zice ca sunt mica gen ba ca vreau sa stau pana aa o anumita ora afara, ba ca vreau nu stiu ce(și chiar nu sunt lucruri asa exagerate).

Anul trecut când m-am mutat la alta scoala îmi spunea ca elevii din școală ma influențează, prin mai am început sa ies cu o fata mai mica cu un an și îmi spunea ca ma influențează, în iulie am început sa ies cu o gașca de copii și îmi spunea ca ma influențează și acum ca ies cu gașca asta continua sa îmi spună ca ma influențează. Chiar nu înțeleg ce e în neregula cu ea, chiar de toți prietenii mei trebuie sa comenteze? Nu am auzit niciodată sa îmi laude vreun prieten sau vreo prietena și pe lângă faptul ca comentează de ei ii mai și înjura la mine...chiar nu stiu ce sa mai fac, MEREU îmi reproșează faptul ca prietenii mei "ma influențează" dar nu e adevărat, nimeni nu ma influențează!

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar credeam ca am mai discutat asta.

Singura sansa de scapare este sa nu bagi in seama, sa astepti pana te pui pe picioarele tale si sa iti faci viata asa cum vrei.

| Wr3nch a răspuns:

Mama ta e frustrata pe viata si isi varsa nervii pe tine. Probabil ca sa nu faci ce a facut si ea, si a dus in situatia de fata. Aici cam singura solutie e sa strangi din dintii pana poti avea banii tai si te poti muta de acasa.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Wr3nch):

Cred ca am mai pus sute de mii de întrebări penteu situația asta și încă nu știu ce sa fac. Sa stau eu cu frica de fiecare data ca o sa ma urmărească când ies afara și o sa ma facă de ras de față cu ceilalți? Ai mei au divorțat în ianuarie 2019 și am ales sa rămân cu tata, chiar dacă nici el nu e cine știe ce totuși as avea o viata mai buna, el e mai strict gen îmi da o ora la care sa fiu acasă, ma întreabă când vin, cu cine, când plecat etc și ma suna des and... Uneori și el mai da în mine dar nu rău și nici des(o palma doua) în rest nu comentează nimic de prietenii mei, nu spune ca cineva ma influențează și a fost o faza când m-a înjurat și mi-a spus mama ce a zis, atunci a fost singura data când chiar m-a afectat dar aia e, și mama m-a înjurat asa sau m-a jignit chiar mai rau deci pot spune ca sunt obișnuită și e destul de ok. Rămăsesem 2 luni doar cu tata și fratele meu dar tatăl meu a fost sunat de o firma și trebuia sa plece asa ca aveam de ales, ori rămân în grija lui frate-miu adică genul ala de grija când trebuie sa ma îngrijească ci sa îmi dea reguli sau sa ii zic când plec undeva, sa rămân în grija bunicii mele(sta în aceeași curte cu noi dar alta casa) sau sa se întoarcă mama, eu i-am zis clar, nu vreau sa raman în grija lui, nu prea vreau nici în grija bunicii dar nici sa se întoarcă mama însă ei au ales sa se întoarcă mama și deja din primele saptamani pana și fratele meu i-a zis "era mai bine pana sa te întorci tu" dar acum nu știu ce doamne a pățit și frate-miu, înainte îmi lua apărarea când mama ma bătea sau ma certa și acum a ajuns sa ma amenințe cu bătaia(și m-a bătut de câteva ori)... Sincera sa fiu o iubesc, e mama mea dar în același timp mi-as dori sa plece și sa rămân cu tata și fratele meu iar atunci când va trebui ca tata sa plece ii zic ca nu vreau sa rămân în grija nimănui adică oricum când ei erau plecați nu era nevoie sa anunț pe nimeni când ieșeam afara deci ar fi cam același lucru. Ok, gata cu romanele, fi se pare ok felul în care gândesc? Asta e părerea mea

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!