| AdioTPU a întrebat:

Mulți tineri se vaită că se plictisesc și nu au activități de făcut, că s-au săturat să stea pe telefon. Ei bine, de ce în acele momente de maxima plictiseala, tinerilor nu le trece prin cap sa citească? De ce generația Z nu mai e ahtiata după citit cărți dar se vaită că se plictiseste?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Probabil pentru ca nu au fost crescuti asa.Am vazut marturiile multor parinti care spuneau ca e mai usor sa le puna telefonul in mana, decat sa le citeasca o carte sau sa faca ceva impreuna. Distractia e privita exclusiv prin filtrul digital, de aceea un numar tot mai mare de copii si adolescenti petrec ore nenumarate pe retelele sociale. Multi parinti pur si simplu nu-si mai gasesc energia pentru activitati impreuna, iar joburile solicitante, efectul de burnout etc ar putea fi o alta discutie.

Sigur ca sunt si exceptii.Insa probabil vom sti ca cititul, ca activitate de petrecere a timpului liber, a trecut printr-o schimbarea pozitiva, reala, atunci cand vom vedea ca numarul de librarii, anticariate si biblioteci este in crestere.

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca au o depresie mascata, pe langa ca un om destept niciodata nu se plictiseste, cand nu ai nici un mm de depresie in fundal, gasesti mereu de facut si de bucuri de chestii marunte.

Si daca citesc ii plictiseste, nu acolo e problema, e problema la cap, sus la procesor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca vor instant gratification.

| Hammurabi a răspuns:

Păi dacă întrebi pe unul de ăsta din generația fantastică, de ce nu citește nu știu ce roman, o să-ți spună "am văzut filmul" sau "aștept să apară filmul". laughing

| ReddY25 a răspuns:

Lumea s-a schimbat mult

| StrongHeart a răspuns:

E vina lor ca s-au nascut in era informatiei unde afli orice ai nevoie cu un click?

| LordCristobal a răspuns:

Se complac in procrastinare si telefonele ii sug de energie prin urmare au devenit oameni lipsiti de viata si entuziasm.

| marniii a răspuns:

Eu sunt Z si citesc si mi se pare ca majoritatea care citesc acum carti au intre 15 - 30 ani, uita-te si pe TPU, intreaba despre carti preferate ca si astia batrani o sa-ti zica ultima carte citita in liceu

| doctorandus a răspuns (pentru marniii):

Hmm... eu am aproape 50 ani si citesc carti, dar nu de la o coperta la alta, ci caut ce este interesant in ele. E vorba de manuale universitare despre Biblie si istoria Israelului antic. Si, da, acum cativa ani citeam dintr-o coperta la alta.

| marniii a răspuns (pentru doctorandus):

Sunteti o exceptie. Si mama citeste, dar in afara de mine nu are cu cine sa vorbeasca despre carti

| Slovcehov a răspuns:

Pentru ca li se pare plictisitor. Eu citesc carti si chiar nici eu nu am mereu stare.
Dar gresesti, sa stii. Prietena mea are un cont de Instagram cu 12k oameni care o urmaresc pentru content despre carti, citit etc. Recomanda carti primeste recomandari.
Eu nu inteleg de ce nu se duc afara, lasa cititul.
De ce nu se duc in parc, la suc, cu rolele. Asta nu inteleg. Pentru ca sunt tineri, au energie.

| doctorandus a răspuns (pentru Slovcehov):

În cărți: "ea a făcut asta deoarece...".

În viața reală: "ea a făcut asta".

De aceea mulți oameni preferă cărțile vieții reale.

| shiningcrown a răspuns:

Și cititul la un moment dat devine plictisitor, cititul nu înlocuiește un om cu care poți comunica și relationa cu alte persoane facand diferite activități interesante, cititul e doar pentru a te dezvolta personal dar nu înlocuiește oamenii cu care te poți vedea și distra. Conexiunea cu oamenii te scapă de apatie,depresie, plictiseala nu cititul, că prin citit îți poți forma relații cu oamenii e altceva, dar sa citești la nesfârșit devine foarte plictisitor daca nu ai cu cine ieși!
Numai oamenii care nu au ce face cu viața lor și sunt neintegrați citesc prea mult, cititul nu o sa ii ajute sa se integreze daca nu se vrea a se ieși din zona de confort.