| Paul754880338 a întrebat:

Ne-a facut internet-ul mai destepti ( ma rog, a se citi mai informati) asa cum si-a propus de la inceput sau dimpotriva, ne-a insingurat in virtual si ne-a facut mai putin capabili de a selecta falsul de adevar si inteligenta de prostie? Suntem mai comunicativi sau doar credem asta? Ne-a luat abilitatea de a privi in ochi sau ne-a dat posibilitatea de a ne da drept oricine dorim, la adapostul anonimatului? Evolueaza creierul uman de la generatie la generatie, sau asta a fost pana acum?

Răspuns Câştigător
| tanasevlad91 a răspuns:

Salut,umanitatea in general vrea dezvoltare, dar doar pentru cei 20% din populatia lumi (aceia care ne permitem să zicem va trăim de la decent in sus ) desigur intrebarea ta, are un raspuns mult prea mare pentru cateva randuri, sunt necesare carti intregi doar pentru a raspunde la aceasta intrebare, cert este că lumea se alfa pe o panta descendentă inca de acum 20 de ani (in toata lumea ) tarile ofera bugete masive pentru dezvoltarea armelor si a armatelor in conditiile in care pretindem ca suntem intr o pace totala, dar nu putem asigura nici 10% din nevoie copiilor, promovăm false talente si false idei despre cum ar trebuie sa devina copii nostri, e "cool " in zilele nostre sa ramai insarcinata la 15 ani sau Tragi liniute la 15 ani,per total referitor la internet, a fost creat in scop bun dar a sfarfit prin a fi folosit in mod rau de multi oameni,iar cei mai afectati sunt copii caci ce fac ei e considerat bine,desi pentru oameni care au trăit si inaintea lui,vedem limpede ca nu duce decat spre rau, pana la urma lumea are multe probleme, internetul e doar una din ele, am deviat de la subiect dar esentialul e ca internetul e unealta folosita sa ne faca pe noi ocupati pentru a nu vedeaa toate celelalte probleme, baftă

| Paul754880338 explică (pentru tanasevlad91):

Salut! Da. Adevarat. Sper sa gasim totusi resursele de a readuce la viata valori de alta data... inocenta copiilor, masculinitatea barbatului, feminitatea femei, onoarea conducatorului (de grup, de oaste sau de tara) modestia campionului si smerenia preotului...
O zi buna!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de mintea fiecaruia, de cum foloseste internetul.
In cazul meu, mi-e teama sa ma gandesc cum as fi fost (ca persoana) fara informatiile de pe internet.
Cred ca peste 80% din meseria mea, am invatat-o de pe internet, si mai ales, am corectat-o.
In plus, ma verific periodic cu internetul, in aproape toate domeniile: gramatica, cumparaturi, chestii ce tin de meserie, sanatate, meteo, etc.
Iar cu internetul am reusit sa-mi dublez numarul prietenilor.
Prostii care se vad pe internet, care scriu prost si cred stirile false, ar fi fost cel putin la fel de prosti si fara internet: ar fi crezut orice auzeau, si ar fi scris prost pe hartie. Doar ca s-ar fi abtinut din cand in cand, pentru ca realitatea nu prea da sansa anonimatului.

| Steregoi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Meseria ca meseria insa ce parere ai despre dezinformarea cu pretinsa stiinta in mana? Tu cu meseria ta sa zicem ca construiesti un bloc si niste idioti cu teoria evolutionista in cap vin si spun dupa 20 de ani ca blocul facut de tine e cam rau construit sau ca oamenii din el sunt mai prosti sau mai putin evoluati decat ei si cu o racheta il distrug si apoi vin si fac acelasi fel de bloc pe care l-ai facut tu cu diferente nesemnificative.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Steregoi):

Racheta? Vin niste oameni?
Parca vorbeam de internet.
Dezinformarea are efect doar asupra prostilor, iar prostii nu au putere de executie.

| Paul754880338 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

... da, cam asa e

| Steregoi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Esti dezinformat.

| Steregoi a răspuns:

Cu internetul omul e mai dezinformat. happy