| Ioanaamaliaa452112 a întrebat:

Neața!
As vrea sa știu și eu oamenii care traiesc in orașe mici in care nu ai locuri de munca(cum bine știți ca sunt multe pe la noi) cum reușiți sa va descurcați?
Iar oamenii care au plecat in orașe mai mari cum reușiți sa va cumpărați ceva al vostru?
Ca de ex in București sunt apartamentele atât de scumpe încât eu nu inteleg cum își permit oamenii sa cumpere unul.
Nu as vrea sa stau in chirie toată viața. Dar sincer m-am saturat si de schimbat chirii, etc. Nu îmi găsesc locul. Ma tine pe loc faptul ca nu am o casa aici unde muncesc si ca voi sta mereu in chirie.
Știu ca o sa ziceți ca "muncește si îndeplinește-ți visul" dar nu e chiar asa. Stiți si voi ce salarii avem si cât de greu este sa îți cumperi o casa sau apartament in București.
Spuneti-mi părerea voastra

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Ca de ex in București sunt apartamentele atât de scumpe încât eu nu inteleg cum își permit oamenii sa cumpere unul."

Credite.

In Bururesti sunt scumpe apartamentele pentru ca si salariile sunt mult mai mari decat in restul tarii

| Freya1 a răspuns:

Prefer sa stau în chirie intr-un oraș mare decât sa mai stau intr-un orășel mic.
Orașul în care m-am născut eu nu e neapărat imens, dar sunt locuri de munca pentru toată lumea.In schimb unde locuiesc acum stau pe tușă ca nu găsesc nimic.

Poti sa iti iei un apartament sau o casa intr-un oraș mai mic ca sunt mai ieftine.Dar tot acolo ajungi ca dacă nu ai unde muncii îl iei degeaba.Mergi cu ziua la munca pe un 50 de lei si aia când găsești.
În schimb,dacă îți iei ceva intr-un oraș mare sti ca ai de unde sa plătești o datorie, o rata ca ai și de munca.

E nașpa sa stai în chirie și nici mie nu îmi place.Din bani tai practic aia si-au cumpărat apartamentul când bani aia puteai tu sa ii strangi, sa îl iei, si sa fie al tău.Dar nu e asa simplu.
Încearcă și tu măcar intr-un alt oraș nu chiar în capitala, ca preturile sunt mai joase.Sau pleci o vreme pe dincolo.La un salar bun poate intr-un oraș frumos îți iei intr-un an cel puțin o garsoniera sau un apartament cu doua camere.
În orașul meu găsești ap cu doua camere, baie, bucătărie și la 20 și/30 de mii.Casele sunt mai scumpe într-adevăr, dar totuși o căsuța decenta o iei și la 50/60 și ai și unde muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru București ca și CHIRIAȘI așa sunt

- 2 chiriași trecuți de 40 de ani și muncește doar el și câștigă 3500 lei

- chiria este 200 de euro apartament de 2 camere decomandat care costă cam 100.000 de euro

- chiria este 400 de euro în zonă DAR ei plătesc doar 200 de euro că sunt foarte buni prieteni cu proprietarii

- ei locuiesc de 8 ani cu chirie în apartamentul ăsta

- NU AU NICI O ȘANSĂ să cumpere un apartament ca ăla în care stau cu chirie și să dea 100.000 de euro.

Ce planuri au de viitor

- după 55 60 de ani vor să plece în provincie în orașul de unde este ea și să locuiască în apartamentul unde acum locuiește un părinte de al ei

Cam asta este SOARTA celor care stau cu CHIRIE în București

- cât muncesc și pot plăti chirie stau în București

- după asta se întorc în orașele lor sau satele lor

NU ÎȘI MAI PERMIT foarte mulți să CUMPERE apartamente în București de la 80.000 - 100.000 de euro în sus.