| Cinevacatoatalumea a întrebat:

`Neata lume! V-ati gandit vreodata de ce va place un gen de muzica? De exemplu spun ca imi place jazzul. Dar poate nici nu stiu ce e jazzul in sine. Poate imi place doar pentru ca ma gandesc la atmosfera creata de jazz. Sau poate nici atmosfera aceea nu exista, ci eu mi-am indus asta din operele ce descriau cartiere in nopti de vara pe ritmuri de jazz.

13 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Imi place rap-ul. Rap este prescurtarea cuvintelor "rhythm and poetry" - e poezie pe un beat hip-hop. Imi place pentru ca transmite un mesaj si invoca sentimente si emotii puternice, pe langa asta oricine poate asocia cu unele versuri, daca nu, cu toata melodia in sine, care creaza o atmosfera autentica. Atmosfera aceea exista cu siguranta, din moment ce ii poti simti emotiile autorului atunci cand isi spune versul.

Tocmai ti-am explicat, si ti-am motivat de ce imi place rap-ul, pe modelul tau de postare.

| Mayhem666 a răspuns:

Buna! Sincer sa fiu, nu m-am gandit niciodata de ce imi place un anumit gen de muzica. Eu de obicei ascult un anumit gen in functie de starea pe care o am in momentul respectiv. Daca sunt trist, caut melodii triste, in general despre sinucidere si moarte, daca sunt fericit, ascult mult rock si dubstep sau chiar si pop, daca ma simt relaxat ascult muzica instrumentala relaxanta cu sunete din natura pe fundal (ex: adierea vantului, cantecul pasarilor, caderea picaturilor de ploaie, cantecul greierilor, fosnetul frunzelor, samd.), mai ascult muzica medievala, traditionala japoneza si chineza, muzica de elfi (asta imi induce o stare de placere, fericire si relaxare in acelasi timp). Mai ascult uneori si dance, urban, electro, in functie de starea pe care o am. Dar pentru mine nu conteaza numai genul, ci si versurile, pentru ca degeaba ascult un anumit gen, iar eu am o alta stare, cu totul diferita de ceea ce spun versurile in momentul respectiv. Incerc sa imi amplific starea pe care o am in momentul respectiv cu ajutorul versurilor, iar daca nu am o anumita stare, incerc sa folosesc versurile sa imi induc o stare pe care o vreau, iar apoi sa le folosesc si sa imi amplific starea respectiva. Deci in concluzie, nu prea stiu de ce ascult muzica, care imi place in afara de faptul ca imi induc sau amplific anumite stari, ma relaxez si pentru ca imi place cum suna, fie versurile, fie instrumentalul. Tie ce genuri de muzica iti plac, si de ce?

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Mayhem666):

Sincer imi plac toate in afara de manele si muzica populara. La pop sunt destul de pretentioasa. Majoritatea pieselor se fac pentru amuzament, iar cele care abordeaza ceva mai serios nu sunt cunoscute. As face o comparatie intre Sub pielea mea si Unde ale lui Carla. Momentan am facut o obsesie cu The Motans. Rap ascult si comercial si underground. Imi place mult mesajul pe care il transmite rapul in general si e interesant sa observi alte categorii sociale si alte puncte de vedere. Muzica instrumentala imi pun de obicei cand invat. Rap imi pun cand scriu. Electro ascult in orice stare. Cred ca piesa mea pop preferata e Visator-Randi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Nici eu nu ascult manele si nici muzica populara. Manele nu ascult, pentru ca versurile mi se par jignitoare, adica acolo se vorbeste numai de masini, avere, femei, bani, bautura si dusmani, cu alte cuvinte, manelistii se dau mari ca au tot ce isi doresc, si se cred superiori de au asa multi dusmani care ii invidiaza. Pe mine chestia asta cu snobismul ma enerveaza la culme, iar manelele cam asta promoveaza. Populara nu ascult exact din acelasi motiv, acolo se vorbeste cam tot de femei, bautura, etc, plus ca se folosesc anumite cuvinte pe care nu le mai folosim noi timerii, dar nici bunicii nostri nu le mai folosesc, cum ar fi bade, mandruta, etc, plus ca nu inteleg de ce majoritatea lor contin faimoasa fraza ''frunza verde''. Pur si simplu nu inteleg de ce se foloseste acea fraza. Sa nu mai spun ca nu imi place ritmul la ambele genuri, dar asta cred ca e o preferinta personala, deci aici nu prea am ce sa comentez. Muzica romaneasca nu prea ascult, poate doar cateva melodii pe care le ascult foarte rar, ascult de la Delia, Inna si uneori Alexandra Stan, dar si de la altii. In general muzica pe care o ascult e de afara, de prin SUA, Japonia, UK si poate si alte tari. Majoritatea melodiilor pe care le ascult sunt provenite din America. Sa nu mai spun ca videoclipurie sunt in general AMV-uri, MMV-uri si Nightcore, nu prea ma uit la videoclipul original al melodiei. Mai ma uit uneori la varianta cu versuri.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Mayhem666):

Majoritatea pieselor din telefonul meu sunt de la AMV-uri.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

La fel si la mine. Cele mai multe de la AMV-uri, Nightcore si OST-uri.

| PersonajFictiv a răspuns:

Poti sa asculti muzica in mai multe feluri, o sa iti spun doua:

1.Sa asculti muzica pentru versuri ( sa fie principalul scop intelesul versurilor, fiind in acelasi timp de acord cu ele, ca de asta o asculti, ca sa te simti inteles de cineva - asta daca nu esti superficial).
2.Sa asculti muzica doar pentru instrumental ( sa nu iti pese de cuvinte, sa iti pese doar cum suna versurile imbinate cu instrumentalul, sa asculti STRICT pentru CUM SUNA ).
3.Sa asculti muzica de proasta calitate ( dpdv al versurilor ), cu mesaje ce promoveaza non-valorile, materialismul si prostia si tu SA FI DE ACORD cu ele.

La 2 e o explicatie pentru oamenii care judeca pe altii dupa genul de muzica pe care o asculta si dupa cum se vede, ascultand muzica in felul ala nu te face mai destept sau mai puti destept DAR daca cineva e in cazul 3, meh, se poate spune ceva totusi despre acea persoana.

| Samariteanul a răspuns:

Neata! Pai e posibil sa ne placa doar pentru muzica ambientala sau pentru ca am mai auzit undeva acel gen de muzica(fara sa stim ceva despre el) sau pentru ca cei din jurul nostru asculta acest gen(si ne inflenteaza si pe noi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, m-am gandit.Imi place rap-ul pentru ca-mi schimba starea complet, inima are deja alt bas cum dau play, mi se face pielea de gaina la anumite versuri si la majoritatea melodiilor imi e imposibil sa nu zambesc din moment ce ascult ce iubesc. In principiu, ascult pentru felul in care ma face sa ma simt si pentru produsul finit ( instrumental, versuri, voce ).

| Kiwibibilă a răspuns:

Cred ca depinde de personalitatea fiecaruia. Un om mai rebel asculta rock de exemplu, unul mai cocalar si mediocru asculta manele, unul mai chinuit de viata asculta rap de cartier samd. Cred ca fiecare se regaseste in muzica pe care o asculta.
Pentru mine de exemplu conteaza mai mult versurile si starea pe care mi-o induce cantecul respectiv. Daca ma simt trista ascult rap/hip hop pentru ca si oamenii aia canta despre greutatile vietii, daca ma simt foarte bine ascult manele(din alea mai decente, nici chiar tiganesti). De exemplu daca imi pica la un test/ examen fix ceea ce stiu ascult toata ziua "am norocul scris in frunte" big grin etc etc.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Kiwibibilă):

Si mie imi place rapul si hip hopul dar nu stiu daca ma regasesc neaparat. Cred ca depinde si de imaginatie. In rap se canta despre greutatile vietii, eu imi imaginez cum e, sunt de acord cu mesajul, dar nu ma identific neaparat cu acea categorie sociala.

| Speed99 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

In rap nu se povesteste doar despre greutatile vietii. Rap-ul, fiind echivalentul poeziei, poate sa fie vesel, trist, in legatura cu familia, in legatura cu dragostea, etc.