| anonim_4396 a întrebat:

Neata TPU! De mult am căutat răspunsul la întrebarea asta :

De ce când trebuie sa ne trezim pe timpul scolii o facem foarte greu chiar dacă ne culcam devreme dar, pe timpul vacantei sau al weekend-ului te trezești chiar mai devreme și fără ca macar sa fii obosit?

Eu încerc sa mă trezesc pe timpul scolii pe la 6:30 si sunt destul de obosita chiar dacă mă culc la 8-9 seara.
Când este vineri sau orice zi din week-end sau vacanta mă trezesc extrem de ușor la 6, 5 chiar dacă mă culc pe la 10 cateodata.

Mulțumesc

4 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

E ceva ce tine de subconstient. Pe timpul saptamanii te simti obosita deoarece te simti presata ca trebuie sa te trezesti fix la ora aceea pe cand in weekend n ai nici o grija in acest sens si te simti de parca ai fi dormit cateva ore in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu iti face placere!
Eu in primii 2 ani de liceu ma trezeam intotdeauna dimineata foarte devreme fara nici un fel de dificiltate.
Dintr-a 11-a insa... s-a stricat treaba.In sensul ca nici copiii din cls. mea nu mai dadeau atat de des pe la ore (afara de o singura doamna de lb. si lit. Romana la care ma voi gandi tot timpul cu drag, profesorii erau si ei niste imbecili fara pasiune pentru ceea ce faceau).
Ba chiar ajunsesem sa trag de timp, sa NU ajung niciodata la prima ora (Religie).In alte dati, chiuleam direct de la scoala.
Nu era vorba de materiile predate.Ci de mediu, de atmosfera.De raceala.De mai multe.

| MajinVegeta a răspuns:

Pai, in timpul scolii te trezesti greu pentru ca sti ica ai de facut ceva ce nu-ti place, iar cand esti libera stii ca vrei sa faci activitati placute si te trezesti devreme. Incearca sa vezi cu alti ochi scoala, vezi partile bune, incearca sa-ti placa, sa mergi de placer, si poate lucrurile se vor schimba.winking

| Adeftpgd a răspuns:

Din cauza creierului. daca nu iti place scoala el va face din trezitul de dimineață un chin