| justagirl11 a întrebat:

Niste carti frumoase si bune pe care le-ati citit si v-au placut, scrise de autori straini?

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

| ElenaSA a răspuns:

"Indragostita de un masai" de Corinne Hofmann. Intai am vazu filmul si apoi am citit cartea. Este despre cate probleme poate intampina un cuplu care este format din persoane ce provin din culturi diferite.

| Sociopat a răspuns:

Fight Club
Supravietuitor
Snuff
Sufocare
Blestemati
Cnatec de Leagan
Toate de Chuck Palahniuk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Vrajita" si "Cavalerul des Touches" - Barbey D'Aurevilly - sunt amandoua cuprinse intr-o carte, adica, asa le-am citit eu. Prima e un fel de legenda/poveste construita cu privire la niste evenimente. A doua cam tot asa. Actiunea are loc, cred, prin sex 18 - 19. nu mai tin minte exact.
Sunt interesante.

Alte carti care mi-au placut au fost cele scrise de F.M.Dostoievski sau povestirile/nuvelele acestuia.
Carti : Idiotul, Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov.
Povestiri :
Domnul Proharcin
Inima slaba
Nevasta altuia si un sot sub pat
Un roman in 9 scrisori
Micul erou
etc.

Ar mai fi "Doctorul misterios" de Alexandre Dumas - l-am citit mai demult, dar mi-a placut, are si romantism, si istorie, actiune, etc.

| rememberme24 a răspuns:

Mica printesa-de Frances H. Burnett
Este vorba de o fetita de sapte ani(fata uniu comandant de nava din India) care este adusa de tatal sau la un internat pentru fete din Anglia.Acolo este tratata ca o foarte bine pana in momentul in care tatal ei moare si ea ramane singura pe lume, fara niciun ban.Din acel moment, copila devine o servitoare in acea institutie.Numele *mica printesa*este un titlu nobiliar pe care cei din inernat il dau fetei datorita comportamentului sau demn de o fata regala de care da aceasta dovada. Sper sa o citesti.Este o carte care te face sa iti pui cateva semne de intrebare cu privire la tine si la viata ta

| seedwow16 a răspuns:

Hatty Potter cea mai tare carte si plina de suspans. happy Daca nu incearca Game of trones (jocul tronurilor) Funda?