| ihaterain a întrebat:

Niste citate frumoase stiti?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| Biu a răspuns:

Despre prietenie cateva :
# Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
# Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
# A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu
# Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu
# Placerea adevarata este de a sta cu cineva la masa. – Antoine de Saint-Exupery
# Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
# Ospitalitatea, curtoazia si prietenia sunt intalniri ale omului in om. – Antoine de Saint Exupery
# Nu prea stiu de ce-ti scriu. Simt ca am mare nevoie de o prietenie carea sa-i incredintez nimicurile ce mi se intampla. Poate ca-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
# Nimic, niciodata, nu va inlocui pe camaradul pierdut. Caci nu pot fi creati vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
# Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery

# Nu are nicio noima sa cersesti prietenia. – Antoine de Saint Exupery
# Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln
# Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
# Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon
# Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. – Oscar Wilde
# Prietenia este egalitate armonioasa. – Pitagora
# Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini. – Victor Hugo
# Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain. – Dimitrie Cantemir
# E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
# E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
# Virtutea este fundamentul amicitiei; pentru a o pastra nu este nevoie decat de caritatea reciproca. Aceasta este simpla si nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Si daca ea gaseste multe avantaje fara a le cauta (caci cine ar putea enumera foloasele si farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este multumita de ea insasi, ea este pentru sine un pinten si o recompensa. – Francesco Petrarca
# Acordul felului de a gandi naste prietenia. – Democritus
# Frecventarea prietenilor sa-ti fie ca o scoala si convorbirea cu ei, invatatura. Fa-ti din prietenul tau un invatator si uneste prin el foloasele intructiei cu placerea conversatiei. – Baltasar Gracian
# Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde. – Honore de Balzac
# Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. – Francis Bacon
# Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
# Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu
# Vor exista mereu oamenic are te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara. – Gabriel Garcia Marquez
# Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima. – Gabriel Garcia Marquez
# Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. – Nicolae Iorga
# Un prieten seamana cu o haina. Trebuie sa-l parasesti inainte de a se fi uzat. Daca nu, te paraseste el. – Jules Renard
# Nu-ti ofensa prietenul, imprumutandu-i merite daruite de noi. – Rabindranath Tagore
# Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine. – Nicolae Iorga
# Cainele ar fi cel mai bun prieten al omului, daca ar avea parale. – Miguel de Unamuno
# Exista intotdeauna un mic gol in prieteniile cele mai depline, ca in ou. – Jules Renard
# Prietenia = O nava destul de mare pentru a duce doi insi pe vreme frumoasa, dar numai unul cand e vreme rea. – Ambrose Bierce
# Un prieten de interes este mai primejdios decat un vrajmas. – Constantin Alexandru Rosetti
# Impartasirea bucuriilor, nu a suferintelor, creeaza prietenul. – Friedrich Nietzsche
Si de dragoste :
1.In definitiv, ce e dragostea decat o taina pe care o ascund indragostitii si o poarta in umbra, de frica luminii? Pasiunile fug de lumina – lumina le omoara. Indata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, isi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele. – Mihail Drumes

2.Trebuie sa cautam dragostea acolo unde suntem, chiar daca asta ne-ar costa ceasuri, zile, s aptamani de deceptii si tristetii. Caci in clipa in care pornim in cautarea iubirii, si ea porneste in intampinarea noastra. Si ne salveaza. – Paulo Coelho

3. Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita, pentru ca, atunci cand o vei cunoaste in sfarsit, sa stii sa fii recunoscator. – Gabriel Garcia Marquez

4. Dragostea ii arata omului cum ar trebui el sa fie. Cand iubesti, descoperi in tine o nebanuita bogatie de tandrete si duiosie si nici nu-ti vine sa crezi ca esti in stare de o astfel de dragoste. – A. P. Cehov

5. Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. – Paulo Coelho

6.Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke

7."Cu cat suntem mai puternici, cu atat ne facem mai multi dusmani. Din aceasta cauza, trebuie sa fim cei mai puternici" – Karel Capek

8. Unii oameni intra si ies repede din vietile noastre. Dar altii ne atrag si ne-ndeamna sufletele sa dansam. Ei ne descopera o noua dimensiune a vietii cu soapta trecatoare a intelepciunii lor. Unii oameni ne fac cerul mai frumos de privit. Ei stau in vietile noastre pentru o vreme, lasa urme adanci in inimile noastre, si dupa trecerea lor nu vom mai fi niciodata aceeasi.

9.Vezi tu, exista un loc in mine unde focul mangaierilor tale inca mai arde, gustul saruturilor tale inca persista si ecoul soaptelor tale inca mai vibreaza. Este locul în care o parte din tine va fi pentru totdeauna o parte din mine

10.Sentimentele nobile duse pana la exagerare dau aproape acelasi rezultat ca si marile vicii. – Balzac

| RazvyP a răspuns:

Despre iubire
1. Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat, scartaitor si sfasietor.
2.Poate ca pentru lume esti o singura persona, dar pentru o anumita persoana, esti intreaga lume.
3.Inima are taine pe care nicio ratiune nu le patrunde.
4.Patria sufletului este iubirea.
5.Iubirea este un fum făcut din arborii suspinelor. Purificată, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburată, este o mare hrănită cu lacrimile celor ce se îndrăgesc. Şi încă ce mai e? E nebunia cea mai înţeleaptă, fierea ce înăbuşă, dulceaţa ce ne mântuie.
6.Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea uneşte la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenţei.
7.Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale
8.Iubirea este bucuria de a face altora bucurie.
9.Iubire - lac în care
înfloreşte regretul frumuseţii,
când cade zăpada
peste zilele defrişate ale copilăriei,
peste oraşele de după război,
până ce apare femeia,
- pretext al visării
înserarea fără de arbori,
în care lacul îşi caută sufletul
10.Iubirea este strălucirea care preschimbă praful vieţii cotidiene într-o ceaţă aurie.
Despre prietenie:
1.Nu conteaza atat de mult ce faci, ci cata dragoste pui in ceea ce faci.
2.Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri; o inimă în două suflete.
3.Iubirea este strălucirea care preschimbă praful vieţii cotidiene într-o ceaţă aurie.
4.Prietenia este o haină valoroasă care se curăţă când se murdăreşte, nu se aruncă la prima pată
5.Prietenia este un fel de muzică: două coarde vibrează la unison, chiar dacă atingi una singură.
6.Prietenia este încercarea prin care se măsoară un om.
7.Prietenia este... tipul de dragoste pe care ne închipuim că o trăiesc îngerii.
8.Prietenia este închisoarea sufletului de bună voie în trup străin.
9.Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi.
10.Ştiţi ce înseamnă prietenia... să fii frate şi soră, două suflete ce se ating fără să se confunde, două degete ale aceleiaşi mâini.
11.Prietenia nu înseamnă numai să faci ceva pentru cineva, ci şi să îţi pese de cineva, lucru de care orice om are nevoie
12.Prietenia este în primul rând pacea reciprocă şi zborul spiritelor pe deasupra amănuntelor vulgare
13.Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele.
14.Prietenia este iubire fără aripi.
15.Prietenia este orhideea sufletului
Despre mame:
1.Mamele au o vârsta unica; nu exista mame tinere, mame batrâne, mame frumoase sau urâte: exista doar mame.
2.O mamă, dulce mamă, din negura de vremi
Pe freamătul de frunze la tine tu mă chemi;
Deasupra criptei negre a sfântului mormânt
Se scutură salcâmii de toamnă şi de vânt,
Se bat încet din ramuri, îngână glasul tău….
Mereu se vor tot bate, tu vei dormi mereu.
3.Mama, după ce a dat propriei sale odrasle viaţa trupească, trebuie să-i dea şi viaţa morală, sădind în ea primele răsaduri ale educaţiei morale, religioase şi intelectuale.
4.Ah! Mamă tu! Ce slabă eşti!
N-ai glas de vifor să jeleşti,
N-ai mâini de fier, ca fier să frângi,
N-ai mări de lacrimi, mări să plângi,
Nu eşti de foc, la piept să-l strângi,
Să-l încălzeşti!
5.Dacă totdeauna am unit slăvirea ştiinţei cu slăvirea patriei, o datoresc sentimentelor sădite de tine, scumpă mamă.
6.O mamă bună preţuieşte cât o sută de învăţători.
7.Multe minuni sunt în univers, dar capodopera creaţiunii e tot inima unei mame.
8.Ruga mamei apără de orice primejdie, pe apă şi pe uscat.
9.Inima de mamă e singurul loc din lume unde vă puteţi refugia, chiar când părul vă e cărunt. Ferice de aceia cărora le mai trăieşte mama.
10.Oh! Iubirea de mamă! Iubire ce niciodată nu se uită! Pâine minunată, ce Dumnezeu o împarte tuturor şi o înmulţeşte! Hrană de care toţi au parte în casa părintească! Pâine din care toţi au partea lor şi toţi o au întreagă – oricâţi copii ar avea o mamă
11.Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor
12.O mama buna valoreaza cat o duzina de popi
13.O mama este sublima tocmai prin ceea ce o apropie de o fiinta necuvantatoare.
14.O mama se naste odata cu copilul ei.
15.O suta de barbati pot ridica o cladire, dar e nevoie de o singura mama pentru a face o casa.
Despre fericire:
1.Fericirea este lumina de pe apă. Apa este rece şi întunecată şi adâncă
2.Fericirea nu stă nici în viciu şi nici în virtute, ci în modul în care le apreciem pe acestea şi în opţiunea care o facem ca urmare a individualităţii noastre
3.Suma totală a nenorocirilor care încă nu ni s-au întâmplat se numeşte fericire
4.Fericirea este un parfum pe care nu îl poţi pulveriza pe cineva fără să ajungă şi pe tine
5.Fericirea este precum pisica, dacă încerci să o ademeneşti sau să o chemi, te va evita cu îndârjire; nu va veni niciodată. Dar dacă nu îi acorzi nici un pic de atenţie şi iţi vezi de treabă, o veţi găsi frecându-se de picioarele tale şi sărindu-ţi in poală
6.Fericirea este un ideal, este opera imaginaţiei.
7.Fericirea nu este nimic altceva decât o sănătate bună şi o memorie proastă
8.Fericirea are o poveste care nu este povestea obişnuită; ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt şterse de însăşi perfecţiunea lor, încremenite într-o estompare veşnică...
9.Fericirea este starea noastră naturală. Fericirea este starea naturală a micilor copii, cărora le aparţine împărăţia până vor fi contaminaţi şi murdăriţi de stupiditatea societăţii şi culturii
10.Fericirea este o urmare a întâmplărilor la care nu ne opunem.
Despre primavara:
1.In fiecare an , se reintoarce primavara , cu pasari rautacioase scotandu-si la iveala capetele sporovaitoare si cu tot pamantul acoperit de murdaria plantelor
2.Primavara este felul naturii de a spune , "Sa petrecem !
3.Anotimpurile reprezinta ceea ce ar trebui sa fie o simfonie : patru miscari perfecte in armonie una cu cealalta.
4.Primavara se afirma in modul ei personal , atat de zgomotos si limpede incat gradinarul pare sa fie doar un instrument , si nu compozitorul
5.Cel care sta in oras in luna mai isi pierde propria primavara
6.Primavara , dragostea este purtata de briza.Fii atent la pasiunea inaripata sau la sarutarile rotindu-se deasupra capului tau.
7.Totul infloreste fara nici o opreliste ; daca in locul culorilor ar fi voci , o incredibila vanzolelala s-ar naste in inima noptii.
8.Splendoarea trandafirului si puritatea crinului nu pot rapi parfumul micutei violete , nici farmecul simplu al margaretei.Daca orice gingasa floare si-ar dori sa fie un trandafir , primavara si-ar pierde frumusetea.
9.Acum fiecare camp este acoperit iarba , si fiecare copac cu frunze ; acum pomii isi nasc inflorirea , iar anul isi imbraca vesmantul veseliei.
10.Este febra primaverii.Acesta ii este numele.Iar atunci cand te cuprinde , iti doresti - nu stii de fapt ce iti doresti , insa simti pur si simplu o durere in inima , iar lucrul acesta ti-l doresti.
11.Prima zi a primaverii era odata vremea in care fecioarele erau aduse pe campuri pentru a -i arata naturii fertilitatea ce trebuia sa o urmeze.Acum , ne multumim sa fixam ceasurile cu o ora inainte si sa schimbam uleiul la masina.
12.Primavara este recunoscuta mai curand de plante decat de oameni
13.Toamna este o a doua primavara in care fiecare frunza este o floare
14.Iubesc primavara pretutindeni , dar daca ar fi sa aleg un loc in care sa o intampin , acesta ar fi gradina.
15.Primavara ne amintim de inocenta noastra.Vara ne reaminteste exuberanta.Toamna ne readuce in minte veneratia.Iarna ne rememoram perseverenta.
16.Primavara este atunci cand iti vine sa fluieri chiar daca ai pantofii plini cu apa.
17.Ziua in care Domnul a creat speranta a fost probabil si cea in care a zamislit primavara.
18.Stiinta nu s-a putut lauda niciodata cu inventarea unui tranchilizant atat de puternic precum o zi insorita de primavara.
19.Daca nu am avea iarna , primavara nu ar mai fi atat de placuta ; daca nu am simti uneori gustul necazurilor , prosperitatea nu ar mai fi atat de binevenita.
20.Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in strafundul sufletului de o floare rasarita in primavara , probabil ca sufletul tau nu a cunoscut vreodata inflorirea."

Sper ca te-am ajutat.
Funda? Pls puppy dog eyes

| deea1988_9967 a răspuns:

Ai cautat cea mai grea povara și atunci te-ai gasit pe tine însuti.
A vedea fara a iubi inseamna a privi în întuneric.
Iubirea este aripa daruita de Dumnezeu sufletului, pentru ca sa urce pana la el.
Ii iertam adesea pe cei care ne plictisesc, dar nu le putem acorda iertare celor plictisiți de noi.
Citește întotdeauna lucruri care sa te facă sa fii privit bine dacă mori în mijlocul lecturii.
Un lucru îl putem vedea clar și plastic numai dacă are umbre și penumbre:moartea este umbra care da plasticitate vieții.
Cel ce trăiește printre rânduri nu trăiește o viată, ci rezumatul unei vieți.
Nu este lucru înţelept să spui: "voi trăi"; viața de mâine este prea târzie – trăiește azi.
Nu contează cât trăim, ci cum trăim. Adaugă viață la ani, nu ani la viață.

Femeile și pisicile fac întotdeauna doar ce le place. Bărbații si câinii ar trebui sa accepte și sa-și vadă de treaba lor
- Cheia enigmei pe care o cauta de trei mii de ani încoace toți filozofii lumii: sa nu întrebi niciodată o femeie de ce iubește; mulțumește-te sa o întrebi: "Ma iubești?"
- Daca o femeie se da învinsă, este doar pentru ca a învins.
- Fericirea o face pe femeie frumoasa și dragostea o face fericita. Iubirea este adevăratul fard al femeii.
sper ca iți sunt de folos.