| anonim_4396 a întrebat:

Niste pareri despre firma asta de recrutare? https://www.hobij.ro/ Funda!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am vizionat situl. A costat mii de euro. Nu este țeapă.
Am consultat referințe - reviews pe net de la cei ce s-au angajat prin ei. Am aflat atât. Că plătesc bine. Restul cam lasă de dorit, dacă ești prea mofturos, referitor la cazarea oferită, etc.

| Răzvi42 a răspuns (pentru sadrian46):

Ma intereseaza sa nu dea teapa sa ajung acolo si sa nu-mi mai dea de munca atata tot, nu de cazare, nu am probleme cu asta, am stat in multe locuri crede-ma.o sa vorbesc maine cu ei.mersi frumos

| sadrian46 a răspuns (pentru Răzvi42):

Așa cum am spus, nu par țepari.
Să îmi spui dacă cer bani în avans pentru intermediere înainte și câți.

| Răzvi42 a răspuns (pentru sadrian46):

Daca cer bani sunt tepari, am mai patit-o cu unii care cereau vreo 200e dar nu am fost prost. Te anunt maine cand vorbesc cu ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Răzvi42):

Nu sunt toți țepari.
Eu am lucrat prin 2005 la o asemenea firmă care trimetea oameni în Irak pentru reconstrucție după război și în agricultură în Italia. Ca să începi procedurile cu ei, interviu, dosar, etc, cereau cam 100$. Și nu reușeau să îi trimită pe toți, căci unii erau respinși de angajator. Era riscul tău. Dacă îți era foame riscai. De ce proceda așa.
Întâmplare reală. Venea la el garda financiară.
Funcționarul începea discuția așa.
Te invit să semnezi un proces verbal de constatare de nereguli in actele contabile și să plătești, de 5000 lei, și să achiți imediat.
Dacă nu o faci, începem controlul aprofundat, și te scoatem la 25000 lei, pe baza legilor. Alege.
Patronul achita. Din acel moment, erau prieteni, și controlorul mai verifica un pic de formă, și îi arăta uneori ce a greșit, să corecteze. Așa că dacă patronul nu încasa înainte comision de analiză dosar, dădea faliment. Asta se întîmpla în București, pe bune, în 2005.
Astfel nu toți cei ce ce cer comision de start de analiză dosar sunt țepari.

| Răzvi42 a răspuns (pentru sadrian46):

La astia imi e sa nu ma duca acolo si sa nu imi dea de lucru. Iti trimit prin mesaj privat ce mi-au trimis ei dupa ce am aplicat pentru. Un job.

| sadrian46 a răspuns (pentru Răzvi42):

Un mesaj privat sau o felIcitare TPU.

| Răzvi42 a răspuns:

Nu pot sa dau mesaj privat.il las aici ca nu e ceva interesant oricum sa vada si altii. : ""Buna ziua, am primit aplicatia dvs in legatura cu un loc de munca in Olanda, in fabrici si depozite. Momentan avem o sigura oferta disponibila, in fabrica de bacon (o persoana din doua este necesar sa detina permis de conducere). Este necesar sa stati in carantina 10 zile, compania asigura locatie si produse alimentare pentru aceasta perioada. Urmatoarea disponibila pentru va fi la inceputul lunii februarie. Daca sunteti interesat/a va rog sa ne contactati la... incepand cu joi 21.01. 2021

Anamaria Libos
Hobij Romania ""