| RAY a întrebat:

Nu am dreptul sa imi exprim parerea despre alte persoane? Asta inseamna judecata? Doua exemple va rog

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cam da. Atunci ce altceva inseamna? Sau ce e judecata atunci?

Dar daca de exemplu spui ca a facut aia deoarece asa a crezut, totul pornind de la creier, bla bla bla, ceva logic si corect atunci nu e judecata. Dar daca jignesti pe cineva e. Astea sunt exemple.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Da-mi doua exemple si tu

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Da de ce? Tu nu judeci pe nimeni ^_^_^

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu, daca judec sectancti sau imi exprim parerea, e un mister laughing ei spun ca mustreaza nu judeca cand spun si eu ca le mustrez imi spun ca nu sunt dumnezeu

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Da sa stii ca si eu ma intreb asta :/. Buna intrebare. Ai fundawinking

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Hai ca imi placi, multumesc de fundia

| Emma30555 a răspuns:

Sa judeci e atunci când condamni pe cineva pentru faptele lor. Daca îți spui părerea nu e același lucru.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Uite judecama pe mine si expuneti o parere

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Parerea mea e ca nu ai o iubita fiindca nu socializezi destul de mult si ti ai pierdut increderea. Judecata este sa spun e vina ta nu faci ceea ce trebuie etc sa ma iau de tine pe tema asta desi nu e treaba mea si nu stiu adevarul

| chuckmanson a răspuns:

Normal că ai dreptul! De ce nu ai avea?

| lilith16 a răspuns:

Judecata e atunci cand ii scoti ochii cu faptele sa zic asa, cand iti spui parerea e altceva fata de judecata, acum daca altii inteleg ca judeci asa e problema lor

| RAY explică (pentru lilith16):

Da-mi doua exemple

| lilith16 a răspuns (pentru lilith16):

Când iti exprimi parerea esti sigur pe ce crezi si poate ca ai dreptate, cand judeci esti orbit de anumite lucruri sau frustrari si mai mult injuri sau jignesti decat sa dai argument (sunt doar exemple)