| RAY a întrebat:

Nu credeti ca e important sa stim in ce forma de creator credem? Poate unii sunt deisti,panteisti,agnostici, atei dar nu stiu inca unde se regasesc ei, astfel am scris mai jos.

Deismul este o orientare filozofică-religioasă din secolele XVII-XVIII, care recunoștea existența lui Dumnezeu numai ca o cauză primară, impersonală a lumii, negând ideea întruchipării lui Dumnezeu într-o persoană și teza intervenției acestuia în viața naturii și a societății.

Panteismul este o concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga materie și universul.
Atât concepția panteistă cât și cea deistă au în comun crezul în existența divinității, respectiv a lui Dumnezeu, însă concepția panteistă susține că Dumnezeu este prezent în tot, identificându-se cu materia și universul, cu propriile sale creații, fiind schimbător și imperfect, spre deosebire de concepția deistă, care consideră că Dumnezeu a creat lumea, ulterior asistând impasibil la procesul de evoluție al acesteia.

Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

36 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mue pesede.

| Plato a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

#șîeu zic **** psd.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa va prezentati la vot ca degeaba le faceti complimente

| Hammurabi a răspuns:

De acord x3

| Hammurabi a răspuns:

Eu știu că tu ai vrea foarte mult să se modifice definiția cuvântului ateu. În toate explicațiile forțezi acest lucru.
Cuvântul vine din limba mea maternă.
Ateu însemnă "fără Dumnezeu". Nu fără credință.
Ateu e cel care neagă existența lui Dumnezeu. Poți să te forțezi tu cât vrei să-i schimbi sensul pentru că nu va însemna niciodată "cel care nu crede" așa cum ți-ar place ție, ci "cel care nu crede în existența lui Dumnezeu" sau a divinității.
"fără a fi necesar să creadă că zeii nu există"
Asta e invenția ta. (și poate nu numai a ta)

| RAY explică (pentru Hammurabi):

E luat de pe wikipedia nu e nici o interventie a mea

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E un mare bullshit.
Acum 2 săptămâni am avut ocazia să stau de vorbă cu un profesor de filozofie de la NKUA Athena și l-am întrebat lucrul ăsta.
Ateu e "cel care neagă existența lui Dumnezeu" sau "cel care neagă existența divinității".
Cel care doar "nu crede" dar admite o eventuală existență (necunoscută) a divinității e agnosticul.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Agnostic inseamna cunoastere, ateism inseamna lipsa credintei, un agnostic spune nu am cunoastere despre existenta lui dumnezeu, un ateu va spune nu am credinta fata de dumnezeu, simplu

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Am scris în paranteza dacă n-ai văzut - "existență necunoscută".
Pune un link unde ai văzut că scrie despre atei
"fără a fi necesar să creadă că zeii nu există"
sau unde ai văzut că scrie doar "lipsa credinței" și nu "lipsa credinței în Dumnezeu sau divinitate"

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Am mai vorbit despre asta, ateismul este lipsa credinteti in zei punct, teismul este credinta in zei punct

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu e "lipsa credinței în zei" ci "negarea existenței lui Dumnezeu" (sau a zeilor dacă vrei tu)
ateu înseamnă "fără Dumnezeu" nu "fără credință"
ateu presupune din rădăcina cuvântului o negare
Chestia cu "fără credință" o inventezi tu.
Arată-mi unde scrie.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da omule cand esti lipsit de diabet logic ca negi ca ai diabet e logic nu?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Eu pot spune că nu cred în tine, nu cred în PSD... etc.
Asta nu înseamnă că tu și PSD nu existați.
Pricepi?
Doar "lipsa credinței" nu presupune că Dumnezeu nu există.
Iar ateul nu înseamnă așa ceva.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ateismul nu are legatura cu existenta, doar agnosticismul, ateismul inseamna lipsa a ceea ce inseamna teism simplu, e ca si cum as spune sunt lipsit de credinta fata de fantome dar nu inseamna ca stiu ca exista sau ca nu exista, pur simplu nu cred, eu nu stiu daca exista vreun creator deist, panteist, cat despre iahve stiu ca nu exista este o inventie tribiala a evreilor

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Există Dumnezeu?
Da. Nu. Sau nu ştii.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

La intrebarea asta nu raspunde ateismul

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ha,ha.
La întrebarea asta nu răspunzi tu.
Că tu nu eşti ateu. Tu vrei să fi şi călare şi pe jos. laughing
Toți ateii vor spune nu.
Inclusiv cei de aici de pe site.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Intrebai sa vedem ce vor spune, tu confunzi a crede vs a cunoaste, noi nu credem, nu stim ca nu exista vreun creator, hai gaseste un ateu care stie ca nu exista, sa vad si eu

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Vezi ca eu la intrebarea asta despre zeul evreu sunt ateu gnostic = adica stiu ca nu exista, eu vorbesc despre deism, panteism, zeul evreu este o inventie tribiala evreiasca

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Am întrebat exact ce te-am întrebat şi pe tine.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ti-am spus sa stii man, eu sunt ateu pozitiv,gnostic = tipul asta de ateism afirma ca nu exista dumnezeu, eu pentru iahve sunt ateu pozitiv,gnostic,pentru un creator deist,panteist= nu stiu de asta ma declar ateu de facto, slab, agnostic

stii ce ma enerveaza ca nu vrei sa stii ceva, esti foarte incapatanat, nu cumva sa cunosti si tu istoria evreilor cum acest zeu a fost inventat, sunt povesti chiar frumoase, biblia este o carte buna de citit indiferent de ce religie ai, legende evreiești, povestiri

iahve apare la canaiti cu numele de EL apoi la evrei ca iahve https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)
https://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh
https://www.youtube.com/......tps?/watch

de ce nu vrei sa cunosti

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, eu habar n-am ce ești tu.
Ești o amestecătură de afirmații încurcate și de comentarii contradictorii greu de înțeles.
Am înțeles, iubești știința.
Dar ție frică să fi un ateu radical să spui nu există Dumnezeu de nici un fel sub nici o denumire, nu există nici un fel de divinitate, nu există nici un fel de Creator.
Începi s-o dai în explicații alambicate prin istoria și religiile popoarelor, când trebuie să răspunzi la o întrebare simplă și clară.
Ai vrea să fi câte un pic din toate. Asta e.
Ai vrea să fi un ateu care nu crede, dar care nu spune că nu există Dumnezeu.
E, așa ceva nu există.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu-mi place radicalismul,plus ca ar insemna ca as avea cunoastere absoluta,ceea ce nu posedez,nu e vorba de frica,eu prefer sa am o minte deschisa nu inchisa, nu asa se face stiinta, faza cu dumnezeu e ca asta este definit diferit in teism,deism, panteism, asa ca depinde de ce dumnezeu vorbim, nu ma contrazic singur, ti am explicat legat de deism, panteism nu stiu

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Teism, deism, panteism
crezi că există alt Dumnezeu pentru fiecare dintre ele?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Clar, deismul, panteismul difera de teism

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tu niciodată nu răspunzi exact la întrebare.
Ar trebui să te faci politician. laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Pentru ca nu am convingeri, dogme, doctrine, incerc sa fiu neutru

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum nu?
Odată ce te declari ateu, ești deja "încadrat".

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ateismul este o lipsa de doctrina, dogma, credinta

| Plato a răspuns:

Cred ca ti-a scapat una, nu?
Dumnezeul care se si implica.

| RAY explică (pentru Plato):

Da-mi o dovada cum ca se implica

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Nu prea pare, Universul este incredibil de haotic, natura e crudă, viața a apărut numai pe o singură planetă și poate numai pe cateva altele, formele de viață evoluează prin eliminarea altor indivizi, natura omului este una destul de sălbatică și animalică, iar cumva lui Dumnezeu nu îi pasă de războaie, foamete, boli, dezastre naturale, tortură, sclavie, abuz de copii, abuz de animale, poluare etc. Cam singurele explicații pe care Dumnezeu le are pentru asta este că fie nu îi pasă de noi, fie e un psihopat și îi place ceea ce vede, fie nu există. Altă alternativă nu prea văd.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

"Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va inspaimantati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intample. Dar sfarsitul tot nu va fi atunci. " - Biblia

Dupa cum scrie, TREBUIE sa se intample. Nu stim de ce, nu tine de competenta noastra sa stim de ce sau sa-L judecam pe Dzeu.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Asta nu sună ca un Dumnezeu prea iubitor și bun.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Ateismul nu inseamna ca dumnezeu nu exista si e lipsa credintei in dumnezeu sau alti zeii, asta incercam sa-i explic