| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeți că oamenii ar trebui să arate mai multă empatie unul pentru celălalt?
Nu suntem, la urma urmei, toți frunze ale aceluiași copac? Eu, uitându-mă în oglindă, văd un om.
De ce înclinăm toți să credem că suntem separați? Avem cu toții o familie, dar familia nu este formată tot din oameni?
Până la urma, știm cineva cine e cu adevărat, de ce se află aici, care e motivația voastră în viață? Nu toți urmăm aceeași cale ireversibilă indiferent de modul în care alegem să ne trăim viață?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna intrebare,desigur ca da, atat timp cand imi dovestesti ca ceea ce scrii este adevarat, nu daca vezi un film si scrii pe TPU o poveste inventata apoi te astepti ca alti sa iti ofere empatie, imi amintesc cand am gasit un telefon, am dat telefonul inapoi, si gandeste-te ca atunci nu aveam telefon si nu l-am pastrat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar de ce individualizezi și te rezumi la povești și la TPU?
Generalizează, te rog...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am scris o poveste personala, nu-mi place sa ma laud = este pacat inclusiv in biblie

Nu suntem, la urma urmei, toți frunze ale aceluiași copac? Eu, uitându-mă în oglindă, văd un om.

nu suntem egali

De ce înclinăm toți să credem că suntem separați? Avem cu toții o familie, dar familia nu este formată tot din oameni?

asta depinde de fiecare familie, unele sunt mai unite, altele mai serapabile

Până la urma, știm cineva cine e cu adevărat, de ce se află aici, care e motivația voastră în viață? Nu toți urmăm aceeași cale ireversibilă indiferent de modul în care alegem să ne trăim viață?

suntem niste marionete care preferam sa ne mintim, suntem raul pe pamant, moartea este ceea ce meritam

| Goete a răspuns:

Înclinăm toți Să credem că suntem separați pentru că oamenii ca și tine cataloghează ca eronat faptul că altul Are o altă idee decât cea care e a ta. Și știi bine la ce mă refer

| Panamax a răspuns:

Este vorba deoar despre evolutie spirituala.
De aceea ne-au trimis aici pe planeta asta indepartata.
Fiecare se comporta in functie de propriul sau nivel spiritual.
Nu se pot sari etape.
Iar defectele celorlalti ne arata propriul nivel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu e special, toti suntem narcisisti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este in natura noastra, suntem fiinte invidioase.Niciodata nu ne acceptam pozitia ierarhie/ vrem mai mult.

| TristanTzara a răspuns:

Ar fi frumos. Am putea să facem o lume mai bună în care la toți să ne fie bine, dacă am coopera toți. Dar din păcate uni își pun interesul lor propriu în fața tuturor.

Asta e istoria lumii, după cum le spuneau atenienii la melieni:"Cei puternici fac ce pot, cei slabi suferă ce trebuie". Ar fi frumos dacă am putea schiba asta, dar mă îndoiesc.