| KsfNksf a întrebat:

Nu există persoană pe Pământ să nu fi auzit de "codul Morse" și de inventatorul său, Samuel Morse (1791-1872), americanul care a inventat codul în 1838. Dar puțini știu că alfabetul Morse, așa cum îl știm azi, nu este așa cum l-a creat Morse. În 1848, scriitorul german Friedrich Clemens Gerke (1801-1888) a revizuit codul lui Samuel Morse, creând alfabetul pe care-l știm azi. Nu credeți că ar trebui să le aducem puțină recunoștință și nemților, nu doar americanilor, pentru această invenție?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să "le aducem puțină recunoștință" și pentru altele inclusiv rachetele din programul apollo sau avioane cu reacție - și asta doar așa, la repezeală

| KsfNksf explică (pentru sierra1):

Exact, nici eu nu o puteam spune mai bine! Direct fundă!

1 răspuns: