| anonim_4396 a întrebat:

"Nu îl pun pe bărbate-miu să facă curat prin casă,nici măcar să strângă după el pentru că-i bărbat plus că asta i-ar răni masculinitatea"-femeie, 42 de ani, cu loc de muncă (soţul ei nu munceşte)
Ce părere aveţi?

32 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe bune? Inseamna ca ea este atat de blonda cat i-au afectat neuronii, va veni ziua cand o sa pice din picioare si mahalaua ei nu va putea face nimic. Cel putin nu as accepta asa ceva, amandoi avem o contributie in casa, eu sunt cu bucatareala, el cu curatenia, muncim amandoi pe timpul estival, iar iarna doar el, desi asta nu inseamna ca stau si butonez telecomanda de la tv. Lol! Cel putin in viata intalnesti astfel de familii, eu una i-as da una in fund macar sa faca ceva in casa, chiar daca nu are un loc de munca momentan, nu sa stea cu gura si sa ma considere servitoare. Avion il fac!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O femeie înțeleaptă, ca o mamă de albine. Trântorul să aibă o singură menire. Masculinitatea.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, o femeie proasta, nici dracu femeie reglata psihic nu ar sta cu asa ceva. Ca nu munceste inteleg, acum e mare problema cu asta, si va fi.

| Drimmero a răspuns:

Clonati-o!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Femeia perfectă, ă?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, pare genul care aduce bere de bunavoie cand esti la meci, genul care pleaca in alta camera si nu te bate la cap,, e femeia ideala!

| Mosotti a răspuns:

Pai parerea mea este ca acea femeie ar trebui sa se duca la service sa schimbe procesorul adica creierul, cum poate sa stea cu un om asa? Mai ales ca nu munceste hai sa zicem ca acum e cu somajul asta in masa, dar tocmai, sa il puna si la treaba, daca are ea loc de munca, sa faca el restul acasa, e normal.
Deci ce parere sa am de dea? O fraiera. Eu imi fac de mancare, dau cu aspiratorul, spal unde mananc, strang si dupa mine si nu mi se mai raneste nimic.
Evident ca si el e un fraier daca considera ca-l raneste daca face treaba, doi fraieri, altfel daca unu era destept, nu statea cu celalalt care e dus, se cam potrivesc.

Sau e urata cu draci si atunci accepta, insa nici asa un om sanatos la cap nu accepta.
Ce inseamna masculinitate la ala? Sa tina femeia de proasta? Sa stea la cherem sa o reguleze, sa-i faca mancare, curat, asta chiar daca munceste, ca si daca munceste el dar si ea, se face treaba in mod egal.
Si dupa aia ala vrea copil, si doar cu ala isi petrece timpul pe care ar trebui sa il petreca si cu ea, deci chiar de proasta tine femeia, stiu cazuri clar, unul din caz este si prietenul meu, ma iau in gura cu el la faza asta dar aia e.
Daca e baiat copilu a avut noroc, daca e fata a pus-o, HAHAHAHA! A patit-o unu asa. Si copilul il vedea si ca ajutor la batranete, deci totul la el e o afacere de fapt.
Stiu ca nu ma compatibilizez, ok, stau dracu in banca mea, nu imi bat joc de un om.

Unde s-a zis ce ai dat in ghilimele? Ca sa comentez si eu daca e.

| Mosotti a răspuns:

O sa-ti dau un privat si iti zic si de ce.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mare om! Sper ca e mare la propriu si un adevarat Banderas in pat, ca altfel e doar un jegos imputit si inutil care si-a gasit citamai proasta!

| Freya1 a răspuns:

Mi se părea aiurea si daca el muncea sa nu faca treburile alea.
Eu cred intr-adevar ca de multe ori o femeie face treburile gospodărești mai bine,e mai atenta,a invatat mai multe etc dar asta nu il exclude pe bărbat din a face orce in casa.
Treaba sta in felul urmator,tu ca si bărbat și daca esti singur trebuie oricum sa merg la munca sa te întreții, trebuie oricum sa iti faci curat si mâncare, sa iti speli niște rufe asa ca nu cred ca ii pica rangul daca dupa ce a mâncat isi spală farfuria, isi baga hainele in cos sau masina cand se schimba, isi prajeste un ou sau merge sa cumpere o pâine.Chestiile astea sunt normale, iar mie chiar daca poate suna ciudat mi se pare aiurea sa iti angajezi pe cineva sau sa stai cu mama doar ca sa nu înveți tu sa faci locurile astea.Lucurile astea nu te fac femeie, te fac doar responsabil si ordonat dovada sta armata.Cand mergi in armata te invata ordine si disciplina, tu iti speli, tu iti strângi nu iti aduce femei sa iti faca treaba asta si pe deasupra ce sa vezi, si muncești.Deci daca si armata ce se spunea ca te face bărbat promoveaza activitatea casnică la bărbați inseamna ca ai nevoie de asta ca sa fi matur si bărbat în adevăratul sens al cuvantului.
În cuplu parteneri trebuie sa se respecte si ajute deci sa împartă sarcinile. Femeia ce a spus aceste lucuri sigur a fost educată cu păru de către tata si mai tarziu de către soț.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Femeia aia care a zis si daca a fost educata cu parul, nu inseamna sa faca asa ea, omu cand iese in societate, vede, se autoeduca, nu persista in prostia lui tacsu, este dereglata la cap, asta e adevarul, de aia ar fi acceptat si educatia unui sot asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă pe tine cand esti mic ai tăi nu te invata sa vorbesti si nu te dau la scoala greu mai înveți cand esti mare sti.Adica poate daca ai noroc sa pici într-un anturaj bun care sa vrea sa te ajute si sa se zbată pentru tine poate poate te mai salvezi de la mutie, dar daca rămâi tot in acelaș mediu sau dai tot peste acelaș mediu nu te mai salvează nimeni.
Cum se intampla si cu educatia proasta, rar sunt copii ce ies bine din ceva rau.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Cu limbajul ai dreptate, nici nu stiu daca-l mai inveti vreodata daca nu te invata de mic, sincer eu nu pricep cum dracu invatam si asa, dar pentru asta o sa deschid chiar o intrebare, ca ma mamanca asta de ani.

Oricum si daca esti educat prost nu inseamna ca esti si fraier, din contra, aia educati prost sunt mai rai si mai nepermisivi cu cineva care ii supara. Nu indura, cine indura are mari probleme psihologice.

Si sa stii ca si genetica conteaza enorm, jumate este cum zici tu, si educatia conteaza, dar conteaza si pe ce schelet se lipeste, degeaba lipiciu tau e f bun daca suprafata unde-l pui nu prinde. Si multi psihologi nu o iau in seama treaba cu genetica care este baza pe care se construieste tot oricum ai da-o.
Ai sa observi de ex ca fetele pot lua caracterul tatalui si baietii pe al mamelor de mici, pana sa ii educi cine stie ce, se vede imediat, poti sa educi tu cum vrei, ca tot incapatanat e, respinge, nu preia, sau invers, preia si e okey. Chiar sa fi atent la chestia asta daca vrei, la cine cunosti, poti sa si intrebi "cu cine seamana fi-tu la caracter?". Ai sa auzi "are caracteru` lu` tacsu, sau lu ma-sa".
Daca e o genetica buna, omu zice "eu nu vreau sa fac cum au facut parintii mei intre ei dar si cu mine". Ptr ca o genetica buna respinge "lipiciul", nu merge, nu se lipeste educatia proasta, va simti instinctiv ca nu se regaseste acolo in mediul ala.

O genetica proasta "aaa pai e bine cum faceau parintii, asa am vazut acolo, e normal asa, deci clar fac la fel". Pentru ca de fapt si acel om era la fel de rau mostenind gene infecte de la parinti, avea nevoie doar de niste "instructiuni" de folosire a acelui fundament rau, adica sa vada la parinti cum se face, si se lipeste imediat.
E posibil sa ai si gene bune, pentru ca nu mereu mostenim caracterul parintelui de sex opus noua, uneori mostenim si de la bunici doar.

| Celcestietot a răspuns:

Emoționant.

| SilentRain a răspuns:

Ii place sa fie servitoare, problema ei
Cand ești suficent de matur sa îți împărți responsabilitățile la doi, atunci ești bărbat
Cand stai ca o putoare sa facă altcineva dupa tine ești un terminat, fraier imatur

| Sofer a răspuns:

Normal se face totul în doi. Ceva nu ii ok aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

Daca ea munceste si el nu, el trebuie sa faca grosul acasa! Ea cand vine obosita sa fie curat, de mancare, tot.
Daca muncesc amandoi, se face totul impreuna cum zici tu, altfel nu.
Am zis, ea proasta ca sta cu el, si el prost ca se simte nasol daca il pune la treaba.

| alina2k18 a răspuns:

Ce parere sa am, probabil e o sclavana coclita de 100kg si zice merci ca are si ea barbat in casa laughing

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Si daca e asa, nu conteaza, la ce ii foloseste acel barbat daca nu o respecta? Ca asta inseamna ce face, isi bate joc de ea. Asa cum am zis, si frumoasele indragostite fac la fel, insa nu e in regula cu ambele categorii.
Sa am eu una care nu ma respecta, si ca mor dupa ea, afara tata, nu muncesti, okey, fa acasa tot ca eu muncesc si vin obosit (obosita) de la munca, zic si ca e femeie sau barbat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Probabil la ea bărbat e sinonim cu handicapat.

Nici eu nu l-aș pune daca ar fi in scaun cu rotile.

| gemeni6226 a răspuns:

In casnicia mea rolurile erau bine definite fiecare facea ce-i pica mai bine sa faca.Eu ma ocupam de gospodarie, mincare gatit, spalat, curat iar sotul meu se ocupa de educatia copiilor(2 copii) cand erau mici avea grija sa le dea de mincare sa-i duca la distractie sa se joace cu ei iar cand erau la scoala facea temele cu ei.Asta pe linga faptul ca muncea dar dupa ce s-a imbolnavit nu muncea.Cand deja nu mai muncea pentru ca era bolnav mai gatea din cand in cand asta cand eu eram in tura de noapte.Eu am fost multumita de modul aceata de a imparti sarcinile din gospodarie.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, se imparte, daca el nu munceste ca na, multi au fost dati afara, sa faca totul in casa, iar ea sa se duca la servici, nu merge nici macar sa imparta treaba in cazul asta, de ce ea si munca si jumate de treaba in casa?! Si el doar jumate din treaba? Nu merge.
Imparte tot treaba daca ambii muncesc.

| Apokales a răspuns:

Hmm... am atatea de invatat de la tipul asta happy.

| FreddieM a răspuns:

Nu-l pune pentru ca e incapabil, chestia cu,, masculinitatea" e doar o scuza gentila, stie ce handicapat are in ograda.
Pace

| Alverto a răspuns:

Ce părere aș putea avea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred așa ceva. Mai rare femeie atât de feminine, era o vorbă " să nu iei de nevasta o muiere care nu strânge după tine, din prima dată când îți intră în casă. Adică îți i-a matura, oala din mâini și nu te lasă să faci așa ceva" Acum bărbatul perfect trebuie sa muncească sa-si facă de mâncare ba chiar să-i facă și ei de mâncare și ea doar prin saloane laughing
Sunt unele zone prin Asia de așa ceva e considerat o normalitate, pentru că nu există politie si nu primește suport din afara casei(daca femeia in în pericol trebuie sa apeleze poate sa apeleze doar la el pentru a o ajuta) deci sunt nevoite să facă așa ceva. Acum depinde, mi se pare și bătaie de joc, parcă îți vine ca tip sa nu fii chiar așa când dai de una așa okey.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soțul ei e legumă sau de ce nu muncește

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-şi găseşte deocamdată, dar nu asta ar fi adevărata problemă, ci că e acasă, nevastă-sa munceşte, iar el nu face nimic în afară de o parte din cumpărături.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sclaveișăn level master ea.
El probabil are icoane cu Alexandru Agușoaie pe noptieră.

| Jus7t a răspuns:

Deci amândoi consideră că e doar pentru femei făcutul curățeniei, a mâncării și s-au căsătorit.
Nici măcar nu trebuie să se chinuie să o convingă, ea deja era convinsă că așa trebuie să decurgă lucrurile.
Contează că se înțeleg laughing
Adică înțelegeam dacă ea era de o părere diferită și el o manipula cumva să facă astea, era greșit, dar dacă el voia să facă curat ea probabil îi zicea că e de femeie asta și vrea să facă ea (multe se simt bine când fac mâncare soțului și se simt aiurea când el refuză asta, depinde de femeie).
Eu nu consider că masculinitatea se pierde când începi să îți faci curat și să mănânci, nu are nicio legătură una cu alta.

| Zorn a răspuns:

Nu se presupune că te căsătoreşti ca să îţi faci viaţa mai uşoară alături de cineva, nu mai grea? Felicitările mele pentru ea, acum în loc să facă treaba pentru o singură persoană, o face pentru două. Bună afacere!

| 70gabriela70 a răspuns:

Refuz si sa-mi dau cu parerea despre asa ceva.